Aydın'da Yağışlar Sevindirdi

Aydın'da Yağışlar Sevindirdi

Son 44 yılın en kurak yılının yaşandığı Türkiye’de çiftçinin en büyük duası yağmur oldu.

Aydın'da Yağışlar Sevindirdi

Son 44 yılın en kurak yılının yaşandığı Türkiye'de çiftçinin en büyük duası yağmur oldu. Aydın'da son yağışlar çiftçiyi sevindirirken, meteoroloji müdürlüğü tarafından yapılan ölçümlerde dünden bu yana Aydınd'a metrekareye 30 kilo 100 gram yağış düştü. İlk 12 günde düşen yağış miktarının ise 49 kilogram olduğu belirtildi.

Ülke genelinde kuraklık yaşandığını ve barajlardaki su seviyesinin de geçen yıllara oranla ciddi miktarda azaldığını kaydeden Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, son yağışların çiftçinin umudunu artırdığını belirterek önümüzdeki günlerde yağışların devam edeceği yolunda yetkililerin tahmin belirttiğini kaydetti.

Aydın'da 1981-2010 yılları yapılan ölçümlerin ortalamasına göre Ocak ayında 99,6 kilogram yağış düştüğünü şu an itibari ile aylık yağışın yarısının gerçekleştiğini belirten Aydın Ziraat Odası Başkanı Posacı, "Eylül ayında ortalama 14,3 kilogram yağış düşen ilimize 2017 yılı Eylül döneminde hiç yağış düşmedi. Ekim ayı ortalama yağış miktarı 41,1 kilogram, 2017 yılı Ekim döneminde ortalamanın biraz üzerinde 50,8 kilogram yağış düştü. Kasım ayı ortalama yağış miktarı 92,6 kilogram iken bu miktar 85 kiloda kaldı. Aralık ayı ortalaması 117,6 kilogram iken yılın son ayında da 98,9 kilogram yağış düştü. 2017 yılının son dürt ayında ortalamadan 31,6 kilogram eksik yağış düştü. İnşallah bu yıl bol yağmurlu afetsiz bereketli bir yaşarız" dedi. - AYDIN

Kaynak: İHA