Afşin Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş Festivali Başladı

Afşin Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş ve Kültür Festivali başladı.

Afşin Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş Festivali Başladı

Afşin Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş ve Kültür Festivali başladı.

Ergün Ertekin Çim Güreş sahasında Afşin Belediyesi, Afşin Kaymakamlığı ve Türkiye Güreş Federasyonu'nun katkılarıyla düzenlenen Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş festivaline minikler, yıldızlar ve büyükler kategorilerinde 500'den fazla güreşçi katıldı.

44. Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş Festivali açılışında konuşan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet İlker Çitil, güreşin Türk milletinin gönlünde ayrı bir yere sahip olduğunu belirtti. Pehlivanlar diyarı olarak anılan Afşin'de karakucak güreş festivalinin yarım asırlık bir tarihi geçmişinin olduğunu söyledi.

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven ise Afşin'in güreşçi memleketi olduğunu ifade ederek, "Karakucak güreşlerinin tarihi 10 asır öncesine dayanmaktadır. 10 asır öncesine dayanan bu güreşler yüz yıllardır Afşinimizde yapılmakta. Ancak karakucak güreş festivalleri Afşin'imizle yeni bir anlam kazandırdı. Karakucak güreşleri kahramanlığıyla, yiğitliğiyle, kardeşliğin birlik ve beraberliğin vatan ve millet sevgisinin, bayrak sevgisinin, görsel alanına dönüşmüş ve bir festival haline getirilmiştir. Bu nedenle karakucak güreş festivali bizim için sadece bir spor gösterisi değil, aynı zamanda birlik ve beraberliğimizi pekiştiren, bizi birbirimize yakınlaştıran ve dayanışma içerisine sokan içerisinde bulunduğumuz ruh halini tüm Türkiye ile birlikte tüm dünyaya ilan eden bir bildiri haline gelmiştir" dedi.

Konuşmaların ardından minikler kategorisindeki güreşçilerin müsabakalarıyla 44. Eshab-ı Kehf Güreş Festivali başladı.

Güreş festivaline, Kaymakam Ali Edip Budan, AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, Dünya ve Avrupa Şampiyonu Harun Doğan, Onikişubat İlçe Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kılıç, AK Parti Afşin İlçe Başkanı Sabri Türkkahraman, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kuzey İlçeler Sorumlusu Mazhar Türk, AK Parti Afşin Kadın Kolları Başkanı Hidayet Çakmış, Türkiye Güreş Federasyonu yetkilileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sayıda güreş sever vatandaş katıldı. - KAHRAMANMARAŞ