Aydemir Esnafa Ak Yaklaşımı Paylaştı
Haberler » Politika » Aydemir Esnafa Ak Yaklaşımı Paylaştı - Haberler

Aydemir Esnafa Ak Yaklaşımı Paylaştı

AK Parti Milletvekili İbrahim Aydemir ESDER97-KOSGEB işbirliği ile düzenlenen 2023 sürecinde Esnaf’ın Beklentilerinin de ele alındığı "KOSGEB Destekleri İle İlgili Bilgilendirme’ toplantısına katıldı.

Aydemir Esnafa Ak Yaklaşımı Paylaştı

Milletvekili ESDER97-KOSGEB işbirliği ile düzenlenen 2023 sürecinde Esnaf'ın Beklentilerinin de ele alındığı "KOSGEB Destekleri ile İlgili Bilgilendirme' toplantısına katıldı.


Yaptığı sunumda il, bölge ve ülke ekonomisinde ticaretin yer ve önemine değinen Milletvekili Aydemir, İpekyolu güzergahında yer alan ve bu sebeple köklü bir ticaret geleneği olan 'da esnaflığın özel bir konumu bulunduğunu kaydetti.


ESNAFA AK YAKLAŞIM


AK Parti iktidarları sürecinde, esnafın hususi bir ihtimam gördüğü, güçlenmesi adına ciddi destekler verildiği, esnafın beklenti ve öngörülerine hassas bir yaklaşım sergilendiğine işaret eden Milletvekili Aydemir,'2002-2018 süreci esnafımızın kendi değer ve manasıyla yüzleşerek buluştuğu ve kendini ekonomide tarif ve ifade fırsatı bulduğu bir dönem olmuştur. ' dedi.


KAZAN-KAZAN YOK, KAZAN- KAZANDIR VAR


Değerlendirmesinde Milli kültür babında esnafın rolü, tanımı ve konumuna değinen Milletvekili Aydemir, 'Win Win diye adlandırılan 'kazan, kazan' şeklindeki küresel ticaret dayatması ve küresel sermayenin kapitalist yaklaşımının aksine biz de ticaret 'Üret- Kazan- Kazandır' anlayışıyla yürütülür. Milli terbiyemizin, manevi dokumuzun gereği olan bir yaklaşımdır. Paylaşım ve dayanışma esastır. Bu sebeple esnafımızın ekonomide olduğu gibi sosyal hayatımızda da özel bir misyon ve vizyonu vardır' yorumunu yaptı.


AHİ KÜLTÜRÜMÜZ


Özellikle ekonomide küresel dezenformasyona rağmen Türkiye'de ecdattan tevarüs eden ticaret yadigar ve kültürünün diri kaldığı, Erzurum gibi Milli Kültüre kaynaklık eden tarihi duraklarda esnafa ait değerlerin yaşatılarak, yeni nesle aktarıldığını belirten Milletvekili Aydemir, AK Parti iktidarları dönemindeki 'Ahi' yaklaşımına dikkat çekti.


KARDEŞLİK, BİRLİK VE BERABERLİK İMANI


'Bize has ve bize değgin kardeşlik, birlik ve beraberlik' imanı esnafımızın yol haritasıdır' diyen Milletvekili Aydemir, esnafın ekonominin temeli olduğuna kayıt düşerek, 'Bizim kendimize has bir ticaret kültürümüz var, bu kültür kardeşlik gerçeği temellidir. Her esnaf kazanmayı değil, komşusuyla birlikte kazanmayı amaçlar. Biz de rekabet değil, paylaşım ve dayanışma esastır. Yerleşik kapitalist anlayışla uyuşmamasına rağmen, bizi ve esnafımızı ayakta tutan sır da budur.' dedi.


Sunumunun son bölümünde AK iktidar döneminde esnafa verilen destekler konusunda rakamsal verileri paylaşan Milletvekili Aydemir, Esnaf, ticaretin omurgasıdır tesbitiyle, AK hükümetlerin bu gerçeğe göre hareket ettiği ve kesime verilen desteklerin hız kesmeden devam edeceğine vurgu yaptı. - ERZURUM

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler