Balıkesir TMMOB'dan Kandırıldık Açıklaması - Haberler
Haberi Paylaş

Balıkesir TMMOB'dan Kandırıldık Açıklaması

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Balıkesir TMMOB'dan Kandırıldık Açıklaması

Balıkesir TMMOB'dan "Kandırıldık" açıklaması BALIKESİR'in Altıeylül İlçesi Paşaköy Mahallesi'nde kurulacak Albayrak Kağıt Fabrikası (Varaka Kağıt Sanayi A.Ş.) Enerji Santrali'ne tepkiler sürüyor.

Balıkesir TMMOB'dan "Kandırıldık" açıklaması

BALIKESİR'in Altıeylül İlçesi Paşaköy Mahallesi'nde kurulacak Albayrak Kağıt Fabrikası (Varaka Kağıt Sanayi A.Ş.) Enerji Santrali'ne tepkiler sürüyor. Daha önce kağıt fabrikasının elektrik ve buhar ihtiyacını karşılayacak olan enerji santraline karşı olmadıklarını belirten ve desteklediğini açıklayan Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sözcüsü Ali Özerk, düzenlediği basın toplantısında verilen bilgilerin yanlış olduğunu vurgulayarak, kandırıldıklarını söyledi. Günlük 525 ton kömür tüketeceği ÇED raporunda belirtilen enerji santralinin, çevreye büyük zarar vereceğini vurguladı.

Makine Mühendisleri Odası Balıkesir Temsilcisi Zeki Öncü ve Elektrik Mühendisleri Odası Balıkesir Şube Başkanı Nazmi Kaçar'ın de katılımıyla, Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı da olan TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Ali Özerk; Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi Binası'nda basın toplantısı düzenledi. Önceden Albayrak Turizm Seyahat A.Ş. olan fabrikanın adının Varaka Kağıt Sanayi A.Ş. olarak değiştirildiğine dikkati çeken Özerk, "Şirket yetkililerinden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda enerji santralinin çevreye az zarar vereceği görüşünü bildirirken, şüphelerimizi ve olası denetim boşluklarını da ifade etmiştik. Sonradan oluşan olaylar bizi haklı çıkardı. ÇED raporu bu kadar küçük ölçekli bir enerji santrali için gerekmez derken; el altından bilgi kaçırılarak ve asıl önemlisi santralin kapasitesi artırılarak 15 Temmuz'da yeni bir ÇED raporuna ulaştık. Bu son rapora göre; 275 ton/gün ithal kömür kullanarak 25 MWt güce sahip olarak bildirilen enerji santrali 525ton/gün ithal kömür ile 140 MWt'a çıkarılmıştır. Bu durumda adı geçen şirketin niyeti bizi şüpheden daha gerçekçi düşünmeye itmiştir. İlerleyen zamanlarda kapasite daha da artırılarak giderek verimli bir ovanın ortasında, üniversite yerleşkesine, su kaynaklarına ve yakılan kömürün yakın çevreye vereceği zararları gidermek mümkün olmayacaktır. Bu anlamda başta Paşaköy, Atköy, Çağış ve Balıkesir Üniversitesi yerleşkesi olmak üzere ova köyleri ve 200 yataklı Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi de etkilenecektir" dedi.

"ŞİRKET YANILTICI BİLGİLER VERİYOR"

Şirketin şeffaf olmadığı ve yanıtlıcı bilgiler verdiğini söyleyen Özerk, "Söz konusu yatırım planında; fabrikanın yılda, 3 milyon 524 bin 400 m3/yıl olan su ihtiyacını Simav Çayı'ndan karşılayacağı ancak suyun yetmemesi veya getirilememesi durumunda yer altı sularının kullanılacağı belirtilmektedir. 6 bin 500 m3/gün proses ve 4 bin 200 m3/gün soğutma suyu olmak üzere günde toplam 10 bin 700 m3/gün suya ihtiyaç vardır. Yılda 3 milyon 524 bin 400 m3/yıl suyun temini için raporda bahsedilen olasılıklarla Balıkesir Ovasının su dengesi sorgulanması gereken önemli konulardan biri olacaktır. Kısaca tesisin su ihtiyacı karşılanırken bölgede yapılan tarımın nasıl etkileneceği değil, tesisin ihtiyacının öncelikli görüldüğü adeta itiraf edilmiştir. Kısa ve uzun vadede ekolojik dengeye, insan sağlığına, su kaynaklarına, su kaynaklarının rasyonel kullanımına dönük projelerin şeffaf ve evrensel hukuk kurallarına uygun şekilde meslek odaları ile sivil toplum örgütlerinin görüşleri ve bilimsel ilkeler ışığında hazırlanması tüm toplumun hakkıdır. Bu durumda ÇED raporlarının da sorgulanması gerektiği, şirketin şeffaf olmadığı ve firmanın sürekli yanıltıcı bilgiler verdiği ortaya çıkmıştır. Meslek odaları olarak sürecin takipçisi olacağımızı ve adeta halktan kaçırılan şeffaf olarak yürütülmeyen bu proje yerine doğru, çağdaş ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını sağlayana kadar her türlü girişimde bulunacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz. Büyükşehir İmar Daire Başkanlığı da istediğimiz bilgilere ulaşmamızda duyarsız davranmaktadır" dedi.

"NEREDEYSE SOMA TERMİK SANTRALİ GİBİ KÖMÜR HARCANIYOR"

Elektrik Mühendisleri Odası Balıkesir Şube Başkanı Nazmi Kaçar da son yıllarda fosil yakıtla enerji üreten santrallerin terkedildiğine dikkati çekti. Bu tür enerji santrallerinin yerleşim yerlerinden uzakta, kırsal alanlarda, suyu, tarım alanlarını kirletmeyecek yerlerde ve belli koşulları yerine getirerek kurulması gerektiğini vurguladı. Paşaköy yakınına kurulacak enerji santrali, tarım arazileri, yerleşim yerleri ve su havzalarına yakın. Şirket yetkilileri, çok iyi filtrezasyon yapacaklarını söylüyor. Bu sistemin pahalı olması nedeniyle enerjinin elde edilebilmesinin ekonomikliği kalmadığı için bunu zaman zaman gerektiği şekilde çalıştırılamama ve denetim sorunu olacak. Adı termik santral değil ama değerleri yüksek. Neredeyse Soma Termik Santrali gibi kömür harcanıyor burada" dedi.

YERLİ KÖMÜR KULLANILIRSA TONU DA ARTAR

Makine Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Zeki Öncü, ithal kömür ile yerli kömür arasında çok büyük farkların bulunduğunu hatırlatıp, "Firma 'ithal kömür yakacağım' diyor, ithal kömürün alt ısı değeri 6-7 bin civarında. Yerli kömür yakarlarsa bunun alt ısı değeri 3 bin. O zaman yakılacak kömür oranı günlük 800-900 tona yükselir. Ayrıca buraya gelecek kömürün her an denetlenmesi mümkün değil" dedi.

PAŞAKÖY MUHTARINDAN TEPKİ

Paşaköy Mahallesi Muhtarı Mustafa İkiz, firma yetkililerinin vatandaşa günlük 275 ton kömür yakarak 20 MWt elektrik elde edeceklerini söylediğini, ancak ÇED raporunda yakılacak kömür miktarının 525 tona çıkarıldığını belirterek, "Santralin yakınında dere, akarsu ve gölet bulunmadığını söylüyorlar. Santralin 320 metre doğusunda Paşaköy Deresi, 550 metre doğusunda Çavuşdere, 850 metre güneydoğusunda Aşçı Deresi, 430 metre güneybatısında sulama kanalı, 750 metre kuzeydoğusunda Çakmak Deresi bulunmaktadır. Bizlere söylenen enerji santralinin sadece fabrikanın ihtiyacı için kullanılacağı idi. Ancak ÇED raporunda fazla enerjinin satılacağı yazıyor. Bunlar Balıkesir'i ve verimli tarım arazilerini mahvedecekler" dedi.

Balıkesir TMMOB'dan Kandırıldık Açıklaması

Balıkesir TMMOB'dan Kandırıldık Açıklaması

Balıkesir TMMOB'dan Kandırıldık Açıklaması

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
title