Haberler

Başörtülü hakimi reddeden avukata soruşturma

Güncelleme:

Ankara'da görülen bir uyuşturucu davasında sanık avukatı başörtüsü nedeniyle hakimleri reddetti. Söz konusu avukat hakkında soruşturma başlatıldığını açıklayan Adalet Bakanı Tunç, "28 Şubat zihniyetiyle hareket etmek, hak arama hürriyetinin teminatı olan bir avukata yakışmamıştır" dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara'daki bir duruşmada mahkeme heyetindeki başkan ve üye hakimin başörtülü olması nedeniyle reddi hakim talebinde bulunan avukat hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen uyuşturucu davasında sanık avukatı, mahkeme heyetindeki başkan ve üye hakimin başörtüleri olmasının "laikliğe aykırı" olduğunu savunarak, hakimleri reddettiğini, dosyaya bakmamaları gerektiğini söyledi. Mahkeme başkanı, talebin değerlendirilmesi için duruşmayı 2 Temmuz'a erteledi.

"28 ŞUBAT ZİHNİYETİYLE HAREKET ETMEK BİR AVUKATA YAKIŞMAZ"

Sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yaşananlara şöyle tepki gösterdi: "Ankara 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen bir davada sanık avukatının, mahkeme heyetindeki başkan ve üye hakimin başörtülü olması nedeniyle reddi hakim talebinde bulunması eski Türkiye kafasıdır. Kadınların inanç, eğitim ve çalışma özgürlüğünü gasp eden 28 Şubat zihniyetiyle hareket etmek, hak arama hürriyetinin teminatı olan bir avukata yakışmamıştır. Anayasamıza göre herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Yine anayasamıza göre kimse dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.

"KADINLARIN AYRIM GÖZETİLMEDEN ÇALIŞMA HAYATINDA YER ALMALARINDAN BİRİLERİ RAHATSIZ"

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkemizde son 22 yılda yasakları kaldıran, hak ve özgürlükleri genişleten çok sayıda adım atılmış, kadınlara yönelik 'pozitif ayrımcılık' ilkesi yine bu dönemde Anayasal kural haline getirilmiştir. Kadınların hiçbir ayrım gözetilmeden çalışma hayatında yer almaları birileri rahatsız olsa da yine bu dönemde hayata geçmiştir. Türk kadını çalışma hayatının her alanında olduğu gibi yargı teşkilatımızda da başarılarıyla öne çıkmaktadır. Adalet teşkilatımızda görev yapan 8 bin 871 kadın hakim ve savcımız, adaletin tecellisi için ülkemizin dört bir yanında fedakarca çalışmaktadır.

"TAKINILAN BU TAVIR ASLA KABUL EDİLEMEZ"

Avukatın yaptığı yakışıksız hareket, başı açık ya da kapalı olsun tüm kadın hakim ve savcılarımızı da derinden üzmüştür. Kadınlara ikinci sınıf muamelesi yapan, hak ve özgürlüklere hakaret eden bu tür olaylar artık geride kalmıştır. Son 22 yılda temel hak ve özgürlüklerin önünü açtığımız ülkemizde takınılan bu tavır asla kabul edilemez. Yaşanan üzücü olayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3.Sayfa

Yılmaz Tunç 28 Şubat Ankara Hakim Hukuk 3.Sayfa Politika Haberler

Adı uyuşturucu ve rüşvetle anılan hakimin yasak aşk yaşadığı iş adamı sessizliğini bozdu: Kocası bu ilişkiye rıza gösteriyordu

Adı uyuşturucu ve rüşvetle anılan hakimin yasak aşk yaşadığı iş adamı sessizliğini bozdu: Kocası bu ilişkiye rıza gösteriyordu

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

Depozito İade Sistemi başlıyor! İadesi yapılacak her şişe için ödenecek rakam da belli

Depozito İade Sistemi başlıyor! İadesi yapılacak her şişe için ödenecek rakam da belli

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

500

Yorumlar (57)

ahyed yıldız:

Burası özgür bir ülke. Beğenmeyen yallah Yunanistan’a. Olmadı aynı kafada Hindistan var oraya da gidebilir. Dedelerimiz ALLAH ALLAH diyerek kurtuluş savaşını verdi. Müslüman dedelerimize borçluyuz, din düğmanlarına değil

342
65
yanıtYanıtla
Benim Kkk:

Bilgi dagarcigin yetersiz oldugundan seni rahatlatiyor diye inancini gercek zannediyorsun inanmayi en buyuk marifet evreni yaratanin zeka ve gucun senden akil yolunu secmeni degil de yazi tura atar gibi inanmayi bekledigini zannediyorsun iyide inanmak bir caba sonucu ortaya cikan bir hal degil ki emek yok ortada bunun neresi ustunluk

yanıt43
yanıt178
Poyraz:

Tokat gibi yapıştırmışsın

yanıt28
yanıt55
Marko Apostolidis:

evet burda bazı kişiler çok özgür... onlara kanun kitabı işlemiyor, kanun kitabı onlar için çalışıyor...

yanıt6
yanıt6
Atacan Tuğtekin:

az inan çok oku ! eminim birkez kuranı baştan sonuna kadar türkce anlamını okumamışsındır .

yanıt2
yanıt4
Özcan Özcan:

ARKADAŞLAR İSVEÇ VE AFGANİSTANA VİZE BAŞVURUSU YAPMIŞTIM İKİSİ DE KABUL OLDU BEN DE HUZUR KOKAN,BİLİM,SANAT MERKEZİ ,ÇAĞDAŞ İNSANLARLAR DOLU VE İSLAMLA ŞEREFLENDİRİLDİĞİ İÇİN BU KADAR MODERN BİR ÜLKE HALİNE GELEN AFGANİSTANI SEÇTİM HADİ EYW.

84
195
yanıtYanıtla
Özcan Özcan:

şeriatı uygulayan ülkeler perişan tam zıttını uygulayan ülkeler ise refah,çağdaş ve mutlu.

yanıt66
yanıt228
Özcan Özcan:

hiçte bir kere kanadanın, isveçin, almanyanın haline bak bir de afganistanın,arabistanın haline bak.

yanıt29
yanıt127
hic33:

Müslüman ülkeler İslama uydukları için değil, uyar gibi görünüp gerçekte uymadıkları için bu haldeler. Yoksa İslam bir toplumun huzur, barış, güven, adalet, hukuk içinde yaşayabileceği tüm esaslara sahip. O imrendiğimiz batı medeniyetine etraflıca bakıldığında İslamın esas aldığı değerleri barındırdığı görülür. Bu sebepten denmiştir " batıda İslam var müslüman yok,doğuda müslüman var, İslam yok"

yanıt214
yanıt27
İsmail Doğan:

Neden soruşturma açılıyor anlamadım.fikrini düşüncesini belirtmiş ve kanuni hakkını kullanmış.bi tarafa şirin görünme çabaları.

16
44
yanıtYanıtla
Tüm 57 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title