Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır Ziyareti

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır Ziyareti

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır Ziyareti
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Özgür Der Diyarbakır Şube Başkanı Yılmaz: "Başbakanın mesajlarını çözüm sürecine katkısı, paradigma değişikliğine gidilmesi ve Türkiye'deki ezberlerin bozulması bakımından önemli ve tarihi bu...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın haftasonu gerçekleştirdiği Diyarbakır ziyareti sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve baro başkanlarınca "tabuların yakıldığı" şeklinde yorumlandı. 

Başbakan Erdoğan'ın, Diyarbakır merkez, Ergani ve Bismil ilçelerinde düzenlenen toplu açılış törenlerinde yaptığı konuşmaların bölgede büyük bir heyecan uyandırdığını düşünen baro başkanları ve STK temsilcileri, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ve sanatçı Şivan Perver'in de çözüm sürecine destek veren açıklamalarını takdirle karşıladı.

Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Serdar Bülent Yılmaz ise Başbakan ve Barzani'nin verdiği mesajların tıkanan sürecin aşılması noktasında önemli olduğunu söyledi. Çözüm sürecine halkın da büyük destek verdiğini belirten Yılmaz, "Başbakanın mesajlarını çözüm sürecine katkısı, paradigma değişikliğine gidilmesi ve Türkiye'deki ezberlerin bozulması bakımından önemli ve tarihi buluyorum" ifadelerini kullandı.

Memur-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş ise Barzani ve Perver'in meydanlarda halkın karşısına çıkmasının Kürt sorununun demokratik yollarla çözüleceği ve hakem olarak halkın gösterildiği anlamına geldiğini söyledi. 

16 Kasım'ın Türkiye, Diyarbakır ve Kürt halkı için bir milat olduğunu vurgulayan Memiş şunları kaydetti:

"Başbakanın açıklamaları Türk ve Kürt halkının artık kardeşlik duygularını perçinleştirdiği bir döneme girileceğinin göstergesidir. Bundan sonra Türkiye yek vücut hareket ederek dünya lideri olacak. Türkiye'nin kalkınmışlığı söz konusu olacak. Dış ülkelerin Türkiye üzerindeki oyunları da son bulacak. Kürtlerin de huzura kavuşacağı Türkiye'nin de huzura kavuşacağı günler yaşayacağız. Başbakan Erdoğan'a, Barzani'ye ve Perver'e bu kardeşlik duygusunu oluşturan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum."

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Çözüm sürecine ilişkin kaygıların Başbakanın verdiği mesajlarla önemli ölçüde giderildiğini düşünüyorum" dedi. 

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır ziyaretini tarihi olarak nitelendiren Elçi, şöyle konuştu:

"Bir süredir çözüm sürecinin geleceğine ilişkin kaygılar vardı. Bu kaygıların Başbakanın verdiği mesajlarla önemli ölçüde giderildiğini düşünüyorum. Özellikle 'dağdakilerin indiğini, cezaevlerinin boşaldığını, 76 milyonun kucaklaştığını göreceğiz" sözü çözüm sürecinin devamına ilişkin kararlı bir iradeyi ortaya koyuyor. Başbakanın ortaya koyduğu bu vizyon çalışmasının altını doldurulabilmek için el birliğiyle gayret göstermeliyiz."

Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi de Başbakan Erdoğan ve Barzani'nin Diyarbakır'a gelmesini olumlu karşıladıklarını ve çözüm sürecinin kazaya uğramadan başarıya ulaşmasının Türkiye'deki tüm aklı selim insanların temennisi olduğunu söyledi. 

Şivan Perver'in 37 yıl aradan sonra Diyarbakır'a gelmesinin Türkiye'deki tabuların yıkıldığının bir göstergesi olduğunu dile getiren Elçi, "İnsanlar 10 yıl önce Perver'in kasetini nerede saklayacağını düşünüyordu. Şimdi ise Diyarbakır'a gelip Başbakan ile aynı karede yer alması tabuların yıkıldığını gösteriyor" diye konuştu. - Diyarbakır

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır Ziyareti

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title