Dünyadaki aşı karşıtlığı kızamık vakalarını patlattı! Profesör, "Koronavirüsten daha tehlikeli" diyerek uyardı - Haberler
Haberi Paylaş

Dünyadaki aşı karşıtlığı kızamık vakalarını patlattı! Profesör, "Koronavirüsten daha tehlikeli" diyerek uyardı

Haberler.com - Haberler | Sağlık
Dünyadaki aşı karşıtlığı kızamık vakalarını patlattı! Profesör,

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kızamık vaka sayısının yıldan yıla arttığını söyleyip "Koronavirüsten çok daha tehlikeli bir hastalık. Koronada bir kişi 3 kişiye bulaştırırken, kızamıkta 18 kişiye bulaştırıyor" dedi.

Dünyada giderek artan aşı karşıtlığı özellikle bitme noktasına gelen kızamık konusunda ciddi biçimde kendini göstermeye başladı. Sağlık Bakanlığı '2019 Sağlık İstatistik Yıllığı'na göre kızamık vaka sayısı giderek yükseldi. 412'si yerli, 304'ü yabancı toplam 716 olan vaka sayısı 2019'da 2 bin 905 oldu. Bunun 1958'i yerli, 947'si ise yabancı vakalardan oluştu. Kızamık Kızamıkçık Kabakulak (KKK) aşılama oranı 2018'de yüzde 96 iken 2019'da yüzde 97'ye yükseldi.

Aşılama oranının artmasına rağmen vaka sayılarındaki yükselişi Hürriyet'e değerlendiren Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şunları söyledi:

"2007 ile 2011 arasında bütün dünyada kızamığı azaltma kampanyası başlatıldı. Bu aşılama ile Türkiye'de 280 binler civarında olan yıllık kızamık vaka sayısı dört yıl boyunca 4 ile 7 arasında seyretmeye başladı. Daha sonra Avrupa'da aşı reddi nedeniyle kızamık salgını oldu. 2011'de İstanbul'da Fransız turistin kapalı çarşıda bir kuyumcuya bulaştırmasıyla Türkiye'de de vaka sayıları artamaya başladı. 2013'te tüm dünyada ve Türkiye'de bir salgın yaşandı. 2013'te yıllık vaka sayımız 7 binin üzerine çıktı. Sonra tekrar dünyada aşı retleri ile mücadele başladı. Ülkeler zorunlu aşı yasaları çıkardılar. Kızamık aşısı olmayan çocukları okullara almadılar. Hatta Amerika'da toplu yerlere kızamık aşısı olmayanların girmesi engellendi.

Dünyadaki aşı karşıtlığı kızamık vakalarını patlattı! Profesör, 'Koronavirüsten daha tehlikeli' diyerek uyardıEnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

2017 yılında Türkiye'de de aşılama oranları yüzde 98'den yüzde 96'lara düştü. Doğal olarak vaka sayıları arttı. 2019'da en son yüzde 97'ye 2020'de yüzde 98'e çıktı. Kızamığın bir özelliği de dalgalanarak seyretmesi. 5-10 yılda bir de pik yapıyor. COVID'den çok daha tehlikeli bir hastalık. COVID'de bir kişi 3 kişiye bulaştırırken, kızamıkta 18 kişiye bulaştırıyor. COVID'de toplumsal bağışık için yüzde 50-60 yeterli olurken, kızamıkta yüzde 95 olması gerekiyor. Bu kadar yüksek aşılamayı su çiçeğinde yapsanız hastalığı bitirirsiniz ama kızamıkta bitiremiyorsunuz.

Bir grup insanın 'Ben çocuğumu aşılatmıyorum' deme hakkı yok, çünkü aşılanmayan her çocuk başka çocukların, insanların da sağlığını tehlikeye atıyor. Yani siz aşılama oranlarını yüksek tutsanız da bir yerlerde aşı reddi varsa hastalık gelip sizi bulabiliyor. 2017'de Türkiye'de 23 bin kişi aşı reddi yapmıştı. Görülen kızamık türü Ortadoğu kökenli değil, Avrupa'da görülen tip ama aşılamayı yüzde yüze çıkarırsak bizde daha az görülecektir.

Aşı karşıtı gruplar uğraşır ve aşı olmama oranını yüzde 5'lere çıkarırlarsa o zaman salgın başlar. Bu nedenle Türkiye'de zorunlu aşı yasa teklifi hazırlandı. Şu anda bekliyor ama zorunda kalınırsa devreye sokulacak"

Haberler.com - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (25)
yaw he he:bunun aşıyla alakası yok ülkemizin yıllar önce bittirme seviyesine getirdiği bu hastalıkları. gerçek şu bunun artışının sebebi artan mülteci akını su çiçeği bitmişti ülkede o bile tekrar başladı aşı olmayanlar yüzünden diyip haber yapıp milleti yanıltmayın
yaw he he:sınırdan geçene aşı yapsalardı şimdik bu konuyu konuşmayacaktık bile ülkeye milyonlarca mülteci girdi. siz kalkmış aşı yaptırmayan aileleri topa tutuyonuz
Krhn:Aşı yaptırmayanlara karşı buradaki bazı cahilane tepkilere anlam veremiyorum. Size ezberletilmis şeylere herkes uymak zorunda değil. Siz zannediyor musunuz ki anne baba otururken bir anda heyecan olsun diye çocuğuna aşı yaptırmaktan vazgeçiyor. Tabiki ezberden konuşan ve 2 youtube videosu izleyipte aşının faydalarını anlatanlarin tersine aylarca araştırıyorlar ve bu kararı verebiliyorlar. Papağanlik yerine yurtdışı dahil mahkeme sonuçları vs araştırılması daha iyi olacaktır. Herkes kendi çocuğundan mesuldur. 2 tarafida dinlemeyin kendiniz araştırın ve beyninizi kullanın lütfen. Hayatınızdaki en önemli kararlardan biri sonuçta.
500
title