Balıkesir Yeni Adliye Sarayına Kavuştu

Balıkesir Yeni Adliye Sarayına Kavuştu

Balıkesir'de Yapımı Tamamlanan Yeni Adalet Sarayı Dünden İtibaren Hizmete Girdi. Bugün Makamında Bir Basın Toplantısı Düzenleyen Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar, Yeni Binayla İlgili Bilgiler Verdi.

Balıkesir Yeni Adliye Sarayına Kavuştu

Balıkesir'de yapımı tamamlanan yeni adalet sarayı dünden itibaren hizmete girdi. Bugün makamında bir basın toplantısı düzenleyen Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar, yeni binayla ilgili bilgiler verdi.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar, 17 bin 500 metrekare kapalı alana kurulan yeni adalet sarayının 7 bin metrekarelik otoparkı ve 2 bin metrekarelik ek binası olduğunu söyledi. Bilimin imkanlarından en iyi şekilde faydalanıldığını kaydeden Başsavcısı Gökçınar, "Yeni binada vatandaşlar davalarıyla ilgili duruşmaları LCD ekranlardan takip edebilecek, duruşma salonlarının dışına LCD monitörler kurulacak. Adalet sarayımızın tefrişinde kullanılan malzeme ve eşyalar birinci sınıftır. Şunu gururla söylemek gerekir, Adalet Bakanlığı yeni binanın yapımında hiçbir masraftan kaçınmamıştır. İç tefrişat 1 milyon 378 bin YTL.'ye mal oldu" dedi.

Toplam 11 milyon YTL'ye mal olduğu açıklanan Balıkesir Adalet Sarayı'nda 18 duruşma salonu, 40 adet hakim ve cumhuriyet savcısı odası bulunduğu, il merkezinde 17 Cumhuriyet Savcısı ile 21 Hakimin görev yaptığı bildirildi. Personel sorunu yaşamadıklarını belirten Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar, hakim ve savcıların Balıkesir'de huzurlu bir çalışma ortama sahip olduklarını, önceden beri tercih edilen bölge olan Balıkesir'in yeni adalet sarayı ile kazanılan imkanlar doğrultusunda daha da cazibe merkezi haline geldiğini, diğer şehirlerdeki hakim ve savcıların da Balıkesir'i öncelikle tercih ettiklerini bildirdi.

L TİPİ YAZA HAZIR

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar, Kepsut ilçesinde devam eden L Tipi Kapalı Cezaevi ile ilgili olarak da inşaatın yaz ayına doğru tamamen bitirileceğini, burada bin 500 hükümlü ile 200 personelin barınacağını söyledi. Kepsut L Tipi cezaevi'nin kasaba büyüklüğünde olduğunu kaydeden Gökçınar, "Bu cezaevinin atıkları, katı atık depolama yöntemi ile işlendikten sonra belediye ekiplerince alınacak. Balıkesir Kapalı Cezaevi de, içindeki mahkumların Kepsut'a taşınmasının ardından tamamen açık cezaevine dönüştürülecek. Şehir içinde kalmasına rağmen bir problem olmayacaktır" dedi.

Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar, çay içip sohbet ettiği basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çekildikten sonra, LCD monitörlerin montajı ve devam eden çevre düzenlemeleri ile binadaki bazı eksiklerin giderilmesinin ardından gazetecileri tekrar misafir edeceğini kaydetti. Öte yandan, 5 katlı olan yeni adalet sarayının tüm işleri tamamlandıktan sonra önümüzdeki yaz aylarında Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in katılacağı tören ile açılacağı bildirildi. Her katında çay ocağı ve kantin bulunan Balıkesir Adalet Sarayı'nda, savcı ve hakimler ile adli personele iyi hallerinden cezalarını açık cezaevinde çekmeleri uygun görülen mahkumlar çalıştırılıyor. Kimi boyacı, kimi çaycı, kimi temizlikçi olan mahkumlar, bu şekilde çalışmaktan mutlu olduklarını ifade ettiler.

(YU-)

12.02.2008 19:22 TSİ