Antalya'da Sebze Fiyatları Düştü

Antalya'da baharın gelişiyle birlikte, sebze fiyatlarında da düşüş yaşanıyor.

Antalya'da Sebze Fiyatları Düştü

Antalya'da baharın gelişiyle birlikte, sebze fiyatlarında da düşüş yaşanıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali'ne ve pazarlara giren ürün miktarı, havaların ısınması ve üretimin artması nedeniyle bir önceki aya göre arttı. Ürün miktarındaki artış, fiyatları da etkiledi. Antalya'da sezonun başladığını söyleyen komisyoncu İsmail Erten, Avrupa'da yaşanan soğuk hava şartları ve üretim azlığı, ayrıca Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle Rusya ve Avrupa ülkelerinden Antalya'ya olan sebze talebinin arttığını söyledi. Antalya'daki ürünleri değeri üzerinden sattıklarını kaydeden Erten, "Şu anda ihraç olunan normal, yeşil dediğimiz domatesler 1,5-2 TL arası, kırmızı kaliteli ürünlerimiz 2,5 ile 3 TL arasında değişiyor. Ama iç piyasa ürünlerimiz 1 ile 1,2 TL civarındadır. Bugün pazarlarımızda 1,5 ile 2 lira seviyesinde ürünlerimiz satılmaktadır. Geçen hafta İstanbul Bebek'te sivri biber 10 TL olarak söyleniyordu, bugün Antalya'da sivri biberin fiyatı 1 ile 1,2 TL, dolma biber ise 2 TL, patlıcan 0,50 ve 0,60 kuruş arası. Patlıcan en düşük seviyesini yaşamaktadır. Biraz daha düşüreceğiz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

İlerleyen günlerde üretim artması ile fiyatların daha da düşebileceğini söyleyen Erten, geçtiğimiz günlerde aşırı yağan yağmurdan Antalyalı üreticilerin zarar görmediğini belirterek, "Yağmur ve yağış şu anda Antalya'yı etkilemedi. Zararı Mersin ve Fethiye bölgesi gördü. Tabi orada görülen zararın faturası yine halka çıkabilir. Çünkü orada ürün azaldı, Antalya'ya talep çoğaldı. Onun için domates daha düşmeyebilir" dedi.

"KALİTELİ MAL BULAMIYORUZ"

Toptancı halinden sebze alan alıcılardan Hulusi Tuncer ise, satışlarda yaşanan fiyat dengesizliklerinden şikayetçi. Fiyatların bazen iyi bazen de kötü olduğunu söyleyen Tuncer, "İyi, kaliteli mal bulamıyoruz. Geçen yıla göre bu yıl mallarda dengesizlik var. Mallara baktığın zaman çok güzel ama içi boş. Fiyatlar sürekli değişiyor. Fiyatlar değişince de zarar ediyoruz" diye konuştu.

NİSAN AYININ GELİŞİYLE BİRLİKTE ÜRÜN MİKTARI ARTTI

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Müdürlüğü'nde geçen yıla göre ürün miktarında azalış olduğunu kaydeden Toptancı Hal Müdürü Rıza Uysal da, Mart ayı sonu itibariyle bir önceki yılın rakamlarına göre yaklaşık yüzde 25 civarında eksik ürün girişi olduğunu ifade etti. Ancak Nisan ayının gelişi ve havaların ısınmasıyla birlikte ürünlerde miktar artışı başladığını vurgulayan Uysal, şu anda ürün miktarında geçen yıla göre normal seviyeye gelindiğini belirtti. Özellikle domates ve sivri biber fiyatlarında biraz değişiklik olduğunu aktaran Uysal, şunları kaydetti:

"Geçen yılın ve bu yılın başlangıcındaki doğa koşullarından dolayı ürünlerin yeterli seviyede olmaması sonucu, fiyatlarda bazı dönemlerde yüzde 50'lere yakın bir fiyat artışı söz konusu idi. Ama Nisan ayının girmesiyle birlikte şu anda 2 ürün özellikle domates ve sivri biber haricinde ürünlerin fiyatı, bir önceki yılların fiyatları ile eşdeğer, bir anormallik yok. Sadece domates ve sivribiber fiyatları geçen yıla göre yaklaşık yüzde 20 civarında pahalı diyebiliriz."

"FİYATLAR GAYET GÜZEL"

Pazarda alışveriş yapan Süheyla Koşar ise, fiyatlardan memnun olduğunu dile getirerek, "Fiyatlar şu anda gayet güzel. Biraz pahalı olanlar da var, ucuz olanlar da var. Ancak patlıcan, salatalık, domatesimizi aldık" dedi.

Pazarda sebze satıcılığı yapan Zekeriya Tüzün de, satışların normal olduğunu, sadece domates ve fasulye fiyatlarının biraz yüksek olduğunu belirtti. Tüzün, "Diğer sebzelerin fiyatı çok uygun. Yarı yarıya düşmüş diyebiliriz. Patlıcan 1 TL, dolma biber 2 TL, sivri biber 2 TL. Şu anda domates ve fasulye biraz yüksek. Domates 2,5-3 TL, fasulye 4-5 TL" şeklinde konuştu.

"YAZI BEKLİYORUZ"

Satıcı Hamza Kahraman da, satışların değişken olduğunu söyleyerek, "Geçen aya göre fiyatlar düştü ama aşırı bir satış yok şu an. Yazı bekliyoruz. Yazın daha iyi olacak" ifadelerini kullandı. - ANTALYA