Balıkesir'de Silah Operasyonu
Haberler » Yerel » Balıkesir'de Silah Operasyonu - Haberler

Balıkesir'de Silah Operasyonu

Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin silah kaçakçılığıyla ilgili düzenlediği operasyonlarda toplam 13 kişi yakalandı.

Balıkesir'de Silah Operasyonu

İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin silah kaçakçılığıyla ilgili düzenlediği operasyonlarda toplam 13 kişi yakalandı. Adli makamlara teslim dilen şahıslardan 2'si savcılık talimatıyla gözaltına alınırken 11'i ise serbest bırakıldı. Operasyonlarda bol miktarda tüfek, tabanca, kurusıkı tabanca ve fişekleri ele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre, jandarmanın 6 aylık teknik takibi sonucu operasyonun ilk aşamasında, Kasım 2011'de merkez Turplu Köyü ile ilçesi Hacıhüseyin ve Köylerinde silah ve mühimmat kaçakçılığı suçunu örgütlü olarak işleyen 4 kişi yakalandı. Operasyonun devamında Şubat ayında ilçesine bağlı Kızıloluk Köyünde köyün muhtarı R.E.'nin ev ve eklentilerinde yapılan aramalarda ruhsatsız olarak çalıştırılan tespit edilen silah tamir atölyesinde silah imal ettiğini tespit edildi. Operasyonun son ayağı ise 28 Mart'ta yapıldı. Balıkesir merkez ve merkeze bağlı Köylü Köy, Tatlıpınar ve Akarsu köyleri ile Balya'nın Ali Demirci Köyü ve Narlı köyü, Gömeç'in Ulubeyler köyü ve Kepsut'un Kızıloluk köylerinde eş zamanlı operasyon başlatıldı. Tüm operasyonların sonucunda toplam 13 kişi şüpheli olarak gözaltına alındı. Operasyonlardaki aramalarda ise, 7 tabanca, 1 kurusıkıdan yapma tabanca, 79 tabanca fişeği, 73 adet ruhsatsız av tüfeği, 5 adet havalı tüfek, 379 av tüfeği kartuşu, 27 adet kurusıkı tabanca, 1 adet av tüfeğinden bozma tabanca, 191 tanesi 9 mm çaplı olmak üzere toplam 243 adet kurusıkı fişeği ele geçirildi. Ayrıca, Osmanlı parası olduğu değerlendirilen 14 adet eski madeni para, üzerinde tuğra ve Arapça yazılar olan eski mühürler, eski ok ucu, eski yüzük ve küçük heykel ele geçirildiği açıklandı.

Cumhuriyet Savcısının talimatı ile R.E. ve F.K. isimli 2 kişi şüpheli olarak gözaltına alınırken, diğer 11 kişinin serbest bırakıldığı, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı'nda başlatılan soruşturmanın devam ettiği bildirildi. - BALIKESİR

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler