16. Frankfurt Türk Film Festivali' - Haberler
Haberi Paylaş

16. Frankfurt Türk Film Festivali"

AA - Haberler | Güncel
16. Frankfurt Türk Film Festivali

"16. Frankfurt Türk Film Festivali", bu yıl 30 Ekim-5 Kasım tarihlerinde düzenlenecek.

"16. Frankfurt Türk Film Festivali", bu yıl 30 Ekim-5 Kasım tarihlerinde düzenlenecek.

Frankfurt Belediyesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan festival başkanı Hüseyin Sıtkı, 16. yılında da festivalin dolu bir programla izleyicilerin karşısında olacağını söyledi.

Festivalde kısa ve uzun metrajlı 50'ye yakın filmin izleyicilerle buluşacağını anlatan Sıtkı, "Artık Frankfurt sınırlarını aşmış bir festival olarak, bu yıl da yarışmalar, paneller, sergiler ve film gösterimleri düzenlenecek." dedi.

Festival kapsamında 3 filmin de farklı kentlerde gösterime gireceğini aktaran Sıtkı, 4-5 yıldır devam eden "Festival hapishanelerde", "Festival okullarda" etkinliklerinin de gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Hüseyin Sıtkı, "Emek dünyası" temasıyla düzenlenecek festivalde Türkiye'den sinema dünyasından 45 konuğun yer alacağını ifade ederek, "Bu sene onur konuğu olarak Güngor Bayrak ve Nuri Alço var. Murat Soydan'ın sağlık problemleri nedeniyle gelme ihtimali az. Onlara da festivalin ilk gününde onur ödülü vereceğiz." diye konuştu.

Sıtkı, ayrıca sinema oyuncuları Murat Soydan, Talat Bulut ve Güngör Bayrak'a, "Onur Ödülü" verileceğini kaydetti.

40 gösterimde 50'ye yakın film

Festivalde 40 gösterimde izleyicilerin beğenisine sunulacak 50'ye yakın film, CineStar Metropolis, Orfeo's Erben ve Film Forum Höchst sinemalarının yanı sıra Preungesheim Cezaevi'nde ve Marc Bergmann Lisesi'nde gösterilecek.

Festival çerçevesinde, söyleşi, panel, sergi, konser ve üniversiteler arası kısa ve uzun metrajlı film yarışması gibi etkinlikler de düzenlenecek.

"RheinMain Festival Projesi" kapsamında Frankfurt dışında Offenbach, Langen, Dietzenbach ve Müllheim kentlerinde de 3 film, sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalde, "En İyi Film Ödülü", "Abluka", "Çırak", "Kalandar Soğuğu", "Kar Korsanları", "Merdiven Baba", "Misafir", "Saklı", "Sarmaşık", "Toz Bezi" ve "Yarım" filmleri arasından, "En İyi Senaryo Ödülü" ise "Abluka", "Kalandar Soğuğu", "Kar Korsanları", "Sarmaşık" ve "Yarım" filmleri arasından seçilecek.

"En İyi Yönetmen Ödülü", "Abluka" ile Emin Alper, "Çırak" ile Emre Konuk, "Kalandar Soğuğu" ile Mustafa Kara, "Kar Korsanları" ile Faruk Hacıhafızoğlu, "Sarmaşık" ile Tolga Karaçelik arasından seçilecek isme verilecek.

"En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"nü Nuray Yeşilaraz, Şenay Gürler, Türkü Turan, Nazan Kesal ve Asiye Dinçsoy arasından, "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"nü Mehmet Özgür, Haydar Şişman, İnanç Konukçu, Nadir Sarıbacak ve Serhat Yiğit arasından seçilecek oyuncu alacak.

"En İyi Görüntü Yönetmeni", "En İyi Müzik", "İlk 10 Kısa Film Adayı" ve "İlk 10 Türk Kısa Film Adayı" ödüllerinin de verileceği festivalde, "Kısa Film Yarışması" ve "Alman Sinemacıların Gözünden Türk Filmleri" yarışmaları da düzenlenecek.

Jüri başkanlığını eski bakanlardan Yüksel Yalova'nın üstleneceği festivalde, uzun film yarışma jürisi Hale Soygazi, İsmail Güneş, Özgür Şeyben, Oya Doğan, Banu Özdemir ve Nurdan Sever'den, kısa film jürisi ise Prof. Dr. Selma Köksal Çekiç, Arda Erdikmen, Cem Başeskioğlu, Fırat Sayıcı, Gamze İlkılınç ve Mehmet Erduğan'dan oluşuyor.

"Vefa Ödülü" verilecek

Festivalde, geçen yıl hayatını kaybeden oyuncu Zeki Alasya da "Vefa Ödülü" ile anılacak.

Kültürler Arası Transfer Derneği tarafından düzenlenen Frankfurt Türk Film Festivali, Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier, Bilim Bakanı Boris Rhein, Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Mustafa Çelik ve Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann himayesinde gerçekleştiriliyor.

AA - Son Dakika Haberleri