Yüce Divan Haberleri

Yüce Divan haber, Yüce Divan son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Yüce Divan - 18.02.2021
Eski Yargıtay üyelerinin "görevi kötüye kullanma" suçundan Yüce Divan'da yargılanmasına devam edildi
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hapis cezası verilen eski Yargıtay üyeleri Necati Meran, Mehmet Ali Demirezici, Esabil Saylak ile firari Kenan Karabeyeser'in "görevi kötüye kullanma" suçundan "Yüce Divan" sıfatıyla Anayasa Mahkemesinde (AYM) yargılandığı davanın ikinci...
Yüce Divan - 16.02.2021
Üç eski Danıştay üyesinin, Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesinde yargılanmasına devam edildi
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği ve üyeliği suçlarından hapis cezası alan eski Danıştay üyeleri Galip Tuncay Tutar, Vahit Bektaş ve Bülent Olcay'ın, "görevi kötüye kullanma" suçundan Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesinde (AYM) yargılanmasına devam edildi.
Yüce Divan - 09.02.2021
Son dakika haber! AYM Başkanı Arslan: AYM kararlarının uygulanmaması anayasayı işlevsiz hale getirebilir
Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen İrfan Fidan için AYM Yüce Divan Salonu'nda yemin töreni düzenlendi.
Yüce Divan - 04.02.2021
Danimarka'da, eski Göç ve Uyum Bakanı Stöjberg partisinden istifa etti
Danimarka'da 2015-2019 yılları arasında Göç ve Uyum Bakanlığı yapan İnger Stöjberg, Yüce Divan'a gönderilmesinin ardından Liberal Parti'den (Venstre) istifa etti.
Yüce Divan - 02.02.2021
Danimarka'da eski Göç ve Uyum Bakanı Stöjberg Yüce Divan'a gönderildi
Danimarka'nın eski Göç ve Uyum Bakanı İnger Stöjberg, bakanlık yaptığı sürede hukuksuz talimat verdiği ve Meclise yalan söylediği gerekçesiyle Yüce Divan'a gönderildi.
Yüce Divan - 08.01.2021
Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığında devir teslim yapıldı
Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı ve Anayasa Mahkemesi Üyesi Burhan Üstün'ün 10 Ocak 2021 itibarıyla yaş haddinden emekliliğe ayrılacak olması nedeniyle Yüce Divan Salonu'nda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında tören düzenlendi.
Yüce Divan - 22.12.2020
Eski Yargıtay üyelerinin, Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesinde yargılanmalarına başlandı
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği suçundan hapis cezası alan eski Yargıtay üyeleri Necati Meran, Mehmet Ali Demirezici ve Esabil Saylak ile firari sanık Kenan Karabeyeser'in, "görevi kötüye kullanma" suçu yönünden Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesinde yargılanmasına başlandı.
Yüce Divan - 13.12.2020
Haftanın tarihine bakış
2012- Yüce Divan tarihinde ilk kez bir yüksek yargı mensubunun yargılandığı davada karar açıklandı.
Yüce Divan - 08.12.2020
Meclis ile Kültür ve Turizm Bakanlığının 2021 yılı bütçeleri TBMM Genel Kurulunda
Anayasa Mahkemesinin önemli görevlerinden birinin, Yüce Divan yetkisi olduğuna işaret eden Yıldız, bunun bir ceza yargılaması olduğunu, bunu ceza hukukçularının yapması, Yargıtaya verilmesi gerektiğini belirtti.
Yüce Divan - 08.12.2020
Filipinler Devlet Başkanı, komünist isyancılarla Noel döneminde ateşkes ihtimalini reddetti
Komünist isyancılarla barış görüşmelerinin yeniden başlatılması olasılığını da reddeden Duterte, isyancıların bir koalisyon hükümetinde iktidar paylaşımı talebini kabul etmesi halinde vatan hainliği nedeniyle polis ya da asker tarafından vurularak öldürülebileceğini ya da Yüce Divanda yargılanabileceğini söyledi.
Yüce Divan - 24.11.2020
Yüce Divan'da yargılanan eski Danıştay üyelerinin ilk duruşması tamamlandı
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği ve üyeliği suçlarından hapis cezasına çarptırılan eski Danıştay üyeleri Galip Tuncay Tutar, Vahit Bektaş ve Bülent Olcay'ın, "görevi kötüye kullanma" suçu yönünden Yüce Divan'da yargılandıkları davanın ilk duruşması tamamlandı.
Yüce Divan - 24.11.2020
FETÖ'den hüküm giyen eski Danıştay üyelerinin Yüce Divan'da yargılanmasına başlandı
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği ve üyeliği suçlarından hapis cezasına çarptırılan eski Danıştay üyeleri Galip Tuncay Tutar, Vahit Bektaş ve Bülent Olcay'ın, "görevi kötüye kullanma" suçu yönünden Yüce Divan'da yargılanmasına başlandı.
Yüce Divan - 24.11.2020
Yüce Divan'da yargılanan eski Danıştay üyelerinin savunmalarının alınmasına başlandı
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği ve üyeliği suçlarından hapis cezası alan eski Danıştay üyeleri Galip Tuncay Tutar, Vahit Bektaş ve Bülent Olcay'ın, "görevi kötüye kullanma" suçu yönünden Yüce Divan'daki yargılamalarda sanık savunmaları alınmaya başlandı.
Yüce Divan - 24.11.2020
GÜNDEM / 24 Kasım 2020
(Bakü) (Fotoğraflı - Görüntülü) GÜNCEL 1- Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği ve üyeliği suçlarından hapis cezası alan eski Danıştay üyeleri Galip Tuncay Tutar, Vahit Bektaş ve Bülent Olcay'ın, "görevi kötüye kullanma" suçu yönünden Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'nde yargılanmasına başlanacak.
Yüce Divan - 23.11.2020
GÜNDEM ÖZETİ / 24 KASIM 2020
(Bakü) GÜNCEL 1- Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği ve üyeliği suçlarından hapis cezası alan eski Danıştay üyeleri Galip Tuncay Tutar, Vahit Bektaş ve Bülent Olcay'ın, "görevi kötüye kullanma" suçu yönünden Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'nde yargılanmasına başlanacak.
Yüce Divan - 23.11.2020
İhraç edilen üç eski Danıştay üyesi "görev suçu" yönünden Yüce Divan'da yargılanacak
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği ve üyeliği suçlarından hapis cezası alan eski Danıştay üyeleri Galip Tuncay Tutar, Vahit Bektaş ve Bülent Olcay'ın, "görevi kötüye kullanma" suçu yönünden Yüce Divan'da yargılanmasına yarın başlanacak.
Yüce Divan - 19.11.2020
AYM Başkanı kendisini izole etti, Yüce Divan ertelenmeyecek
ANAYASA Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, eşi ve kızının koronavirüs testlerinin pozitif çıkması nedeniyle 14 gün kendisini izole edecek.
Yüce Divan - 13.11.2020
İhraç edilen üç eski Danıştay üyesi "görev suçu" yönünden Yüce Divan'da yargılanacak
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği ve üyeliği suçlarından hapis cezası alan eski Danıştay üyeleri Galip Tuncay Tutar, Vahit Bektaş ve Bülent Olcay, "görevi kötüye kullanma" suçu yönünden Yüce Divan'da yargılanacak.
Yüce Divan - 30.10.2020
Son dakika haberi: Türk siyasi hayatının önemli isimlerinden Mesut Yılmaz
Yüce Divan'da yargılanan ilk Başbakan oldu Türkiye, 1997'de Türkbank'ın özelleştirilmesi süreciyle ilgili ortaya atılan iddiaları tartışırken, o dönemin başbakanı Mesut Yılmaz'ın ihaleye fesat karıştırdığı iddiaları nedeniyle Yüce Divan'a giden süreç başladı.
Yüce Divan - 28.09.2020
CHP kara para aklama olaylarının boyutunun araştırılmasını istedi
Gerekçede, şunlar kaydedildi: "Uluslararası finans alanında şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda oluşturulan BM panelinin, vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve yolsuzluğun küresel finansa etkilerine ilişkin yayınladığı raporunda ise yoksullukla mücadele için kullanılabilecek kaynakların, vergi kaçakçılığı, yolsuzluk ve mali suçlar nedeniyle tüketildiğine dikkat çekilmiştir. Raporda, kar kaydırmanın her yıl hükümetlere 500 milyar dolara mal olduğu, 7 trilyon doların vergi cennetlerinde saklandığı ve her yıl küresel gayrisafi milli hasılanın yüzde 2,7'sine denk gelen yaklaşık 1,6 trilyon dolar kara para aklandığı belirtilmiştir." Ülkeler arasındaki kara para trafiği ve bankaların bu trafikteki rolünü ortaya çıkaran ABD Hazinesine bağlı Mali Suçları Araştırma Ağına (FinCEN) ait belgelere göre, Reza Zarrab'ın 800 milyon dolar rüşvet dağıttığının ortaya çıktığına işaret edilen gerekçede, Meclis'te daha önce bu iddialara ilişkin komisyon kurulduğu, 4 bakanın Yüce Divan'a gitmesinin reddedildiği hatırlatıldı.
Yüce Divan - 21.09.2020
CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilişkin açıklama yaptı Açıklaması
Bütçe Kanunu ile TBMM'den aldıkları borçlanma yetkisi 140 milyar liradır, limit budur. Ama daha 8'inci ayda bu iktidar TBMM'nin verdiği yetkiyi hiçe sayarak, 249 milyar lira borçlanmıştır. Ortada ne program var ne de yasalara uyan liyakatli bir yönetim anlayışı." Ülkede adaletin ve özgür basının bitirildiğine değinen Faik Öztrak, şunları kaydetti: "Dün gece dünyada büyük bir skandal patladı. Bazı bağımsız, özgür basın kuruluşları, ABD Hazine Bakanlığı belgelerinden yola çıkarak, dünya üzerinde yasa dışı para hareketlerini ve uluslararası bankaların kara para aklamadaki rolünü ifşa etti. Bu belgelerde tanıdık bir isim var, o da Reza Zarrab. Aynı gün Reza Zarrab'ın kuryesinin röportajı da kamuoyuna servis edildi. Bu kuryenin verdiği bilgiye göre Reza Zarrab, İran-Türkiye hattında, 20 milyar dolarlık bir para ticaretine aracılık etmiş. Bu para ticaretinde 800 milyon dolar Türkiye'de rüşvet olarak dağıtılmış. Bunlar kuryenin iddiaları. Röportajda yüce divanda aklanmayan, aklanması TBMM'de AK Parti çoğunluğu tarafından engellenen bakanların hepsinin ismi geçiyor.
Yüce Divan - 05.07.2020
Haftanın tarihine bakış
1960- Celal Bayar, vatana ihanet suçuyla Yüce Divan'a sevk edildi.
Yüce Divan - 02.07.2020
AYM internetten erişime sunduğu kararların kapsamını genişletti
Anayasa Mahkemesi, Yüce Divan, norm denetim, siyasi parti mali denetimleri, siyasi parti kapatma kararlarını da internetten erişime sundu.
Yüce Divan - 23.06.2020
Yassıada yargılamalarının hukuki dayanağını kaldıran teklif TBMM Genel Kurulunda
Dervişoğlu, 27 Mayıs askeri darbesiyle birlikte milli iradenin gasbedildiğine işaret ederek şunları kaydetti: "Merhum Adnan Menderes başbakanlıktan el çektirilmiş, sonrasında Adnan Menderes ve arkadaşları Yassıada'da kurulan düzmece mahkemeyle idam sehpasına gönderilmişlerdi. Cumhuriyet tarihinde demokrasiye vurulan ilk darbe olan 27 Mayıs 1960 tarihi, bir kara leke olarak zihinlerde yer alıyor. 27 Mayıs darbesi aslında hiçbir zaman tarihin tozlu raflarında kalmadı. 12 Mart 1971 muhtırası, 12 Eylül darbesi, 28 Şubat postmodern darbesi, aradaki dokunuşlar ve hatta 15 Temmuz hain darbe girişimiyle ülkemizde demokrasiye karşı yapılmış mütecaviz girişimlerin pusulası olarak her daim yaşatılmaya çalışıldı. Aradan geçen 60 yıl aslında bize şunu göstermiştir ki demokrasiyi hedef alan her girişim ister askeri olsun isterse sivil, Türk toplumunun hayatında ağır tahribatlara sebep olmuştur. 27 Mayıs 1960 darbesinin dikkatle irdelenmesi gereken bir diğer yönü, dünyada eşine, emsaline rastlanmayacak bir hukuksuzlukla icra edilen darbe yargılamalarıdır. Her şeyden önce cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanları işledikleri iddia edilen suçlardan dolayı yargılamakla yetkili olan makam Yüce Divan sıfatıyla Yargıtay iken 27 Mayıs 1960 darbesi sonrasında yargılamaların Yargıtayda değil, özel olarak kurulan bir ihtilal mahkemesinde yapılması sağlanmıştır.
Yüce Divan - 17.06.2020
Yassıada yargılamalarının hukuki dayanağının kaldırılmasını öngören kanun teklifi komisyonda
TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç de 27 Mayıs 1960 askeri darbesi ve Yassıada yargılamalarının, doğal hakim ilkesi, masumiyet karinesi ve "kanunsuz suç olmaz" ilkesi gibi evrensel hukuk prensiplerinin yanı sıra o dönem yürürlükte olan 1924 Anayasası'nın yasama sorumsuzluğu, yasama dokunulmazlığı ve Yüce Divan teşekkülüne ilişkin hükümlerine açıkça aykırı olduğunu belirtti.
Yüce Divan - 14.06.2020
Haftanın tarihine bakış
1981 - Eski Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı ile aynı davadan yargılanan 13 sanık, Yüce Divan'ın aldığı karar gereği tutuklandı.
Yüce Divan - 09.06.2020
Son dakika haberleri! Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, AYM'deki yemin töreninde konuştu Açıklaması
Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Basri Bağcı için AYM Yüce Divan Salonu'nda yemin töreni düzenlendi.
Yüce Divan - 09.06.2020
GÜNDEM ÖZETİNE
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonu'nda, Anayasa Mahkemesi yeni üyesi Basri Bağcı'nın yemin törenine katılacak ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabine toplantısına başkanlık edecek.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Yüce Divan Haberleri | Yüce Divan Haber - Haberler - Yüce Divan haberleri, son dakika yüce divan haber ve gelişmeleri burada. Eski Yargıtay üyelerinin görevi kötüye kullanma suçundan Yüce Divan'da yargılanmasına devam edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.2.2021 21:07:45. #1.16#
title