ABD'li uzmanlardan kabus senaryosu: Üçüncü dünya savaşı 2034'te başlayacak - Haberler
Haberi Paylaş

ABD'li uzmanlardan kabus senaryosu: Üçüncü dünya savaşı 2034'te başlayacak

Haberler.com / Olgun Kızıltepe - Haberler | Dünya

ABD'li emekli amiral James Stavridis ve gazeteci Elliot Ackerman'ın kaleme aldığı "2034: A Novel of the Next World War" isimli kitapta, 2034'te ABD savaş gemilerinin Güney Çin Denizi'ne girmesiyle 3'üncü Dünya Savaşı başladığı senaryosu yer aldı. Kitaba göre savaşta insansız askeri araçlar ve hack saldırıları ön plana çıkacak.

İki senedir koronavirüs salgınıyla mücadele eden dünyada, siyasi krizlerden iklimsel değişikliklere kadar birçok sorun baş gösteriyor. Ülkeler arasında artan gerilim ve askeri yatırımların hızla artması ise uzmanları bir hayli tedirgin ediyor.

Hürriyet'in haberine göre Abd'de yazılan bir kitap ise tehlikenin ne boyutta olduğuna dikkat çekiyor. Ülke basınında yer alan haberler e göre, '2034: A Novel of the Next World War' (2034 Dünya Savaşı senaryosu) isimli kitapta 'küresel yangın' olarak adlandırılan en kötü senaryoya yer veriliyor.

ABD'li emekli amiral James Stavridis ve gazeteci Elliot Ackerman'ın kaleme aldığı kitapta 2034'te ABD savaş gemilerinin Güney Çin Denizi'ne girmesiyle 3'üncü Dünya Savaşı başlıyor.

Kurgu temelli olan kitap böyle bir savaşın yaşanması durumunda hangi silahların kullanılabileceği hakkında da bilgiler sunuyor. Buna göre, savaş alanına otonom yani insansız askeri araçlar hakim olacak.

Stavridis ve Ackerman, konvansiyonel savaşın yanı sıra böyle bir çatışmada bir ilk yaşanacağı görüşünde. İkiliye göre, bu ölçekte bir savaşta iki taraf da düşman sistemlerini saf dışı bırakmak için geniş çaplı hack saldırıları düzenleyecek.

Politico'dan Maximilian Terhalle'ye göre ise ABD - Çin savaşı Rusya Devlet Başkanı Putin'in yıllardır beklediği fırsatı tabiri caizse altın tepside sunabilir.

"Bir ABD-Çin savaşı muhtemelen ABD'nin ekonomik ve askeri yeteneklerinin tamamını olmasa da çoğunu emecek ve sonuç olarak Avrupa'da caydırıcılık sağlama konusundaki güvenilirliğini büyük ölçüde baltalayacaktır" diyen Terhalle'ye göre, böyle bir çatışma Putin'e Rusya'nın 1991'de Soğuk Savaş'ın sonundaki yenilgisini telafi etmek için fırsat sağlayacak.

ABD'li uzmanlardan kabus senaryosu: Üçüncü dünya savaşı 2034'te başlayacak
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (12)
Zafer Ören:birşeyin tarihini vermek için onu kendin planlanlarsın
Güray Dilli :Neyi paylaşamıyoruz. Yaşama hakkı insana bir kere verilir. Başka insanların yaşamlarında gözünüz mü var. Abd nin tacizlerinden, saldırılarından vs herşeyinden bıktı Dünya. Sözüm Çin ve Rusya'ya da tabii
Abura Demirel:kelp haçlı siyonist namuzsuz amerika defolsun yok olsunlar umarım çin ve rusya kazanır namuzsuz amerika alın teri olan hakettiğim 40 milyon dolar ödülümü bile vermiyor elimde deliler kanıtlar var kaç defa abd yetkilere ve adalet bakana söyledim yazdım umrumda değiller diyor özellikle aşalık herif fed başkanı powell da ! inşallah yeryüzünde amerika yok olur. fed başkanı powell sistemleri rus hakerlera vermezsem !
500
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: ABD'li uzmanlardan kabus senaryosu: Üçüncü dünya savaşı 2034'te başlayacak - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 24.09.2021 13:16:13. #1.12#