5.5 Milyon Dolarlık Teleferık Hattı Çürümeye Terk Edildi - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

5.5 Milyon Dolarlık Teleferık Hattı Çürümeye Terk Edildi

5.5 Milyon Dolarlık Teleferık Hattı Çürümeye Terk Edildi
ANKA - Haberler | Ekonomi

(fotoğraflı)

Küre madenleriyle İnebolu Limanı arasında bakır cevheri ve prit taşamak için 5.5 milyon dolara kurulan 21.5 kilometrelik teleferik hattı, İnebolu limanında yeterli depolama tesisinin bulunmaması ve limana 5 tonunun üzerindeki gemilerin yanaşamaması yüzünden çalışmıyor. Limanın kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalar ise 120 yıldır tamamlanamadı.

Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin (EMD), Anadolu Gezileri'nin ilkini gerçekleştirdiği Kastamonu'daki temaslar sırasında Küre madenleri ile İnebolu Limanı arasında maden taşımak için kurulan ve kuş uçumu tam 21.5 kilometre uzunluğundaki teleferik hattı dikkat çekti.

Ancak 1980'li yıllarda yaklaşık 5.5 milyon dolarlık harcamayla kurulan teleferik hattı bugün boş bekliyor. Bunun nedenini ise İnebolu Liman inşaatının tam 120 yıldır tamamlanamaması oluşturuyor. 21.5 kilometre uzunluğundaki teleferik hattı üzerinde her biri 750 ton ağırlığında ve 1.5 ton yük taşıma kapasiteli yaklaşık 300 tane taşıma kovası bulunuyor. 300 gün 24 saat çalışma kapasiteli teleferik hattı, İnebolu Limanındaki stoklama tesisinin yeterli olmaması ve limana 5 tonun üzerindeki gemilerin yanaşamaması yüzünden çalıştırılamıyor ve taşıma kovaları boşlukta sallanıyor.

Küre Belediye Başkanı Engin Ayrancı, teleferik hattının limandaki saklama kapasitesi aşılınca çalışmasına ara verildiğini söyledi. Madenden yaklaşık 80-100 bin ton bakır, 250-300 bin ton pirit üretildiğini ifade eden Ayrancı, gübre ve asit sanayiinde kullanılan piritin Avrupa'yla rekabet edemediği için pazar bulamadığını bu nedenle taşımasının da yapılmadığını, bakır cevherinin ise kamyonlarla limana taşındığı için teleferik hattının çalıştırılmadığını anlattı.

"LİMAN İNŞAATI 120 YILDIR DEVAM EDİYOR"

Ayrancı, teleferik hattının 1989-1991 yılları arasında yaklaşık 1.5 yıl çalıştığını belirtirken, saklama kapasitesinin aşılması ve limana yeterli büyüklükteki gemilerin yanaşamaması dolayısıyla çalışmalarına ara verdiğini anlattı. Liman inşaatının 120 yıldır devam ettiğini ifade eden Ayrancı, inşaatın tamamlanmasıyla stok sahası genişlemese bile 15-20 ton kapasiteli büyük gemilerin yanaşabileceğini, böylelikle teleferik hattının da işler duruma gelebileceğini söyledi.

Yılda 66 bin ton bakır konsantresi üretme kapasitesine sahip olan Küre Etibakır Şirketi, 2004 yılında CE-KA şirketine satılmıştı. Belediye Başkanı Ayrancı, özelleştirme öncesinde madende 220 işçi, 70 de memur çalıştığına işaret ederken, işçilerin işten çıkarıldığını ve şu anda çoğunun adliyede, memurların ise başka kurumlarda çalıştığını anlattı. Ayrancı, madende özelleştirme sonrasında işe alınan 550 yeni personelin çalıştığını kaydetti. Teleferik hattının çalışması için 60 kişilik bir ekip gerektiğini ve bakımının da önemli bir sorun olduğunu söyleyen Ayrancı, limanın yetersiz olması nedeniyle bir maliyet oluşturan teleferik hattının çalıştırılmadığını ifade etti.

İnebolu Belediye Başkanı İdris Güleç ise liman inşaatının tamamlanması için 4 milyon YTL'lik bir ödenek bulunduğunu belirterek, bu yıl bitirilmesinin beklendiğini kaydetti. Güleç, İnebolu Limanında 4 elemanla faaliyet gösteren Gümrük Kapısı'nın "tasarruf tedbirleri" gerekçesiyle 2001'de kapatıldığını, ihtiyaç oldukça Sinop'tan gümrük memurları getirttiklerini belirterek, bunun maliyetinin de yüksek olduğunu kaydetti. Madenin özelleştirilmesinin de ekonomik yönden büyük sıkıntı yarattığını kaydeden Güleç, maden işletmesinin Vakıflar Bankası'ndaki 18 trilyon nakit parası ile devredildiğini ifade etti.

ANKA - Ekonomi Haberleri

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title