Amerikan Şirketler Derneği 12. Yıldönümü Galası Gerçekleştirildi

Amerikan Şirketler Derneği 12. Yıldönümü Galası Gerçekleştirildi

Amerikan Şirketler Derneği  12. Yıldönümü Galası Gerçekleştirildi
Bültenler - Haberler | Güncel

Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye/ABFT) 12. Kuruluş Yıldönümü Galası, 3 Kasım Perşembe günü akşamı İstanbul'da gerçekleştirildi.

Gala, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut'un yanı sıra, ABD Büyükelçisi John R. Bass, ABD Başkonsolosu Jennifer L. Davis, Dow Chemical Company Başkan ve CEO'su Andrew N. Liveris ile Türk iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirdi.

Galanın açılış konuşmasını yapan Amerikan Şirketler Derneği Başkanı ve Citibank Genel Müdürü Serra Akçaoğlu, "Türkiye'de 54 milyar doların üzerinde yatırımı olan ve 90 bin kişiye yakın istihdam yaratmış 135'ten fazla Amerikan şirketi üyemiz bulunuyor. Türkiye ve ABD arasındaki ikili ticari ilişkiler ve yatırım ortamını daha da güçlendirerek ülke ekonomisine katkı sunma misyonumuzu sürdürmekteyiz." dedi.

ISTANBUL, Kasım - 2004 yılından bu yana Türkiye ve ABD arasındaki ikili ticaretin ve yatırımların daha da geliştirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdüren Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye/ABFT), 12. kuruluş yıldönümü münasebetiyle, 3 Kasım Perşembe akşamı İstanbul'da bir gala gecesi gerçekleştirdi. Gala gecesine, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, ABD Büyükelçisi John R. Bass, ABD Başkonsolosu Jennifer L. Davis, Dow Chemical Company Global Başkanı ve CEO'su Andrew N. Liveris ile Türk iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Ermut: "2002'den bu yana ABD'den 11 milyar dolar geldi ama yeterli değil"

Amerikan Şirketler Derneği'nin (AmCham Türkiye) 12. Kuruluş Yıldönümü Galası'nda bir konuşma yapan TC Başbakanlık Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Türkiye'de 2002'de yabancı sermayeli şirket sayısı sadece 5 bin 600'ken şimdi bu sayının 50 bini geçtiğini vurguladı. ABD'li şirketlerin Türkiye için büyük önem taşıdığını söyleyen Ermut, "2002'den sonra ABD'den toplamda 11 milyar dolar geldi. Bu önemli bir rakam ama yeterli değil" diye konuştu. Ermut, geçen yıl bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin yüzde 32'lik artışla 16 milyar dolarlık yatırım çektiğini sözlerine ekledi.

Bass: "ABD hükümeti ve halkı Türkiye'nin başarılı olmasını istiyor"

Türkiye'nin başarılı olmasını istediklerini vurgulayan Amerikan Büyükelçisi John R. Bass "ABD hükümeti ve halkı Türkiye'yi güçlü, huzurlu ve başarılı görmek istiyor." dedi.

Andrew Liveris: "2000 yılından bu yana Türkiye'ye doğrudan yabancı yatırım 17 kat arttı"

Dow Chemical Company Global Başkanı ve CEO'su Andrew N. Liveris ise "Türkiye, yüzyılın başlangıcından beri stratejik konumunu harika bir şekilde avantaja çevirdi. Gerek devlet başkanları gerekse iş dünyasının liderleri, coğrafyanın kendine özgü avantajlar sunduğunun ve kalkınmayı sürdürmek için akılcı politikaların da o ölçüde önemli olduğunun bilincindeler. Türkiye'nin kapılarını ticarete ve yatırıma açtığına hepimiz şahit olduk; bu sayede 2000 yılından bu yana Türkiye'ye doğrudan yabancı yatırım on yedi kat arttı." dedi.

Liveris sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ülke, akılcı politikalar yoluyla yatırımcılar için cazibesini artırarak büyümesini hızlandırmaya ve rekabet gücünü artırmaya devam edecektir. İş dünyasıyla güçlü bir işbirliği kurmak, güvenilir ve erişilebilir enerji teminini mümkün kılan enerji politikaları oluşturmak, ticari ilişkilere daha fazla yatırım yapmak ve gelecekteki iş gücünü yeni nesil iş dünyasının ihtiyaç duyduğu, başta bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi alanlardaki becerilerle donatmak suretiyle Türkiye, ilerlemenin en ön saflarında yer almaya devam edecektir."

Akçaoğlu: "Türkiye ve ABD arasındaki ikili ticari ilişkiler ve yatırım ortamını daha da güçlendirerek ülke ekonomisine katkı sunma misyonumuzu sürdürmekteyiz."

Galanın açılış konuşmasını yapan Amerikan Şirketler Derneği Başkanı ve Citibank Genel Müdürü Serra Akçaoğlu, derneğin Türkiye'de 54 milyar doların üzerinde yatırımı olan, 90 bin kişiye yakın istihdam yaratmış ve her yıl 12 milyar TL'nin üzerinde vergi ödeyen 135'ten fazla Amerikan şirketini temsil ettiğine dikkat çekti.

Akçaoğlu: "Amerikan Şirketler Derneği üyesi olan şirketlerin, ülkemizde açmış oldukları inovasyon merkezleri, üretim tesisleri ve fabrikalar ile Türkiye'de uzun vadeli yatırımlar gerçekleştirmekte olduklarını memnuniyetle gözlemlemekteyiz. Amerikan Şirketler derneğinin birçok üyesi bölgesel merkezlerini de Türkiye'ye taşımış bulunuyor. Türkiye'yi bölgesel merkez olarak kullanan 15 üye şirketimiz, 94 ülkeyi Türkiye'den yönetiyor." dedi.

Akçaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye ve ABD arasındaki ikili ekonomik ve ticari ilişkilere baktığımızda, bu alanda hayata geçirebileceğimiz çok daha güçlü bir potansiyelin bulunduğunun farkındayız."

Bu kapsamda özel sektör temsilcilerine de büyük rol düştüğünün bilincinde olduklarını vurgulayan Akçaoğlu, "Amerikan Şirketler Derneği olarak, ikili ticari ilişkiler ve yatırım ortamını daha da güçlendirerek ülke ekonomisine katkı sunma misyonumuzu sürdürmekteyiz." dedi.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title