Başbakan'ın Değişme Süreci, Merkez Bankası'nda Boşluk Riski Doğurdu - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

  Başbakan'ın Değişme Süreci, Merkez Bankası'nda Boşluk Riski Doğurdu

  Hürriyet - Haberler | Ekonomi

  AK Parti lideri ve Başbakan değişikliğinin haziran ayının ilk haftalarında tamamlanması bekleniyor. Ancak süreç uzarsa Merkez Bankası Para Politikası Kurulu açısından bir risk doğacak.

  Erdem Başçı'nın görev süresinin dolmasının ardından Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya başkan olarak atandı. Para Politikası Kurulu'nun 7 üyesinden dördü yönetim komitesi olan başkan yardımcılarından oluşuyor. Kalan bir üye Banka Meclisi'nden seçiliyor, bir üye de bağımsız bir kişinin atanmasıyla Kurul üyesi oluyor. 19 Nisan tarihinden önce PPK; Erdem Başçı, Banka Meclisi üyeliğinden gelen Ahmet Faruk Aysan, başkan yardımcıları Murat Çetinkaya, Turalay Kenç, Necati Şahin, Mehmet Yörükoğlu ve bağımsız üye Abdullah Yavaş'tan oluşuyordu. Çetinkaya başkan olunca bir üye, Turalay Kenç'in de 29 Nisan'da süresi dolunca iki üyenin yeri boşaldı.

  TOPLANTI YAPILAMAYABİLİR

  24 Mayıs tarihinde PPK Murat Çetinkaya başkanlığında, Aysan, Şahin, Yavaş ve Yörükoğlu'nun katılımı ile toplanacak. Üyelerden birisi katılamazsa toplantı yapılamayacak.

  TOPLANTI İÇİN 5 ÜYE ŞART

  Merkez Bankası yasasının 22/A maddesinde Para Politikası Kurulu'nun kimlerden oluşacağı ve görevleri düzenleniyor. Aynı maddede PPK toplantısı yapılabilmesi için başka bir maddeye atıfta bulunularak, toplantı için yeter sayı şartı getiriyor. Atıfta bulunulan maddede, "Banka Meclisi, üyelerin en az üçte ikisinin katılmasıyla toplanır ve mevcut üyelerin çoğunluğu ile karar verir. Oyların eşitliği halinde, Başkanın katıldığı tarafın teklifi kabul edilmiş sayılır" deniliyor. Kurul toplantısı için Banka Meclisi'ne getirilen şartların uygulanacağı belirtiliyor.

  21 HAZİRANA KADAR YAPILMASI LAZIM

  Bu durumda PPK'nın toplanabilmesi için 5 üyenin bulunması gerekiyor. 24 Mayıs PPK'sında bütün üyeler hazır bulunursa toplantı için bir risk bulunmuyor. Üyelerden birisinin katılaması halinde başka bir toplantı için de bir engel yok. Başkanın çağrısı ile toplantı yapılabiliyor. Başkan Yardımcısı Mehmet Yörükoğlu'nun 3 Haziran, Necati Şahin'in ise 5 Haziran'da süresi doluyor. YÖrükoğlu ve Şahin aynı zamanda PPK üyesi. Bu durumda 7 kişilik Kurul'da Çetinkaya, Ahmet Faruk Aysan ve Abdullah Yavaş kalıyor. Eğer 21 Haziran tarihine kadar atama yapılmazsa PPK toplantısı için yeter sayı sağlanamıyor. Başkan yardımcılarının atanabilmesi için üçlü kararname gerekiyor. (Kaynak:Hürriyet)

  Başbakan'ın Değişme Süreci, Merkez Bankası'nda Boşluk Riski Doğurdu

  Hürriyet - Ekonomi Haberleri

  Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası, Necati Şahin, Yörükoğlu, Ekonomi, Ekonomi, Ekonomi, Güncel, Haber

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  Yorumlar (3)
  EBRU:AY AMAN BEN KALDIM Bİ BURDA YOKMU BENİ BURDAN KURTARACAK Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  noldu cicim kovdu seni:serok amet çabuk şutlandın Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  burhan:toplantı olmazsa merkez bankası batmaz boş yapmayın Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title