50'sinden Sonra Osmanlıca Öğrendiler
Haberler » Yerel » 50'sinden Sonra Osmanlıca Öğrendiler - Haberler

50'sinden Sonra Osmanlıca Öğrendiler

Talas Belediyesi ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan ilk Osmanlıca kursu büyük ilgi gördü.

50'sinden Sonra Osmanlıca Öğrendiler

Belediyesi ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan ilk kursu büyük ilgi gördü. Talas Belediye Başkan Yardımcısı 54 yaşındaki Halil İbrahim Önal ile Yazarlar, Şairler, Sanatçılar Derneği Başkanı 50 yaşındaki de kursa katılarak Osmanlıca öğrendi.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, Osmanlıca kursunu tamamlayanlara sertifikalarının verilmesi için Yaman Dede Kültür ve Sanat Evi'nde düzenlenen törene katıldı. Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, sosyal ve kültürel belediyecilik hizmetlerine her geçen gün bir yenisini eklediklerini anlatarak, ilk defa açtıkları Osmanlıca kursuna katılanlara teşekkür etti.

Yıldırım, daha sonra kursiyerlere Osmanlıca kitabı hediye ederek sertifikalarını verdi.

Belediye Meclis Salonu'nda 192 saat üzerinden verilen kursa, öğretmen, şair, yazar, kamu görevlisi gibi çeşitli meslek guruplarından 15 kursiyerin katıldı.

Osmanlıca kursunun eğitmeni Pembe Özdeş, kursiyerlerin yaş ortalamasının yüksek olmasına rağmen, kısa sürede Osmanlıcayı çok iyi öğrendiklerini söyledi.

Kursiyerlerden Talas Belediye Başkan Yardımcısı 54 yaşındaki Halil İbrahim Önal, hayatı boyunca Osmanlıca öğrenememenin ezikliğini hep yaşadığını belirterek, beklediği fırsatın önüne geldiğini ve bunu iyi değerlendirdiğini söyledi.

Önal, ilköğretime yeni başlayan çocuklar gibi heyecanlı olduğunu ifade ederek, "Kursu düzenleyen Talas Belediyesi'ne ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne teşekkür ediyorum" dedi.

Kayseri Yazarlar Şairler Sanatçılar Derneği Başkanı 50 yaşındaki Süleyman Karacabey ise, dedelerinin konuştuğu lisanı öğrenmenin büyük mutluluğunu yaşadığını belirterek, "Atalarımızın lisanını öğrenerek yaşatmak istiyoruz. 50 yaşındayım ve ilk kez Osmanlıca öğreniyorum, çok geç kalmışım. Gençlere Osmanlıca öğrenmelerini tavsiye ediyorum" diye konuştu.

- KAYSERİ

Kaynak: AA

Manşet

Haberler