Akkuyu Santrali'nin Rusya'daki "İkizi" Kapılarını Aa'ya Açtı

Akkuyu Santrali'nin Rusya'daki "İkizi" Kapılarını Aa'ya Açtı

Akkuyu Santrali'nin Rusya'daki "ikizi" kapılarını AA'ya açtı- Anadolu Ajansı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin "ikizi" olarak nitelendirilen Rusya'nın Novovoronej Nükleer Güç Santrali'ni görüntüledi, santralin detaylarını araştırdı- İki VVER 440 ile bir VVER-1000 güç reaktörü kullanılan santralde, toplam bin 800 megavat enerji üretiliyor- Ana kumanda odasındaki bin 600 elektronik göstergeye aynı anda yaklaşık 4 bin veri yansıyor- Akkuyu Nükleer AŞ Üst Düzey Yetkilisi Abramov: - "Akkuyu deprem riski, iklim şartları, tsunami olasılığı gibi nedenler gözetilerek üst düzey güvenlikle inşa edilecek.

05.03.2015 12:12 | Son Güncelleme: 05.03.2015 12:12

Akkuyu Santrali'nin Rusya'daki "ikizi" kapılarını AA'ya açtı- Anadolu Ajansı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin "ikizi" olarak nitelendirilen Rusya'nın Novovoronej Nükleer Güç Santrali'ni görüntüledi, santralin detaylarını araştırdı- İki VVER 440 ile bir VVER-1000 güç reaktörü kullanılan santralde, toplam bin 800 megavat enerji üretiliyor- Ana kumanda odasındaki bin 600 elektronik göstergeye aynı anda yaklaşık 4 bin veri yansıyor- Akkuyu Nükleer AŞ Üst Düzey Yetkilisi Abramov: - "Akkuyu deprem riski, iklim şartları, tsunami olasılığı gibi nedenler gözetilerek üst düzey güvenlikle inşa edilecek. Novovoronej Santrali'nin 5-7 ton uçak düşmesine dayanıklı yapılmasına rağmen Akkuyu, Türk yetkililerin belirlediği kurallar gereği 400 tonluk uçağın düşmesine dayanıklı olacak" Hakan Ceyhan Aydoğan - Anadolu Ajansı (AA), Mersin- Akkuyu'ya kurulacak nükleer santralin referansı ve "ikizi" olarak gösterilen Rusya'daki Novovoronej Santrali'ni görüntüledi, santralin özelliklerini araştırdı. Rusya'nın Voronej Eyaleti'ne 45 kilometre mesafede, Don nehrinin kıyısında inşa edilen Novovoronej Satrali, 1964'te enerji üretmeye başladı. İki VVER 440 ve bir VVER-1000 güç reaktörü kullanılan santralde, toplam bin 800 megavat enerji üretilebiliyor.Santralin ilk iki ünitesi, kullanımın süresini doldurmasının ardından 1988 ve 1990 yıllarında kapatıldı. Artan enerji ihtiyacı nedeniyle inşasına devam edilen iki yeni reaktörün ise kısa zamanda kullanıma açılması planlıyor. - "Çevredeki su kaynaklarını kirletmiyor"Novovoronej Nükleer Santrali kurulduğunda küçük bir köy olan Novovoronej'de şimdi 40 bin kişi yaşıyor. Buradaki her üç kişiden biri nükleer santralde çalışıyor. Nükleer santralin soğutulması için çok miktarda su gerekiyor. Bu yüzden Novovoronej Santrali'nin Don nehrinin kıyısına inşa edildiğini belirten Rus yetkililer, koruma sistemleri sayesinde yakınlardaki su kaynaklarının kirletilmediğini vurguluyor. Rusya'nın farklı nükleer santrallerinde şu anda çalışan 33-34 reaktörü bulunuyor. 143 milyonluk ülkenin elektrik tüketiminin yüzde 20'si bu reaktörlerden karşılanıyor. .

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Akkuyu Santrali'nin Rusya'daki "İkizi" Kapılarını Aa'ya Açtı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.9.2020 06:43:58. #1.14#
title