6. Bitez Mandalina Festivali
Haberler » Yerel » 6. Bitez Mandalina Festivali - Haber

6. Bitez Mandalina Festivali

Muğla'nın Bodrum ilçesinde "6.Bitez Mandalina Festivali" düzenlendi.

6. Bitez Mandalina Festivali

'nın ilçesinde "6. Mandalina Festivali" düzenlendi.

Bitez beldesinde düzenlenen festival, Bitez Belediyesi önünde festival yürüyüşüyle başladı. Yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüşün ardından beldedeki bir bahçede düzenlenen etkinlikte mandalina kasası yapımı ve mandalinanın ağaçtan toplanma yöntemleri anlatıldı. Ayrıca bir vatandaş, mandalinayla ilgili yazdığı şiiri okundu.

Festivalde konuşan Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, Bodrum mandalinası markasının kaybedilmemesi gerektiğini ifade etti. Bodrum mandalinasının üretildiği yerlerden birinin Bitez beldesi olduğunu anlatan Gödekmerdan, "Bitez yemyeşil mandalina bahçeleri, koyları ve plajlarıyla güzel bir beldemiz. Mandalina bizim simgemiz, ancak üreticimizin köylümüzün elinde kaldı, satılamıyor. Köylümüzün mandalinayı satabilmesi için elimizden gelen desteği vereceğiz" diye konuştu.

Bitez Belediye Başkanı ise festivalin Bitez'in tanıtımını yapmak ve beldenin ismiyle bütünleşmiş mandalina bahçelerini tanıtmak amacıyla düzenlendiğini söyledi. Mandalina bahçelerini geleceğe bırakmak için çalıştıklarını belirten Çömez, "Önceki yıllarda düzenlediğimiz festivali bu yıl da düzenliyoruz. Bunun için çok mutluyuz. Mandalina bahçeleri son yıllarda kazanç elde edilmediği için yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Mandalina bahçelerine sahip çıkarak ekoturizm yapılmasını amaçlıyoruz" dedi.

Mandalina bahçelerini yaşatabilmek için destek vermeye çalıştığını ifade eden Çömez, şöyle konuştu:

"Ekoturizm, geliri çok yüksek bir turizm çeşidi. Doğayı bozmadan doğa ile iç içe yaşanan bu yeni turizm çeşidinin beldemizde pek çok örneği var. Bahçelerin turizme kazandırılması aynı zamanda turizm gelirlerinin daha geniş bir kesime yayılmasını sağlayacaktır. Var olan insan dokumuz ve kültürümüzün devamını sağlayıp, topraklarımızın el değiştirmesine engel olacaktır. Çünkü bu turizm çeşidinde büyük yatırımlar yapmamız gerekmiyor. Yapacağımız çok az masrafla dünyanın en varlıklı insanlarının burada tatil yapmasını sağlayabiliriz."

Festival yarın düzenlenecek çeşitli yarışmalar ile devam edecek.

- MUĞLA

Kaynak: AA