Afife Jale Haberleri

Afife Jale haber, Afife Jale son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Afife Jale - 21.9.2020
"Tiyatronun usta ismi: Hadi Çaman"
Çeviriler ve uyarlamalar yapan, oyunlar yazıp yöneten Çaman, hem kendisi hem de tiyatrosu adına "Avni Dilligil Ödülü", "Afife Jale Ödülü", "İsmet Küntay Ödülü" ve "UNESCO Yaşam Yapıtı Ödülü"nün aralarında bulunduğu çok sayıda ödül aldı.
Afife Jale - 19.7.2020
Haftanın tarihine bakış
1941- İlk Müslüman Türk kadın tiyatro sanatçısı Afife Jale 39 yaşında hayatını kaybetti.
Afife Jale - 9.3.2020
Kastamonu'da tarihe geçmiş kadınların resimlerinin yer aldığı sergi açıldı
İlayda Karaçam ise "İlk kadın tiyatrocu olduğu için Afife Jale'nin resmini yaptım.
Afife Jale - 24.2.2020
İBB şehir tiyatroları'nda bu hafta (26 Şubat-1 Mart 2020)
HAYAL-İ TEMSİL Eski makyör Dikran Efendi'nin; hayalle hatırayı iç içe geçiren masalı; sahnenin "ilk kadın"ları Afife Jale ve Bedia Muvahhit'i; çocuklukları, aşkları, tutkularıyla, ilk kez seyirci karşısına çıktıkları sahnede, Darülbedayi sahnesinde bir araya getiriyor.
Afife Jale - 23.2.2020
(GRAFİKLİ) - İstanbul bu hafta birbirinden renkli etkinliklere sahne olacak
Aynı tarihlerde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde savaşın ve şiddetin insanları nasıl bir çıkmaza sürüklediğini ve insani bağların kopmasına neden olduğunu etkili bir dille anlatan konuk oyun "Maskeliler", Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde Afife Jale ve Bedia Muvahhit'i konu alan "Hayal-i Temsil", Ümraniye Sahnesi'nde Shakespeare'in sevilen komedilerinden biri olan "12.
Afife Jale - 3.2.2020
Şehir Tiyatroları'nda Bu Hafta
HAYAL-İ TEMSİL Eski makyör Dikran Efendi'nin; hayalle hatırayı iç içe geçiren masalı; sahnenin "ilk kadın"ları Afife Jale ve Bedia Muvahhit'i; çocuklukları, aşkları, tutkularıyla, ilk kez seyirci karşısına çıktıkları sahnede, Darülbedayi sahnesinde bir araya getiriyor.
Afife Jale - 2.2.2020
İstanbul bu hafta birbirinden renkli etkinliklere sahne olacak
Aynı tarihlerde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde sahnenin ilk kadınları Afife Jale ve Bedia Muvahhit'i çocuklukları, aşkları, tutkularıyla, ilk kez seyirci karşısına çıktıkları sahnede, Darülbedayi sahnesinde bir araya getiren "Hayali Temsil", Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde ayrılık sonrası çocukları için sağlıklı bir düzen kurmaya çalışan ebeveynlerin psikolojik sürecini anlatan "Uzlaşma", Ümraniye Sahnesi'nde bir çiftin hikayesini, pişmanlıkları, yaşayamadıkları, söyleyemedikleri üzerinden anlatan "Geç Kalanlar", Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde ayrıldıktan sonra da didişmeye devam eden ve biricik kızlarını bir türlü paylaşamayan karı kocanın bitip tükenmek bilmeyen kavgalarının konu edildiği "Hisse-i Şayia" ve Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde Türk tiyatrosunun önemli adlarından Naşit Özcan'ın yaşamından kesitler sunan "Komik-i Şehir Naşit Bey" sahnelenecek.
Afife Jale - 2.12.2019
Şehir tiyatroları Aralık ayında 1'i yeni, 35 oyunla seyirciyle buluşuyor
HAYAL-İ TEMSİL Eski makyör Dikran Efendi'nin; hayalle hatırayı iç içe geçiren masalı; sahnenin "ilk kadın"ları Afife Jale ve Bedia Muvahhit'i; çocuklukları, aşkları, tutkularıyla, ilk kez seyirci karşısına çıktıkları sahnede, Darülbedayi sahnesinde bir araya getiriyor.
Afife Jale - 15.10.2019
"Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü" Kutay Sungar'ın oldu
Sungar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çankaya Köşkü'nde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün masasında, Büyük Önder'in 'Bizden ne istersiniz?' sorusu üzerine 'Efendim konservatuvar' cevabını veren, Ankara Devlet Konservatuvarının, Tatbikat Sahnesinin ve sonunda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Tiyatrolarının kuruluşuna önayak olan Muhsin Ertuğrul'un unutulup gittiğini, 100 yıl önce Türk kadınının adını bir daha silinmemek üzere sahneye yazan Afife Jale'nin bu boş kubbede bir hoş seda olarak kaldığını, kuşaklarca oyuncu yetiştirmiş, oynadıkları rollerle seyircinin gönlünü fethetmiş Ergin Orbey, Ecder Akışık, Erol Kardeseci, Kerim Afşar, Macide Tanır, Tarık Ünlüoğlu'nun olsa olsa eski program dergilerinde soluk birer hayal olarak kaldığını kim söyleyebilir? İsmini saydıklarım ve daha yüzlercesi oynadıklarıyla, sahneye koyduklarıyla, yazdıklarıyla, öğrettikleriyle kurumlarımızın hafızasında ve içimizde, kodlarımızda yaşamaya devam ediyor.
Afife Jale - 8.9.2019
"Parasal genişleme aksiyonları gelişmekte olan ekonomileri pozitif etkiliyor"
"Kültür sanatta da ilklerin bankasıyız" Yapı Kredi CEO'su Erün, Muhsin Ertuğrul'a destek vererek Türkiye'nin ilk özel tiyatrosu olan Küçük Sahne'nin kurulmasına katkıda bulunduklarını söyledi. Türk tiyatrosuna bu katkılarını, Türkiye'nin ilk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale'nin anısına düzenledikleri Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile bambaşka bir seviyeye çıkardıklarını ifade eden Erün, Türkiye'nin en uzun soluklu ve en prestijli ödülü haline gelen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile tam 23 yıldır ülke tiyatrosunu ve tüm tiyatro emekçilerini desteklediklerini kaydetti.
Afife Jale - 4.9.2019
Sivas Kongresi'nin 100. yıl dönümü
Akın, Atatürk'ün yaşamından kesitlerin yanı sıra Hasan Tahsin, Afife Jale gibi isimlerin çalışmaları ve yaptıkları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
Afife Jale - 21.7.2019
Haftanın tarihine bakış
1941- İlk Müslüman Türk kadın tiyatro sanatçısı Afife Jale 39 yaşında öldü.
Afife Jale - 18.7.2019
Türk tiyatrosunun ödüllü yazarı Tuncer Cücenoğlu
Bugüne kadar eserleriyle birçok ödüle değer görülen evli ve iki çocuk babası usta yazara, "Kördöğüşü" eseri ile 1972'de "Altın Fındık En Başarılı Yazar Ödülü", "Öğretmen" ile 1973'te Ankara Sanat Kurumu tarafından "Övgüye Değer Yazar Ödülü", "Çıkmaz Sokak" eseri ile 1981'de "Abdi İpekçi En İyi Oyun Yazarı Ödülü", 1986'da "Avni Dilligil En İyi Yazar Ödülü", 1985'de Ankara Sanat Kurumunca "En İyi Yazar Ödülü", 1984 ve 1996'da "TOBAV Ödülü", "Dosya" 1996'da "Lions En Başarılı Yazar Ödülü", Kültür ve Turizm Bakanlığınca oyun dalında "Başarı Ödülü", 2011'de 15. Afife Jale Tiyatro Ödülleri'nde "Kadın Sığınağı" adlı oyunuyla "Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü" takdim edildi.
Afife Jale - 25.6.2019
ÇÜ Devlet Konservatuvarında mezuniyet
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Afife Jale Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, Çukurova Devlet Konservatuvarı'nda lisans dışında, ortaokul ve lise eğitimini de aynı çatı altında tamamlayan mezunların bir arada olduğunu kaydetti.
Afife Jale - 1.5.2019
Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu
Afife Jale anısına bu yıl 23. kez düzenlenen "Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri" sahiplerini buldu.
Afife Jale - 8.3.2019
Afife" Balesi Bu Sezon Son Kez Sahnede
Antalya DOB'dan yapılan açıklamaya göre, ülkenin ilk Türk kadın tiyatro sanatçısı Afife Jale'nin hayatı üzerine kurulu "Afife" modern balesi, 12 Mart'ta bu sezon son kez sahneye konulacak.
Afife Jale - 1.3.2019
Antalya'da Kültür Sanat
Geçen sezon prömiyeri gerçekleştirilen ülkenin ilk Türk kadın tiyatro sanatçısı Afife Jale'nin hayatını konu alan modern bale eseri "Afife" yarın bu sezon son kez sanatseverler için sahnelenecek.
Afife Jale - 28.1.2019
Antalya Dob Şubatta 11 Temsil Sunacak
Şubat ayının tek balesi "Afife" Antalya DOB, geçen sezon prömiyerini gerçekleştirdiği "Afife" modern balesini bu sezon ilk kez 16 Şubat Cumartesi, 19 Şubat Salı ve 28 Şubat Perşembe günleri akşam sahneleyecek. Türkiye'nin ilk Türk kadın tiyatro sanatçısı Afife Jale'nin hayatı üzerine kurulu bir modern bale prodüksiyonu olan eserin libretto ve koreografisi Beyhan Murphy'e, müzikleri ise Turgay Erdener'e ait.
Afife Jale - 8.1.2019
"Yoldan Çıkan Oyun" Ekibinden Yepyeni Bir Oyun
Zorlu Psm Turkcell Platinum Sahnesi'nde gerçekleşecek "Bir Banka Soygunu Komedisi",İngiltere'de Oliver Ödülleri'nde,Türkiye'de Afife Jale Ödülleri'nde yılın komedisi ödülünü alan "Yoldan Çıkan Oyun" un yönetmeni ve yazarlarının kaleminden çıktı.
Afife Jale - 24.9.2018
Unıq İstanbul Tüm İhtişamıyla Perdelerini Açıyor
Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu'nun unutulmaz performanslarıyla akıllara kazınan 'Bir Baba Hamlet' oyunu 8 Ekim'de UNIQ Hall'de olacak. Kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapma aşkıyla yola çıkan cüretkar iki kişinin kendilerine Shakespeare'in Hamlet'ini seçmesiyle başlayan oyun aynı zamanda Afife Jale Ödülleri'nde yılın en başarılı erkek oyuncusu, en başarılı yönetmeni ve Haldun Dormen özel ödülünün de sahibi.
Afife Jale - 23.8.2018
İbb Şehir Tiyatroları'ndan Toron Karacaoğlu Açıklaması
İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, emekli sanatçılarından; usta yönetmen, sinema, tiyatro ve seslendirme sanatçısı Toron Karacaoğlu'nun hayatını kaybetmesi üzerine bir başsağlığı mesajı yayınladı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Afife Jale Haberleri | Afife Jale Kimdir - Haberler - Afife Jale haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Afife Jale kimdir, hayatı ve biyografisi. Afife Filmi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.11.2020 03:21:56. #1.14#
title