Balıkesir'de Semt Pazarı Alışkanlığı Değişiyor

Balıkesir'de Semt Pazarı Alışkanlığı Değişiyor

Balıkesir'de, Semt Pazarı Alışkanlığı Değişiyor. Uzun Yıllar Aynı Yerde Hizmet Veren Kentin En Büyük Semt Pazarı Olan Salı Pazarı, Belediyenin Hazırladığı Yeni Proje ile Yer Değiştirdi. Salı Pazarı Artık Gümüşçeşme Mahallesi'ndeki Yeni Kapalı Alanda Açılacak.

Balıkesir'de Semt Pazarı Alışkanlığı Değişiyor

Balıkesir'de, semt pazarı alışkanlığı değişiyor. Uzun yıllar aynı yerde hizmet veren kentin en büyük semt pazarı olan Salı Pazarı, belediyenin hazırladığı yeni proje ile yer değiştirdi. Salı Pazarı artık Gümüşçeşme Mahallesi'ndeki yeni kapalı alanda açılacak.

Yeni yılda yeni yerinde kurulacak Balıkesir'in en eski pazarı olan Salı Pazarı'ndaki esnaflar için, Gümüşçeşme Mahallesi'nde bulunan kapalı pazar yerindeki yerler için kura çekilişleri yapıldı. Dün başlayan ve 2 gün seren kura çekilişiyle pazarcı esnafının kullanacağı pazar yerleri ada ve parsel numaralarıyla belirlendi. Kura ile 524 adet gıda harici ürün satış yeri, 356 adet gıda satış yeri olmak üzere toplam 880 pazar yeri sahiplerini buldu. Zabıta Müdürü Abdullah Gülden ve zabıta memurlarının düzenlediği çekilişe, Tuhafiyeciler Odası Başkanı İsa Erol, Terziler Konfeksiyoncular Odası Kazım Avcı, Ayakkabıcılar Odası Başkanı Turgay Kapan ile Sebzeciler ve Meyveciler Odası Ayhan Baydan ve çok sayıda esnaf katıldı. Oda başkanları yeni pazar yerinin esnaf için de bölgedeki vatandaşlar için de iyi olduğunu belirtrek, Belediye Başkanı Sabri Uğur'a teşekkür ettiler. Zabıta Müdürü Abdullah Gülden, taşınacak olan Salı Pazarı'yla ilgili yeni uygulamanın ardından yaşanabilecek olumsuzlukları gidermek için ekipleriyle birlikte görev başında olacaklarını söyledi. Gülden, "Yeni Pazar hizmete girdikten sonra ekiplerimiz yeni pazar yerinden ziyade eski pazar yerinde görev yaparak sizi mağdur duruma düşürebilecek her türlü konuya müdahale edecekler. Bu konuyla ilgili gerekli çalışmalar ve işlemler bugünden itibaren yapılmaya başlanmıştır. İçiniz rahat olsun" dedi.

Daha önce de Pazar Pazarı'nın (Bit Pazarı) taşındığı Gümüşçeşme Mahallesi'ndeki yeni kapalı pazar yerinde her esnaf için 2,5 metre eninde, 4 m boyunda 10 m2'lik pazar yerleri ayrıldığı belirtildi. Modern bir anlayışla inşa edilen pazar yeri 22 bin m2 kapalı alana sahip. Tezgahlar arasındaki koridorların 4 metre genişlikte tutulduğu, böylece vatandaşların çok rahat bir şekilde alış veriş yapmalarına imkan sağlandığı kaydedildi. Yeni pazar yerine intibak sağlanabilmesi amacıyla eski Salı pazarının olduğu yerden Gümüşçeşme'deki yeni pazar yerine ücretsiz otobüs seferleri düzenleneceği bildirildi.

(YU-)

28.12.2007 20:25 TSİ

Kaynak: İHA