Yüksel Caddesi'ndeki 'İnsan Hakları Anıtı' Yenilendi

Yüksel Caddesi'ndeki 'İnsan Hakları Anıtı' Yenilendi

Çankaya Belediyesince Kızılay'daki Konur ve Karanfil Sokaklardaki Yaya Bölgeleri İyileştirme Çalışmaları Sırasında Kaldırılan 'İnsan Hakları Anıtı', Yenilenerek Yerine Yerleştirildi

Yüksel Caddesi'ndeki 'İnsan Hakları Anıtı' Yenilendi
10.12.2010 14:46 | Son Güncelleme: 10.12.2010 14:46

Çankaya Belediyesince Kızılay'daki Konur ve Karanfil sokaklardaki yaya bölgeleri iyileştirme çalışmaları sırasında kaldırılan 'İnsan Hakları Anıtı', yenilenerek yerine yerleştirildi.

Çankaya Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Belediye Başkanı Bülent Tanık, heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından bronz olarak yeniden yapılan anıtın Yüksel Caddesi'ndeki yerine yerleştirilmesi dolayısıyla düzenlenen törende, İnsan Hakları Beyannamesi'nin kabulünden bu yana, demokrasi anlayışında önemli adımlar atıldığını söyledi. Bu kavramın pratikte yaygınlaştığını söylemenin mümkün olmadığını ifade eden Tanık, 'Hala insan hakları savunucularına, anıtlara, sivil toplum kuruluşlarına ihtiyacımız var' diye konuştu.

Yüksel Caddesi'nin, 'İnsan Hakları Anıtı' önünde bir araya gelerek demokrasi çığlığını yükseltenlerin, esnafın ve vatandaşın zenginleştirdiği bir yer olduğunu ifade eden Tanık, şunları kaydetti:

'Biz yeni toplumcu belediyecilik anlayışımız gereğince, kentsel kalkınmayı ve kenti özgürleştirme amacımıza uygun olarak Yüksel Caddesi ve civarının özel bir yer olmasını amaçlıyoruz. İnsan haklarına, yaya haklarına, engellilere uygun, kadın özgürlüğünü yaşatan, Ankaralıyı ve konuklarını ağırlayabilecek bir mekan oluşturmayı hedefliyoruz.'

Tanık, caddedeki çalışmaları, binaların önündeki levhaların düzenlenmesi, büfelerin doğru yerlere taşınması, haksız işgallerin ortadan kaldırılması yönünde sürdüreceklerini ifade ederek, 'Ekmeğini buralardan kazananları sokakta bırakmamak için de çaba harcayacağız' dedi.

Şair Ahmet Telli de İnsan Hakları Anıtı'nın, Ankara'nın yaşayan ve geleceği inşa eden bir şehir olduğunu en iyi gösteren figürlerden biri olduğunu belirterek, 'Özellikle gençlerin altında itiraz seslerini yükselttiği bu anıt, Ankara'nın önemli simgelerindendir' diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mesut Değer, Çankaya Belediye Başkan yardımcıları, meclis üyeleri, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katıldığı tören, Heykeltıraş Metin Yurdanur'un Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık'la heykelin açılışını yapmasıyla sona erdi.

(ZHL-ARD) - ANKARA

Kaynak: AA

title