Ankara'da Tıbbi Atıklar AB Standartlarında Toplanıp İmha Ediliyor

Ankara'da Tıbbi Atıklar AB Standartlarında Toplanıp İmha Ediliyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Tıbbi Atıkların Evsel Katı Atıklardan Ayrı Toplanarak İmhasına Yönelik Proje, İl Sınırını Kapsayacak Şekilde Genişletildi.

Ankara'da Tıbbi Atıklar AB Standartlarında Toplanıp İmha Ediliyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin tıbbi atıkların evsel katı atıklardan ayrı toplanarak imhasına yönelik proje, il sınırını kapsayacak şekilde genişletildi.

Ankara Valiliği'nin talebi doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi, bu ay başından itibaren tıbbi atık toplama ve imha uygulamasını Kızılcahamam, Beypazarı, Şereflikoçhisar, Polatlı, Çamlıdere, Haymana, Kazan, Güdül ve Evren ilçelerindeki sağlık kuruluşlarını da içerisine alacak şekilde yeniden düzenledi. Büyükşehir Belediyesi'nce sürdürülen uygulama kapsamında Ankara'daki sağlık kuruluşları, kırmızı poşetlerde topladıkları tıbbi atığı özel korunaklı depolarda saklıyor. Atıklar daha sonra eğitimli ve özel giysili personel tarafından depolardan alınarak, Büyükşehir Belediyesi'ne ait özel donanımlı araçlarla Sincan Çadırtepe Çöplüğü'ne götürülüp sağlık kurallarına uygun şekilde imha ediliyor. Metan gazı sızıntısını ve kokuyu önleyen polietilen membrank kaplı özel muhafazalı bir alanda 3 metrelik çukura gömülen tıbbi atıkların üzerleri kireçle kaplanarak, dezenfekte işlemi tamamlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı'nca sürdürülen uygulamayla Ankara'daki toplam 77 devlet, askeri ve özel hastane, bin 555 özel poliklinik, medikal laboratuvar, hayvan hastanesi, veterinerlik hizmeti veren poliklinik ile 231 sağlık ocağı ve 32 diyaliz merkezinin dahil olduğu toplam bin 895 kuruluştan günde ortalama 25 ton tıbbi atık toplanıyor. Büyük hastanelerden her gün, bazı günler 2 kez tıbbi atık topladıklarını belirten Sağlık İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, küçük sağlık kuruluşlarından ise kapasitesine göre haftada 1 veya 3 defa tıbbi atıkları aldıklarını ifade etti. Yetkililer, tıbbi atık taşınması için dizayn edilen teknik donanımlı 10 araç kullanıldığını belirterek, tıbbi atığın toplanması ve imhasında işin niteliğine uygun özel eğitimli personelin görev yaptığını kaydett. Yetkililer, personelin özel elbise, enfeksiyon tehlikesi ve kokuya karşı koruyucu maskenin yanı sıra kesici ve delici maddelere karşı dirençli eldiven ve çelik tabanlı ayakkabıyla donatıldığını söyledi. Araçların her gün yıkanarak dezenfekte edildiğini ifade eden yetkililer, taşıma ve imha işleminin AB standartlarına uygun, sağlıklı bir şekilde gerçekleştirildiğini vurguladı. Tüm hastane, poliklinik ve sağlık kuruluşlarının belediye ile tıbbi atık sözleşmesi imzalamak zorunda olduğunu anımsatan yetkililer, sözleşme imzalamayan sağlık kuruluşunun ruhsat alamayacağını da kaydetti.

(TS-CC-CC-Y)

Kaynak: İHA