Almanya'da mRNA aşısından hayatını kaybeden yaşlılardan birinin son sözleri ortaya çıktı: Cildim griye döndü - Haberler
Haberi Paylaş

Almanya'da mRNA aşısından hayatını kaybeden yaşlılardan birinin son sözleri ortaya çıktı: Cildim griye döndü

Haberler.com - Haberler | Dünya

Almanya'da koronavirüs karantinasında tutulan iki yaşlılar yurdunda, yeni çıkan mRNA aşı yapılan yaşlılardan 22'si hayatını kaybetti. Yaşlılardan birinin aşıdan sonra kızını arayarak, "Cildim komple griye döndü" dediği ve ertesi gün öldüğü belirtildi.

Almanya'nın Leverkusen-Rheindorf'taki bir yaşlılar yurdunda ölüm kol geziyor. AWO-Heim'da kalan 149 yaşlı ve personel, koronavirüsün İngiltere mutasyonu olan B.1.1.7'ye yakalandı ve 15 yaşlı, yeni çıkan mRNA tabanlı aşıdan yapılmış olmasına rağmen koronavirüse bağlı sebeplerle can verdi. Bavyera'nın Miesbach Kasabası'nda da aşılanan 7 yaşlı insan da koronadan vefat etti.

28 Aralık'ta Almanya'da ilk mutasyona uğramış koronavirüs vakasına rastlandığı, iki gün sonra ise aşılamanın başladığı açıklandı. O zaman sadece Pfizer/Biontech'in ürettiği mRNA aşısı kullanılıyordu. Almanya'da halen de bu aşı ile Moderna'nın mRNA tabanlı aşısı kullanılıyor.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, aşılanan 15 yaşlı koronavirüsten ölürken, 32 yaşlı ile 25 çalışana daha korona bulaştı. Yaşlılardan birinin aşıdan sonra kızını arayarak, "Cildim komple griye döndü" dediği ve ertesi gün öldüğü belirtildi. Ölen 91 yaşındaki Johanna Bradke'nin kızı Bild Gazetesi'ne konuştu ve annesinin ikinci doz aşıyı öldüğü gün alacağı açıklandı.

Pfizer/BioNTech ile Moderna'nın ürettiği, DNA'ya virüsle savaşmayı öğrettiği öne sürülen mRNA aşılarını savunanlar ise, "Ama zaten bu yaşlılar, korona kaptıkları dönemde aşı olmuşlardı" diyor. Uzmanlar ise, aşının ilk dozunun az koruma sağladığını, asıl korumanın ikinci dozla mümkün olduğunu belirtiyor.

Rheindorf'un, bu şok ölümlerle ilgili ilk örnek olmadığı, Bavyera'nın Miesbach kasabasında da 7 yaşlının aşıdan sonra can verdiği belirtildi. Dortmund, Riedstadt, Koblenz'de de aşılanan yaşlılara yeniden koronavirüs bulaştığı belirtiliyor.

Özellikle koronanın İngiltere mutasyonunun bir-iki dakika içinde temas eden kişiye bulaştığı açıklanırken, zaten karantinada tutulan ve kimsenin girmesine izin verilmeyen yaşlılar yurduna virüsün nasıl girdiği tam olarak bilinmiyor.

Çin ve Rusya'nın tercih ettiği geleneksel aşılara karşılık Moderna, geleneksel aşı yöntemi yerine elçi-RNA (mRNA) teknolojisini kullanıyor. Bu yöntemi deneyen şirketler arasında BioNTech/ Pfizer ve AstraZeneca/Oxford Üniversitesi de yer alıyor.

Bu teknoloji sayesinde herhangi bir mutasyon durumunda aşıya gerekli düzenleme ve eklemelerin hızla yapılabileceği kaydediliyor.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri
beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (56)
Atmayın looo:Lo he heee Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Erol:Araştırılsın corona belli bir zeka grubunu yok ediyor mutasyona ugrayararak alt zeka geclsride yok edecek Technologie gerisi kalanlar yok oluyor Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
D:BU DAHA BAŞLANGIÇ ÇOK KISA BİR SÜRE SONRA KADINLAR DOGURGANLIK ÖZELLİĞİNİ KAYBEDECEK. 30 YIL Önce 5cocugu var 9 çocuğu var 13 çocugu var haberleri şimdi yerini endişe korku ve ekonomik nedenlerden dolayı 1 i bile zor buluyor. birileri yazıyor bizler ister istemen oynuyoruz. BİR DÜŞÜNÜN MİLYONLARCA HAYAT BİRİLERİNİN İKİ DUDAĞININ ARASINDA düşünün Cevap Yaz 10 28 Yayından Kaldır
Tüm 56 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Korona aşısı olduktan sonra yaşamını yitirdi! Son sözleri duyan herkesi tedirgin etti

title