Aşkale Çimento, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Sıralamasında 309.

Aşkale Çimento, İstanbul Sanayi Odası'nın Hazırladığı 2006 Yılı "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" Sıralamasında 309. Sırada Yer Aldı.

Aşkale Çimento, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Sıralamasında 309.

Aşkale Çimento, İstanbul Sanayi Odası'nın hazırladığı 2006 yılı "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" sıralamasında 309. sırada yer aldı.

1993 yılında devletin elinde zarar eden ve özelleştirme yolu ile bin ortaklı ERÇİMSAN şirketine satılan Aşkale Çimento, 1993 yılında 300 personelle 250 bin ton olan çimento üretimini kapasite artırımları ve yatırımlar sonucu kısa sürede 700 bin tonlara çıkardı. 3 aşamalı kapasite artırımı sonucunda Aşkale Çimento'nun 2007 yılındaki çimento üretim kapasitesi 2.5 milyon tona ulaştı. Özelleştirmeden sonra bugüne kadar 180 milyon dolarlık yatırım yapan şirket, Türkiye'nin yüzlerce dev sanayi kuruluşunu

geride bırakarak Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında zirveye doğru tırmanıyor. 2005 yılında listenin 430. sırasında bulunan Aşkale Çimento, 2006 yılında 309. sıraya yükseldi. Aşkale Çimento, özel şirketler sıralamasında ise 299. oldu. 14 yıl önce sadece Aşkale'deki çimento fabrikasına sahip iken bugün Erzurum, Trabzon, Gümüşhane, Aşkale, Erzincan ve Ağrı'da tesislere sahip olan şirkette, binden fazla personel istihdam ediliyor.

Aşkale Çimento Sanayii T.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, başarının kendiliğinden gelmediğini belirterek, "Hedefimizi ilk 100 olarak belirledik. Bu asla hayal değil. Biz 1993 yılından bu yana ortaklarımızla birlikte hayalleri gerçeğe çevirdik. Aşkale Çimento'yu 14 yıl önce dibe vurmuş bir halde aldık. Bugün Türkiye'nin en büyük 309. firması yaptık. Bu başarı kolektif ruhun başarısıdır ve bu ülke için özelleştirmede numunedir" dedi.

Geldikleri noktanın ne tesadüf ne de şans olmadığını, ekip çalışmasının ürünü olduğunu söyleyen Yücelik, "Satın alındığı günden bu yana yatırımlarda hız kesmeyen, istihdama katkıda bulunan ve sürekli katma değer kazandıran şirketimiz, Trabzon Çimento ile birlikte gücüne güç kattı. Trabzon Çimento'da ilk etapta ticari kaygılardan öte çevre ve insana yönelik yatırımlar yaptık. Trabzon'daki fabrikada yaptığımız filtre bunun en büyük delilidir. Kısa vadede yaptığımız çalışmalarla fabrikanın 400 bin ton olan

yıllık üretim kapasitesi 1 milyon tona çıktı" şeklinde konuştu.

Erzurum, Ağrı ve Aşkale'de bulunan hazır beton santrallerinin teknolojinin son uygulamaları ile donatıldığını ifade eden Yücelik, "İnsana ve yaşama değer veren şirketimiz, kaliteli ve sağlam beton üretimi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamaktadır. Hazır beton tesislerimizde bugün dünya standartlarına yakın üretim gerçekleştirilmektedir. Bu arada TMSF'den satın aldığımız Gümüşhane Çimento Tesisleri'ni de en kısa sürede hizmete koyacağız. Bu yatırımlar ahde vefanın birer sembolüdür. Bu bölgeyi ancak bu

bölgenin insanı kalkındırır" diye konuştu.

Aşkale Çimento'nun satın alınması aşamasında bir hisse için 50 dolar veren bir ortağın şu andaki hissesinin değerinin 350 dolar olduğunu, bununla birlikte yıllar itibariyle şu ana kadar aldığı kar payının verdiği paranın hemen hemen 10 katı olduğunu anlatan Yücelik, şunları söyledi:

"Bizde adama göre iş değil, işe göre adam seçilir ve başta genel müdürümüz olmak üzere profesyonel kadroya çok büyük bir yetki tanınmıştır. Bizim yönetim kurulundan en alt çalışanına kadar herkes bu işte bir numara olmayı hedefliyor ve yaptığı işin en iyisini yapmaya çalışıyor. Başarının sebebi de bence bu. Çok tasarruf, çok çalışmak bizim olmazsa olmazımızdır."

İstanbul Sanayi Odası'nın her yıl geleneksel olarak hazırladığı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında 2004 yılında 478, 2005 yılında 430 ve 2006 yılında 309. sırada yer alan Aşkale Çimento'da dev yatırımlar gerçekleştiriliyor. 1. ve 2. kapasite artırımı yatırımlarının bitmesinin hemen ardından 26.5 milyon euroluk 2. döner fırın hattının yapımına start veren Aşkale Çimento, günlük klinker üretim kapasitesini 5 bin tona çıkaracak yatırımda sona doğru ilerliyor. Bu da yıllık 2.5 milyon ton

çimento üretimi anlamına geliyor. Trabzon Çimento Fabrikası ile birlikte Aşkale Çimento'nun üretim kapasitesi 3.5 milyon tonu bulacak. Bu arada Aşkale'deki fabrikada 20 milyon dolar değerindeki hammadde kırıcı, kapalı stokhol ve klinker silosu, klinker nakil sistemi ve çimento değirmeni projesi de Mart ayı içinde start aldı.

(İRT-İRT-CC-E)