Dünyanın En Gelişmiş Gemisavarı Olacak Olan ATMACA Yıl Sonu Envantere Giriyor

Dünyanın En Gelişmiş Gemisavarı Olacak Olan ATMACA Yıl Sonu Envantere Giriyor

"Yerli ve Milli" üretimi destekleyerek atağa kalkan Türkiye, dünyanın en gelişmiş gemisavarı olacak ATMACA'nın çalışmalarını sürdürüyor. ATMACA yıl sonu TSK'nın envanterine girecek.

Dünyanın En Gelişmiş Gemisavarı Olacak Olan ATMACA Yıl Sonu Envantere Giriyor

Yerli ve Milli imkanlarla geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi dünyanın en iyisi olacak.

İLK 5 ÜLKEDEN BİRİ TÜRKİYE

Yerli insansız hava aracı (İHA) Bayraktar TB2'nin silahlandırılmasıyla beraber bu alanda dünyadaki ilk 5 ülkeden biri konumuna gelen Türkiye, Savunma Sanayiinde gerçekleştirdiği yeni ve yerli projelerle tüm dünyada adından söz ettiriyor.

ATMACA gemisavar füzesiyle ilgili çalışmalar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM)'nda uzun süren çalışmalarının sonucunda 2009 yılında ROKETSAN ile sözleşmenin imzalanmasının ardından başladı.

DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ GEMİSAVARI

Dünyanın en gelişmiş gemisavar füzelerinden biri olacak olan ATAMCA rakipleri Exocet ve Harpoon füzelerinden daha üstün özelliklere sahip.HEDEF GÜNCELLEMESİ YAPILABİLECEK

ATMACA füzesi denizde asgari 200 km uzaklıktaki hedefleri vurabilecek ve Data-link donanımına da sahip olacak. Bunun beraber ATMACA seyir halindeyken uzaktan hedef güncellemesine izin verecek. Atmaca'nın yalnızca gemiden gemiye değil, gemiden karaya da fırlatılabilecek şekilde geliştirilmesi planlanıyor.

ATMACA Füzesi savaş gemilerini ve diğer transport gemilerini vurmak için güdüm teknolojisini kullanacak ve donanmaya yeni bir saldırı sistemi kazandıracak.

ATMACA NE ZAMAN ENVANTERE GİRECEK?

Deniz Kuvvetleri için çok kritik bir öneme sahip olan ATMACA'nın yıl sonuna kadar TSK'nın envanterine girmesi bekleniyor.

(Kaynak: Haber7)