Ziraat Odaları Soma'da

Ziraat Odaları Soma'da

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Soma'daki maden kazasında hayatını kaybeden işçilerin ailelerine taziye ziyaretinde bulunarak, "Özellikle bu olayda suçu olanların, böyle bir faciayı bize yaşatanların tespit edilmesi ve yargılanması, toplumumuzun devletimizden beklentisidir" dedi.

Ziraat Odaları Soma'da

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Soma'daki maden kazasında hayatını kaybeden işçilerin ailelerine taziye ziyaretinde bulunarak, "Özellikle bu olayda suçu olanların, böyle bir faciayı bize yaşatanların tespit edilmesi ve yargılanması, toplumumuzun devletimizden beklentisidir" dedi.

Bayraktar, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Sorman ve oda başkanlarıyla Manisa Valisi Abdurrahman Savaş'ı, Soma Kaymakamlığı'nda ziyaret ederek, taziyelerini iletti. Vali Savaş ile görüşmesinde, maden ocağı kazasında sorumlular kimse ortaya çıkarılmasının toplumsal bir beklenti olduğunu, diğer taraftan da ailelere sahip çıkılması gerektiğini, kendilerinin de bu amaçla Soma'da olduklarını söyledi.

Bayraktar yaptığı açıklamada, ölenlerin geri getirilemeyeceğini, toplumun kendilerinden, meslek kuruluşlarından ve aynı zamanda devletten birtakım beklentileri olduğunu da belirterek, "Özellikle bu olayda suçu olanların, böyle bir faciayı bize yaşatanların tespit edilmesi ve yargılanması, toplumumuzun devletimizden beklentisidir"açıklamasında bulundu.

-"TARIMDAN KOPMUŞ ÇIFTÇİLER PART TİME GELİP BURALARDA ÇALIŞIYORLAR"-

Şemsi Bayraktar, acılı ailelere yardımda bulunmak için 764 Ziraat Odasıyla kampanya başlattıklarını belirterek, bir daha böyle bir facianın yaşanmamasını diledi. Gün boyu aileleri ziyaret edeceklerini ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:

"Hem burada hem de Kınık'ta aileleri ziyaret edeceğiz. Bunların çoğu tarımdan kopmuş çiftçiler, hatta tarımdan tamamen kopmuş değiller, part time gelip buralarda çalışıyorlar. Kınık'ta, Soma'da çiftçi ailelerimizi tek tek ziyaret edeceğiz. Onlar da toplumun kendilerini sahiplenmesini görmek istiyor. Tabii ölen insanlarımızı geri getiremeyiz. Ama bu süreçte geride kalan acılı aileleri sahiplenmek ve moral vermek gibi bir görev üstlenmeliyiz."

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş ise maden kazasının olduğu ilk günden bu yana devletin bütün kurumlarının Soma'ya seferber edildiğini kaydederek, "Zaten böyle bir kriz ortamında bizim mevzuatımız bunu öngörüyor. Tüm kamu kurumlarının ve ilgili bireylerin sadece kamu görevini ifa etmek değil, bunun yanında gerçekten yürekten, gönülden kurtarma çalışmaları için hayatını tehlikeye atarak, bu riski de alarak gayretleriyle çalıştılar. Bunun yanında olayın olmasının akabinde bütün Türkiye'nin her tarafından tüm meslek odalarımız, aslında tüm Türkiye bu madenci kardeşlerimizin, Soma'nın, bizlerin yanında olduğunu hem arayarak hem de imkanlarını bize açarak acımızı paylaştılar. Bu bizim birlik ve bütünlüğümüzün varlığını gösteren tabloyu ortaya çıkardı" dedi.

-"ÇOK ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞIYORLAR"-

Bayraktar, köylerde madenlerde çalışan maden işçileriyle de görüştü. TZOB Genel Başkanı'na sorunlarını aktaran maden işçileri, madenlerdeki çalışma koşullarından, eksiklik ve tedbirsizliklerden, günde 40-50 TL yevmiye ile yemeklerini de götürerek, çok zor şartlarda çalıştıklarından bahsettiler. Şemsi Bayraktar, ailelere Ziraat Odaları olarak her türlü yardıma hazır olduklarını belirtti. Bayraktar'ın Soma'da ki ziyaretlerine TZOB Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı M.Nuri Sorman ile Manisa ve İzmir'deki Ziraat Odaları'nın başkan, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri katıldı.