Haberler

6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak

Güncelleme:

6 yaşındaki H.K.G.'nin evlendirilmesi davasında karar 23 Ekim 2023 tarihinde açıklanmış ve sanık Kadir İstekli 30 yıl, Yusuf Ziya Gümüşel 20 yıl ve Fatıma Gümüşel ise 16 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmişti. Kararın ardından mağdur H.K.G.'nin avukatı, sanıkların avukat, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının avukatı ve Cumhuriyet savcısı dosyayı istinafa taşıdı. İstinaf mahkemesinin cezayı az bulması sonrası sanıkların yeniden yargılanacağı öğrenildi.

6 yaşında evlendirilme davasından sanık Kadir İstekli 30 yıl, Yusuf Ziya Gümüşel 20 yıl ve Fatıma Gümüşel'in 16 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırıldıkları karar istinaf mahkemesi tarafından bozuldu.

6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak

İKİ AYRI SUÇTAN CEZA VERİLMESİ GEREKTİĞİ DEĞERLENDİRİLDİ

Dosya İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi tarafından değerlendirildi. Değerlendirme yapan ceza dairesi sanık Kadir İstekli'nin 2004-2013 yılları arası için "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" 2020 yılı için ise "Eşe karşı nitelikli cinsel saldırı" suçlarından 2 ayrı ceza verilmesi gerekirken, tek bir suçtan cezalandırma yapıldığı değerlendirildi.

ANNE VE BABA OLDUKLARI İÇİN CEZA ARTIRILMALI

Mağdur H.K.G.'nin annesi Fatıma Gümüşel ve babası Yusuf Ziya Gümüşel hakkında verilen hapis cezalarında ise anne ve baba olmaları nedeniyle yasa gereğince artırım yapılması gerektiği kaydedildi. Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi dosyanın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılanacaklar.

6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak

DAVANIN GEÇMİŞİ

6 yaşında H.K.G.'nin evlendirilme iddialarına ilişkin ilk duruşma 30 Ocak'ta yapıldı ve yapılan ilk yargılamada yayın yasağı ve gizlilik getirilmişti. Davanın ikinci duruşmasında ise Adli Tıp kurumunda gelen rapora göre mağdur HK.G.'nin ruh sağlığının bozulduğu belirtilirken, cumhuriyet savcısı sanıkların cezalandırılmalarını talep etti. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 23 Ekim 2023 tarihinde karara bağlanan davada Kadir İstekli 30 yıl, Yusuf Ziya Gümüşel 20 yıl ve Fatıma Gümüşel ise 16 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmişti.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / 3.Sayfa

Çocuk İnsan Hakları Hukuk 3.Sayfa Yaşam Güncel Haberler

500

Yorumlar (59)

Doğrucu davut:

şeriatcılar tarikatçılar neden sesınız cıkmıyıor

178
129
yanıtYanıtla
faruk merttürk:

Alkışlıyorlar ya yetmez mi?

yanıt36
yanıt12
Dürüstçe:

Aklınızı peynir ekmekle mi yediniz? Şeriat olsun ki bu olaylar yaşanmasın diyoruz. Şeriat yok diye bunlar oluyor. Bak bakalım senin laik sistemin ne ceza vermiş ve ne kadar caydırıcı. Laik sistem bu olaylara yasal caydırıcılık getirmemiş, olay olduğunda da çocuklarımızı koruyacak ceza sistemini uygulamıyor hala kalkıp şeriatçılar nerde diyorsun? Böyle bir olay yaşandığı işin asıl laikçiler nerde? Hepiniz suçlusunuz

yanıt122
yanıt155
Nidhogg Nors:

Şeriat isteyen arkadaş, lütfen çölüne dön.

yanıt100
yanıt122
Alkurt:

Dürüstce SEN adini degistir..Laiklik, hic kimsenin devletin dahi baskisi olmadan hür irade ile ibadetini yapmaktir, ibadete siyasetin karismamasi DEMEKTIR..Seriat ALLAH IN KURANDAKI HÜKÜMLERIDIR, INSANOGLUNUN KAFASINA GÖRE SERIATI ISE ZULÜMDÜR. ALTI YASINDAKI COCUKLA EVLENEN, CEHENNEMINIDE BENCE GÖZE ALMASIDIR.

yanıt27
yanıt6
Alkurt:

Dürüstce SEN adini degistir, Laiklik demek kişinin hür iradesi ile ibadetini yapmasi demektir. Ibadete siyasetin girmemesi demektir, Seriat ise Allah in Kurandaki buyruklaridir ve bas üstünedir, insanoglunun kafasina göre seriati ise zulümdür, BU SARIKLI Cübbelinin 6 yasindaki ile evlenmeside zalimliktir.

yanıt49
yanıt16
Dürüstçe:

Bana cevap yetiştirenler ilkokul terk galiba… Nidhogg foseptik çukuruna dön. Alkurt sen de ne demek istediğine iyice karar ver tekrar yaz. İnsanın kafasına göre olan şeriatı şu anki laikliktir:)

yanıt24
yanıt41
Perwer:

Laiklik din ve devlet işini ayırıp insanların inancını özgürce yaşamasını sağlar diyen öküzler, öyleyse Laikliğin hüküm sürdüğü dönemde neden ezan ve kur-an zorla Türkçe olarak okutuldu? kaldıki bireysel hataları ve yanlışları şeriata bağlamak doğru değil. Şeriatı araştırıp öğrenin ondan sonra yorum yapın. Bir gün size de lazım olabilir.

yanıt14
yanıt26
Alkurt:

PERWER, ADINDAN DA BELLI, ÖKÜZ KELIMESINI IADE ETMEK ISTERIM AMA ÖKÜZLERIN BILE BIR GURURU VAR, ÖKÜZLERE SAYGISIZLIK OLMASIN..SEN NE ICTIN?..NIYE BATTI

yanıt12
yanıt6
Demir Acer :

Dürüstçe:seriat seriat diyorsunda haber konusundaki suclularin tek istedigide SERIAT sistemi, seriat demeden bir daha dusun.

yanıt5
yanıt5
Tüm 59 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title