26 Sanıklı, 128 Yıl Hapis İstemli "Gezi Davası"Nda Gülüşmeler
Haberler » Güncel » 26 Sanıklı, 128 Yıl Hapis İstemli "Gezi Davası"Nda Gülüşmeler - Haber

26 Sanıklı, 128 Yıl Hapis İstemli "Gezi Davası"Nda Gülüşmeler

Gezi parkı'nın İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından açıldığı 8 Temmuz 2013'de meydana gelen olaylarda gözaltına alınan Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu 2. Başkanı Mücella Yapıcı ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu'nun da aralarında bulunduğu 26 sanığın yargılanmasına devam edildi.

26 Sanıklı, 128 Yıl Hapis İstemli

Gezi parkı'nın Valisi tarafından açıldığı 8 Temmuz 2013'de meydana gelen olaylarda gözaltına alınan Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu 2. Başkanı Mücella Yapıcı ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri 'nun da aralarında bulunduğu 26 sanığın yargılanmasına devam edildi.

YAPICI VE ÇERKEZOĞLU DAHİL 14 TUTUKSUZ SANIK HAZIR BULUNDU

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Mücella Yapıcı ve Ali Çerkezoğlu'nun da aralarında bulunduğu 14 tutuksuz sanık katıldı. Taksim Dayanışması üyeleri de duruşmayı izledi. Sanık avukatlarından Arzu Becerik, "Savunması alınamayan sanıklardan Hakan Çelikkaya'nın savunmasının alınmamış olması nedeniyle müvekkillerimin yargılanmasına devam edilmemesi gerekir. Sanığın bulunamaması devletin sorunudur" dedi. Diğer sanık avukatları da müvekkillerinin beraatine karar verilmesini istedi.

HAKKINDA "YAKALAMA KARARI" YAZILAN SANIK DURUŞMA SALONUNDA

Taleplerin ardından hakim Ahmet Tokat, ara kararını okumaya başladı. Savunması alınmayan  ve duruşmada bulunan karikatürist sanık Hakan Çelikkaya, hakimin kendisi hakkında 'yakalama kararı çıkarılacağına ilişkin kararını tutanağa yazdıracağı'nı duyduğu anda ayağa kalktı ve "Ben buradaydım" dedi. Bu olay salonda gülüşmelere neden oldu. Ara karar yazmaktan vazgeçen hakim Hakan Çelikkaya'nın savunmasını aldı.

"YANIMDA ÇİZDİĞİM KARİKATÜRLER VARDI"

Karikatürist olduğunu belirten Hakan Çelikkaya, "Herkes gibi ben de kalabalığın içindeydim. Polisin 'dağılın' demesi üzerine olay yerinden ayrıldım ve Burger King'in terasına çıktım. Burada sivil polisler varmış onlar tarafından gözaltına alındım. Yanımda çizdiğim karikatürler vardı. Savcılık ifademdeki yanımda deniz gözlüğü olduğu şeklindeki beyanı kabul etmiyorum. Normal gözlüğümü deniz gözlüğü sanmış olabilirler. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum" diye konuştu.

Çelikkaya'nın savunmasının alınmasının ardından hakim Ahmet Tokat ara kararını açıkladı. Mahkeme, savunması alınamayan sanık Murat Sezgin hakkında savunmasının alınabilmesi için hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi. Duruşma dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşma 14 Nisan 2015 tarihine ertelendi.

5 ŞÜPHELİNİN 5'ER YILDAN 13'ER YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

İddianamede, Yapıcı ve Çerkezoğlu'nun da aralarında yer aldığı 5 şüpheli hakkında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" ve "Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma" suçlarından 5'er yıldan 13'er yıla kadar hapis cezası istedi. Diğer 21 şüphelinin de "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri" iddiasıyla 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis talep ediliyor. - İstanbul

Kaynak: DHA