Ahmet Türk'ün Tahliye Edilmesi - Haberler
Haberi Paylaş

Ahmet Türk'ün Tahliye Edilmesi

Ahmet Türk'ün Tahliye Edilmesi

Terör soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra adli kontrol şartıyla tahliye edilen eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'e aralarında Zülfü Livaneli, Tarhan Erdem, Akın Birdal ve Ziya Halis'in bulunduğu bir grup geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Terör soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra adli kontrol şartıyla tahliye edilen eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'e aralarında Zülfü Livaneli, Tarhan Erdem, Akın Birdal ve Ziya Halis'in bulunduğu bir grup geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Türk'ü Derik ilçesindeki Atlı köyünde Kasrı Kanco'daki evinde Zülfü Livaneli, Tarhan Erdem, Akın Birdal ve Ziya Halis'in bulunduğu bir grup ziyaret etti. Ziyaretin kendisini çok mutlu ettiğini dile getiren Türk, ülkenin kaosun yaşandığı bir ortama sürüklendiğini ileri sürdü.

"Cezaevinden çıktım ama yüreğimin bir parçası da cezaevinde. Eş Genel Başkanlarımız, milletvekillerimiz, 80'e yakın belediye başkanımız, toplumun vicdanı olan Cumhuriyet gazetesinin ve diğer basın mensuplarının birçoğu cezaevinde. Tek seçeneğin barış olduğunu artık herkes görmeli." diyen Türk, sorunları ortak akılla çözmekten başka bir seçeneğin bulunmadığını söyledi.

Buna herkesin katkı sunması gerektiğini ifade eden Türk, haksızlığa ve demokratik olmayan uygulamalara karşı seslerini yükseltmeleri gerektiğini, bu yolla kardeşliği ve güveni oluşturabileceklerini kaydetti.

Türk, Elazığ'da hastaneye götürülürken askerler arasında çekilen ve kelepçelendiği iddia edilen görüntülere ilişkin de şunları konuştu:

"Resim çok kötü bir resimmiş gibi oldu. Yerde buz vardı. Kaymamak için de koluma girdiler, kelepçe takılmadı. İki kez beni Diyarbakır'a ring arabası ile getirmediler. Bir araba ile getirdiler. Yolda sigara da veriyorlardı. Şimdi kalkıp desem bunlar 'Hakaret etti' gerçekten hoş olmaz. Dürüst olmak lazım."

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Livaneli de İstanbul ve Ankara'dan bir grup ile Türk'e geçmiş olsun ziyaretine geldiklerini söyledi.

Livaneli, "Türkiye'nin bu sertleşen ve kutuplaşan ortamında ilişkileri daha yumuşatmak ve uygar ülkelerdeki gibi gerekli olan siyasi üslubu, diyaloğu, barış, özgürlük ve demokrasi için ilişkileri kurabilmek için yola çıktık." dedi.

Livaneli, Türk'ün tutuklanmasının ardından verdiği mesajların takdir topladığını savundu.

İçişleri Bakanlığınca 17 Kasım 2016'da görevden uzaklaştırılan eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Türk, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması kapsamında, 21 Kasım 2016'da gözaltına alınmış ve 24 Kasım 2016'da tutuklanmıştı.

Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Türk, Elazığ T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna nakledilmişti. Mardin Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Türk'ün yurt dışı yasağı ve adli kontrol kararıyla serbest bırakılmasını kararlaştırmıştı.

AA - Son Dakika Haberleri

Zülfü Livaneli, Tarhan Erdem, Akın Birdal, Ahmet Türk, Politika, Güncel, Haber

title