Ünlü Oyuncu Yılmaz Köksal Hayatını Kaybetti - Haberler
Haberi Paylaş

Ünlü Oyuncu Yılmaz Köksal Hayatını Kaybetti

Haberler.com - Haberler | Güncel

Yeşilçam'ın ünlü ismi sinema sanatçısı 75 yaşındaki Yılmaz Köksal, yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle bugün hayatını kaybetti.

Yeşilçam'ın ünlü ismi Yılmaz Köksal, hayatını kaybetti. Sayısız filme imza atan ünlü oyuncu Köksal, kariyerinde dizilere de yer vermişti. Türk sinemasında iyi kalpli karakter rollerine giren Yılmaz Köksal, yakalandığı kanser hastalığı sonucu bugün hayata gözlerini yumdu.

YILMAZ KÖKSAL KİMDİR?

Yılmaz Köksal, Türk sinema ve dizi oyuncusu.15 temmuz 1939 yılında Kırşehir'de doğdu. İlkokulu bitirerek Osmaniye'den İstanbul'a geldi ve Tophane Sanat Enstitüsünde okudu. Bir süre gemilerde çalışarak Avrupayı dolaştı. Tunç Başaran'ın sinemaya uyarladığı, Orhan Kemal'in "Murtaza" eserinde "Dubara" rolünü oynayarak sinema tarihine geçti. Uzun bir süre ikinci derecede rollerde oynadıktan sonra 1970 de Çetin İnanç'ın yönettiği "Çeko" filminde başrole yükseldi. Filmin başarısıyla halkın beğenisini kazanıp, macera filmlerinin aranan oyuncusu ve sinema tarihinin sevilen oyuncularından biri oldu. Senaryosunu Mehmet Arslan'ın yazdığı ve başrollerini Canan Perver ile paylaştığı "Aybiçe Kurt Kız", o dönem Türk sinemasinin ürettigi ender kült filmler arasındadır. (Filimde Türk obasına hain saldırıda bulunan barbarlar, herkesi öldürürler. Türk kahramanı Aybiçe "Kurt Kız" bu katliamın öcünü almaya yemin eder.) 1965'ten 2005'e kadar 182 filmde oynamıştır. Birçok film senaryosu yazmıştır.Özel televizyonların çoğalmasıyla birlikte sinema ve dizi filmlerde oynamıştır.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (49)
4746803506Mobil-IOS:Allah rahmet eylesin mekani cennet olsun insallah Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
kaleköylü:Kirşehir yağmurlu kale köyünde yılmaz köksalın birebir fotokopisi kadar benzeyen bir adam var SADIK DEMİRBAŞ filmcilere duyrulur...... Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Adınızı Yazın:ALLAH taksiratını affetsin Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm 49 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title