Başka Dünya" Operası Dünya Prömiyerini Yaptı

Başka Dünya" Operası Dünya Prömiyerini Yaptı

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), sezonun ilk dünya prömiyerini, Yekta Kara'nın sahneye koyduğu, Selman Ada'nın bestelediği "Başka Dünya" operasıyla yaptı.

Başka Dünya

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), sezonun ilk dünya prömiyerini, Yekta Kara'nın sahneye koyduğu, Selman Ada'nın bestelediği "Başka Dünya" operasıyla yaptı.

Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi'ndeki gösterime ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü ve Sanat Yönetmeni Selman Ada, oyunun librettosu için birkaç ay çalışıldığını ifade ederek, "8-9 ay da çalışmasını ben yaptım. Rejisörümüz çok değerli bir isim. Yekta Kara Hanım, esere çok büyük katkısı var. Orkestramız, oyuncularımız ve izleyicilerimizle çok iyi bir akşam. Halkımızın da geceye rağbeti çok. Çok mutluyuz. İnşaallah başarıyla devam ederiz" diye konuştu.

 Ada, operada rol alan oyuncuları çok sevdiğini dile getirerek, aralarında tanımadığı, başarılı gençlerin de olduğunu aktardı.

Operanın librettosunu yazan Tarık Günersel de "Başka Dünya"nın, bütün dünyalıları sorumluluğa davet eden bir opera olduğuna dikkati çekerek, "Librettosunu üç yıl önce yazdım. Akabinde de değerli besteci dostum Selman Ada besteledi. (Bu eser) Kendisi ile dördüncü ortak eserimiz" dedi.

Günersel, operada gelecekte geçen fantastik, bilim kurgusal bir başlangıç olduğunu aktararak, konusu hakkında şu bilgileri verdi:

"Sorumsuzca, kar uğruna dünyayı mahveden egemenlerin dünyadan kaçmak zorunda kalışı, aksattıkları bir bilginden yararlanmak istemeleri. Gittikleri gezegende, insanlar onlara inanmaz olunca, gururlarına yediremeyip başka gezegene göç etmiş olan eski Yunan tanrıları onlara rastlıyor. Zeus'la Bilgin'in kızı arasında bir aşk oluşuyor. Daha sonra da asıl süprize gelebilirsek, bunun bir rüya olduğu anlaşılıyor ve Bilgin'in evinde oluyoruz ve Bilgin, düşüncelerinden ötürü tutuklanıp götürülüyor. Ardından karısı da 'her şeye rağmen direnmek gerekir' ve 'dünyaya sahip çıkmak gerekir' diye aryasını söylüyor."

Günersel: "Bütün ekip çok güzel, özverili çalıştı"

Operanın medeniyet ve uygarlık denilince en önde akla gelecek unsurlardan biri olduğunu vurgulayan Günersel, "Yeni operamızın Türkiye'den dünyaya bir sesleniş olduğunu umuyoruz. Değerli rejisör Yekta Kara'nın da harika desteğiyle bütün ekip çok güzel, özverili çalıştı" ifadelerini kullandı.

Günersel, eserin dünya prömiyerine gösterilen ilgiden mutlu olduğunu belirterek, Türkiye'de opera ve baleye gereken önem verildikçe, toplum olarak dünyadaki saygınlığının da artacağını savundu.

Ada ve librettist Günersel'in "Ali Baba&40", "Mavi Nokta" ve "Aşk-ı Memnu"dan sonraki dördüncü ortak ürünü olan operanın orkestra şefliğini Selman Ada ve Zdravko Lazarov'un üstlendi. 

Dekoru Ferhat Karakaya, kostümleri Ayşegül Alev, ışık tasarımı ise Kemal Yiğitcan tarafından hazırlanan operanın başrollerinde, Caner Akgün, Alper Göçeri, Evren Ekşi, Gülbin Günay, Caner Akın, Erdem Erdoğan, Aylin Ateş, Nesrin Gönüldağ, Ahmet Baykara, Çağrı Köktekin, Göktuğ Alpaşar ve Cengiz Arslan rol aldı.

Selman Ada, gösterimin ardından Yekta Kara ile emekli baş tenor Erol Uras'a plaket takdim etti. 

Geceye, sanatseverlerin yanı sıra İDOB Müdürü Kevork Tavityan da katıldı.

"Başka Dünya", 25, 26, 27 ve 28 Kasım'da Süreyya Operası Sahnesi'nde yeniden sanatseverlerle buluşacak.