Antalya Dto, Meclis Toplantısını Alanya'da Yaptı

Antalya Dto, Meclis Toplantısını Alanya'da Yaptı

Deniz Ticaret Odası (Dto) Antalya Şubesi, 34. Olağan Meclis Toplantısını Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (Altso) Meclis Salonu'nda Gerçekleştirdi.

Antalya Dto, Meclis Toplantısını Alanya'da Yaptı

Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şubesi, 34. olağan meclis toplantısını Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclis Salonu'nda gerçekleştirdi.

Meclis başkanlığını Hüseyin Seymen'in yaptığı toplantıya meclis üyelerinin yanı sıra Alanya Belediyesi Başkanı Hasan Sipahioğlu ve ALTSO Başkanı Kerim Taç da katıldı. Meclis Başkanı Seymen'in açılış konuşmasını ile başlayan toplantıda, DTO Antalya Şubesi Başkanı Ahmet Erol, şube faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Faaliyet raporunun okunmasının ardından kürsüye davet edilen ALTSO Başkanı Kerim Taç, bölgede denizciliğin ve denizin yeni yeni önem kazandığını, ilçenin coğrafi konumu nedeniyle

tarih boyu çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi.

Turizm kenti Alanya'da denizciliğin hep ön planda olduğunu ifade eden Taç, Alanya Tersanesi'nin Akdeniz'de yapılan ilk Selçuklu tersanesi olduğunu kaydetti. Taç, ''Önceleri taşımacılıkta kullanılan deniz yolu, son yıllarda bölgenin turizm sermayelerinden biri haline geldi. Denizlerimiz bölgenin geleceği ve turizmin sürdürülebilirliği açısından oldukça önemli. Alanya Limanı'nın 2000 yılından bu yana geldiği nokta bellidir. Alanya Limanı, Kuş Adası ve İstanbul limanlarının ardından en çok geminin giriş

yaptığı limandir. 2007 yılı içerisinde ilçeye deniz yoluyla 100 bini aşkın turist gelmiştir'' dedi.

Taç'ın ardından Alanya'da denizcilik hakkında düşüncelerini ve yaptıkları çalışmaları anlatmak üzere Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, kürsüye çıktı. Alanya'da balıkçılık yapan ve zaman zaman turistleri mağaralara geziye götüren motorların daha fazla gelir elde edebilmesi için yeni bir oluşum içerisinde olduklarını açıklayan Sipahioğlu, ilerleyen günlerde söz konusu motorların, oluşturulacak deniz müzesi ve Kızıl Kule'yi de içinde bulunduracak hat üzerinde turistleri geziye çıkarabileceğini bildirdi.

Yapılan son çalışmalarda Alanya kıyılarında bulunan balık türlerinde ve sayılarında artış gözlemlendiğini dile getiren Sipahioğlu, balıkçı barınağındaki çalışmalar hakkında toplantıya katılanlara bilgi veridi.

Konuşmasının ardından meclis üyelerinin sorularını yanıtlayan Sipahioğlu, Toros Yat işletmecisi Tarık Çakır'ın ''Tur teknelerinin barınacağı mendireğin uzunluğu yeterli olacak mı? sorusuna karşılık, mendireğin bütün tekneleri alabileceğini, belediyenin bölgede ciddi altyapı çalışmalarını olacağını, ayrıca bunlar için tekne sahiplerinden ekstra ücret alınmayacağını kaydetti. Sipahioğlu, eğlence vergisi ve sezon başında alınmaya başlayan hat ücretleri hakkında yapılan itirazlar karşısında, ''Tekne

içersinde eğlence düzenliyorsanız, bunun bir bedeli olmalı. Bir yerde müzik ve içki varsa, burada eğlence var demektir. Eğlence yapanla yapmayan arasında bir fark olmalı. Yasal yetkimiz olduğu halde bu seneye kadar hat ücreti talep etmedik. Ancak, Sayıştay'ın hazırladığı rapor doğrultusunda hat ücreti almaya başladık. Dilerseniz 2008 turizm sezonu başında bir toplantı düzenleyerek, eğlencenin tanımını yaparız ve yeni bir fiyat tarifesi oluştururuz'' dedi.

Toplantı sonunda Meclis Başkanı Seymen, Sipahioğlu'na ve Taç'a teşekür plaketi verdi.

(RY-OK-Y)

Kaynak: İHA