Avusturya'da Türk Operası Öncesi Osmanlı Sergisi
Haberler » Güncel » Avusturya'da Türk Operası Öncesi Osmanlı Sergisi - Haber

Avusturya'da Türk Operası Öncesi Osmanlı Sergisi

ALMANCA konuşulan ülkelerin en eski tiyatrosu olarak kabul edilen ve 1791'den bu yana aktif şekilde kullanılan Grein Şehir Tiyatrosu'nun sergi salonunda, mehteran takımına ait çeşitli çalgı aletlerinin yanı sıra Osmanlı kıyafetleri ve aksesuarların yer aldığı sergi açıldı.

Avusturya'da Türk Operası Öncesi Osmanlı Sergisi

ALMANCA konuşulan ülkelerin en eski tiyatrosu olarak kabul edilen ve 1791'den bu yana aktif şekilde kullanılan Grein 'nun sergi salonunda, mehteran takımına ait çeşitli çalgı aletlerinin yanı sıra Osmanlı kıyafetleri ve aksesuarların yer aldığı sergi açıldı. Serginin açılışında konuşan küratör Dr. Klaus M. Pollheimer, Tuna Nehri'ne kıyısı olan çeşitli ülkelerin çok sayıda kentinin yaklaşık 25 yıldır düzenli olarak yaptığı Tuna Opera Festivali'nin bu yılki programında tiyatrolarında ünlü Avusturyalı besteci Joseph 'ın Türk Operası'nı sahneleyeceklerini söyledi.


TOPLUMLARI KÜLTÜR YAKINLAŞTIRIR


Pollheimer, 18. yüzyılın başlarında bestelen eserin sahnelenmesi öncesinde Grein kenti sakinlerini, eserde anlatılan Osmanlı dönemine ait kıyafet, çalgı ve aksesuarlarla buluşturmak istediklerini dile getirdi.


Kültürün toplum ve ülkeleri yakınlaştırmakta önemli bir rol oynadığını anlatan Pollheimer, "Geçmişte çatışmayı, ayrışmayı simgeleyen birçok unsur bugün birlikteliğe ve beraberliğe hizmet ediyor. Geçmişte iki ülke arasında yaşanan çatışmaların sembolleri bugün iki kültürün daha iyi anlaşılması için bizleri bir araya getiriyor" diye konuştu.


TÜRK OPERASI, BİR AŞK HİKAYESİ


Viyana YEE Müdür Vekili Halil İbrahim Doğan da enstitü olarak ülkenin en eski tiyatrosunda Osmanlı'ya ait unsurların sergilenmesine katkı sağlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.


Avusturyalı bestecinin eserinde 18. yüzyılda Osmanlıda yaşanan bir aşk hikayesini anlattığını söyleyen Doğan, kurum olarak o döneme ait sultan serpuşları, yeniçeri kıyafetleri ve müzik aletlerini temin ederek Avusturyalı sanatseverlerle buluşturduklarına işaret etti. Tarihi tiyatroda, klasik müzik dinletisinin ardından ardından davetliler, sergilenen Osmanlı dönemine ait eserleri yakından inceledi.

Kaynak: Hürriyet

Manşet

Haberler