Antalya - 'Diyabeti Tanı, Gözünü Koru'
56 saatlik kısıtlama bu akşam başlıyor! Nereler açık, neleri yapmak serbest? İşte detaylar

Antalya - 'Diyabeti Tanı, Gözünü Koru'

11.11.2016 12:39 | Son Güncelleme: 11.11.2016 12:39
Antalya - 'Diyabeti Tanı, Gözünü Koru'

'Diyabeti tanı, gözünü koru'TÜRK Oftalmoloji Derneği tarafından düzenlenen 50'nci Ulusal Kongresi, 'Diyabeti Tanı Gözünü Koru' sloganıyla Antalya'nın Serik İlçesi'nde başladı.

'Diyabeti tanı, gözünü koru'

TÜRK Oftalmoloji Derneği tarafından düzenlenen 50'nci Ulusal Kongresi, 'Diyabeti Tanı Gözünü Koru' sloganıyla Antalya'nın Serik İlçesi'nde başladı.

Belek Turizm Merkezi'nde Maxx Royal Otel'deki kongre öncesi basın toplantısı düzenlendi. Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Reha Ersöz, kongre ve diyabet hakkında bilgi verdi. Diyabetin göz sağlığına etki eden bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Ersöz, bazı hastalıkların görme kaybına yol açtığını kaydetti. Ne yapılırsa yapılsın sonucun kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ersöz, "Ama bazı hastalıklarda erken tanı, tedavinin erken başlanması hastaları önlenebilir körlük grubuna sokar. Diyabet hastalığı, önlenebilir körlükler arasında ilk sırada yer alıyor" dedi.

Bu nedenle 'Diyabeti Tanı Gözünü Koru' adı altında bir farkındalık projesi hazırladıklarına değinen Prof. Dr. Reha Ersöz, "Projeyle hekimlerin, hastalarına, 'Yılda bir kere göz hekimine git' demesini istiyoruz. Yapacağımız kampanyalarla da halkımızı bu konuda bilgilendireceğiz. Erken tanı görme kayıplarının önüne geçilmesi için önemli" diye konuştu.

5 MİLYON KİŞİ ÖLDÜ

Türk Oftalmoloji Derneği Vitreoretinal Cerrahi Birimi Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak ise 2016 yılı verilerine göre dünyada 415 milyon dolayında diyabetik hasta olduğunu, bu sayının 2040 yılında 642 milyona çıkacağının öngörüldüğünü kaydetti. Diyabetin insan hayatını çok daha yüksek miktarda tehdit ettiğini anlatan Prof.Dr. Kaynak, geçen yıl doğrudan doğruya diyabete bağlı sorunlar nedeniyle hayatını kaybeden sayısının 5 milyon olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kaynak, eskiden zengin toplumların hastalığı olarak bilinen diyabetin her toplumda görüldüğünü, özellikle düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkelerde daha yaygın olduğunu ifade etti. Diyabetin en önemli komplikasyonlarından birinin görme kaybı olduğunu da anlatan Prof. Dr. Kaynak, şunları kaydetti: "Dünyada görme kayıplarının yarısı katarakttır. Kataraktı önlenebilir bir görme kaybı olarak kabul ediyoruz. Bunların yanında diyabete bağlı görme kaybının en az iki kat daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Çok büyük bir insan grubunu derinden etkileyen bir hastalık olan diyabetin bir de mali karşılığı var. Dünyada maliyet ortalaması 5 milyar dolarken Türkiye'de 13 milyar lira. Bu da genel sağlık bütçesinin yüzde 6.4 oranına ulaşıyor. Ülkemiz diyabet için çok ciddi bütçe ayırmak zorunda kalıyor."

DİYABET ÖNLENEBİLİR KÖRLÜKLERİN BAŞINDA GELİYOR

Türk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Retina Birimi Başkanı Prof. Dr. Nur Kır da şöyle konuştu:

"Bir şeker hastası görmesinde azalma, okuyamama, televizyon izleyememe, bulanık görme, dalgalı görme, renkleri iyi görememesi ya da ışıktan rahatsız oluyorsa, görme yakınmaları başlıyorsa anca o zaman doktora gitmektedir. Bu farkındalık kampanyasının amacı hastaları daha erken doktora gitmelerini sağlayabilmektir. Çünkü biliyoruz ki diyabet önlenebilir körlüklerin başında geliyor."

Kongre, 13 Kasım Pazar günü sona erecek.

Antalya - 'Diyabeti Tanı, Gözünü Koru'
Antalya - 'Diyabeti Tanı, Gözünü Koru'
Antalya - 'Diyabeti Tanı, Gözünü Koru'

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title