Aydın: Rus Heyetin Aydın Gezisi Devam Ediyor

Aydın: Rus Heyetin Aydın Gezisi Devam Ediyor

Rusya'dan Aydın'a gelen Rus heyet, 6 gün kalacakları ildeki resmi görüşmelerine ve gezilerine devam ediyor.

Aydın: Rus Heyetin Aydın Gezisi Devam Ediyor

Rusya'dan Aydın'a gelen Rus heyet, 6 gün kalacakları ildeki resmi görüşmelerine ve gezilerine devam ediyor.

Bugünkü programlarında Aydın'ın Germencik İlçesi'ne gelen heyet, Alangüllü Termal Tesisleri'nde Aydın Valisi Mustafa Malay ile biraraya gelerek çeşitli görüşmelerde bulundu. Yaklaşık 10 kişilik konuk heyette Vladimir Belediye Başkanı Alexander Petrovitch, Vladimir Bölge Vali Yardımcıları Andrey Leonidovich Rumyantsev ve Vladimir Dragon, White Şirketi Genel Müdürü Tatyana Anotelyevna da bulunuyor. Germencik İlçesi'ne bağlı Bozköy Köyü sınırları içerisinde bulunan tesislerde gerçekleşen ziyarete ayrıca Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Orhan, İl Jandarma Alay Komutanı Murat Kavas, İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Hakkı Eser, il genel meclisi üyeleri ve davetliler katıldı.

Aydın Valisi Mustafa Malay, burada yaptığı konuşmada, Rusya Federasyonu'nun Türkiye'nin en uzun sınıra sahip komşularından biri olduğunu söyledi. Malay, son yıllarda Rusya ile olan ticaret ve turizm alanlarındaki gelişmelerde büyük bir artışın yaşandığına dikkat çekti. Vali Malay, büyük Türk şirketlerinin bu ülkede inşaat ve fabrikalar yaptıklarını ifade etti. Ülkemize en çok turisttin Rusya'dan geldiğini belirten Malay, "Daha fazla Rus turisti ülkemize çekmek için deniz ve sahil turizminin yanısıra yayla ve termal turizm alanlarını da ön plana çıkarmalıyız. Aydın'da bulunan kaplıcalar, mevcut mineral potansiyeli bakımından ülkenin en önde gelen merkezlerindendir. Sahip bulunduğumuz bu tesisler her türlü derde devadır. Bu tesisleri standartlara uygun hale getirmek için ADÜ ve 9 Eylül Üniversiteleri ile işbirliği halindeyiz. Bu üniversiteler ile gerekli görüşmeler yapılacak ve eksiklikler hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. Tesisleri iyileştirmenin yanısıra tabiat ve çevre koşullarını da düzenlemeler yapılacaktır" diye konuştu.

Daha sonra konuşan Vladimir Belediye Başkanı Petrovitch ise, Türkiye'ye ilk kez geldiğini ve ilginin kendisini çok mutlu ettiğini kaydetti. Petrovitch, iki ülke arasındaki ilişkilerin artırılması taraftarı olduğunu sözlerine ekledi. Rusya'da yaşanan geçiş sürecinin ardından Vladimir kentinin ekonomi ve sanayisinin gelişmekte olduğuna değinen Petrovitch, "Dünyaya açılan bir yerleşim merkezi olan Vladimir şehrini Türk yatırımcılara da açmak istiyoruz. Halen kentimizde Arçelik, Beko, Isı Cam ve inşaat sektöründe Türk işadamları faaliyetlerine devam ediyor ve biz onlardan çok memnunuz. 14 ülkede birer tane kardeş şehrimiz var, Aydın ile de kardeş şehir olmak için güzel diyaloglar kurduk. 3 gündür devam eden ziyaretlerimiz sırasında protokolün bize karşı olan tavırlarından, yürütülen müşteri memnuniyeti ve sağlık hizmetlerinden çok etkilendim. İki yerleşim alanı arasında birçok konuda işbirliği içerisine girmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.