İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt: Türkiye'nin lideri konumunda - Haberler
Haberi Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt: Türkiye'nin lideri konumunda

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

İzmir'deki mitinginde İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni içme suyu ve körfez kirliliği ile ilgili eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a belediyeden yanıt geldi. Belediyeden yapılan açıklamada, "Barajın bugün itibariyle aktif doluluk oranı yüzde 1,58'dir. 2020 yılı verilerine göre İzmir'in toplam içme suyu ihtiyacının Gördes Barajı'ndan karşılanan kısmı sadece yüzde 12'dir. Gururla belirtmeliyiz ki İzmir bugün atık su arıtma tesislerinin sayısı ve kapasitesiyle Türkiye'nin lideri konumundadır." denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bayraklı'daki deprem konutlarının teslim törenindeki konuşmasında "Yaptığımız 3 adet tesisle 1 milyon kişinin ihtiyacını karşılayacak olan yıllık 59 milyon metreküp içme suyu temin ediyoruz. 4 adet içme suyu tesisimizin inşası devam ediyor" sözlerine ve yaptığı eleştirilere İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bahsi geçen DSİ'nin Gördes Barajı'ndan vermeyi taahhüt ettiği yıllık 59 milyon metreküp su miktarına 2011 yılından bu yana hiçbir dönem ulaşılamamış, bazı yıllar hiç su verilememiştir. Büyük bir imalat hatası nedeniyle yıllardır su seviyesi yükselmeyen Gördes'in, tünel imalatlarında da kaçak olduğu yakın zamanda tespit edilmiştir. Barajın bugün itibariyle aktif doluluk oranı yüzde 1,58'dir. 2020 yılı verilerine göre İzmir'in toplam içme suyu ihtiyacının Gördes Barajı'ndan karşılanan kısmı sadece yüzde 12'dir. Bununla birlikte İZSU Genel Müdürlüğü yıllardır kendi taahhütlerini yerine getirerek bu yatırımın bedelini düzenli olarak faizi ile birlikte DSİ'ye ödemektedir. Kaldı ki DSİ Genel Müdürlüğü kurulduğu 1954 yılından beri kendisine yasayla verilmiş olan görev gereği nüfusu 100 binin üzerindeki kentlerin içme suyu ihtiyacını karşılayacak yatırımları yapmak zorundadır"

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin körfezin temizlenmesi ve korunması görevini de hangi kurumun sorumluluğunda olduğuna bakmadan inisiyatif alarak yerine getirdiği vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

"Gururla belirtmeliyiz ki İzmir bugün atık su arıtma tesislerinin sayısı ve kapasitesiyle Türkiye'nin lideri konumundadır. 23'ü Avrupa standartlarında ileri biyolojik arıtma yapan toplam 68 atık su arıtma tesisi İZSU Genel Müdürlüğü tarafından işletilmektedir. Ayrıca İzmir'in atık sularının yüzde 97'si arıtılmaktadır. Bu yatırımlar sayesindedir ki Marmara Denizi ve boğazlarda görülen müsilaj sorunu İzmir Körfezi'nde yaşanmamıştır."

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Gündeme istinaden" diyerek infografik paylaştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi: Gördes Barajı'ndan aldığımız su yüzde 12

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, cumhurbaşkanı, İzmir, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title