Atatürk'ün Kars'a Gelişinin 94. Yıl Dönümü

Atatürk'ün Kars'a Gelişinin 94. Yıl Dönümü

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kars'a gelişinin 94. yıl dönümü, düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk'ün Kars'a Gelişinin 94. Yıl Dönümü

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kars'a gelişinin 94. yıl dönümü, düzenlenen törenle kutlandı.


Valilik önündeki törene, Kars Valisi Rahmi Doğan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, daire, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.


Törende, Atatürk anıtına çelenk konulmasının ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.


Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, burada yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün milli mücadeleden sonra ilk şükran ziyaretlerinden birini 94 yıl önce Kars'a yaptığını söyledi.


Söz konusu dönemde Atatürk'ün Kars'a gelişinin büyük coşkuyla kutlandığını hatırlatan Karaçanta, "Öyle ki Atatürk'ün Kars'a geleceğini öğrenen mahalli müzisyenler ve oyuncular bir araya gelerek karşılama töreninde Gazi'ye, oynanmak ve sunulmak üzere bir marş hazırlarlar. Oyunun ismi ve marşın adı 'Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa'dır." diye konuştu.


Karaçanta, bu marşın tüm yurtta büyük bir coşkuyla söylendiğini belirterek, "Türk ulusunun kurtarıcısı ilimize hoş geldin. Askerin ve milletin, senin açtığın ay yıldızlı bayrakla hep hür yaşasın. Orduların geri dönmedi, dönmeyecek, hedeflere 'arş' diyerek ilerleyecek. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kazım Karabekir Paşa olmak üzere memleketin bağımsızlığı için istiklal mücadelesi veren, bu cennet vatana namert eli sürdürtmeyen kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyoruz." ifadesini kullandı.


Etkinlikler çerçevesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde düzenlenmesi planlanan kutlama programı ise Batman'ın Gercüş ilçesi kırsalında, 8 askerin şehit edilmesi nedeniyle iptal edildi.

Kaynak: AA