Haberi Paylaş
Bolu'da Sokak Hayvanları Kısırlaştırıldı

Bolu'da Sokak Hayvanları Kısırlaştırıldı

Yerel Haberler

Bolu'nun Gerede ilçesinde belediye tarafından sokak hayvanları, uzman bir ekip ve mobil araç ile kısırlaştırıldı.

Bolu'nun Gerede ilçesinde belediye tarafından başıboş hayvanlar uzman bir ekip ve mobil araç ile kısırlaştırıldı.

Gerede Belediyesi'nin başlattığı proje ile uzman bir gezici ekip 'Köpek Kısırlaştırma Aracı' ile çalışmalarını tamamladı. İlçenin değişik noktalarında yakalanan başıboş 80 köpek, mobil araçta aşıları yapıldıktan sonra kısırlaştırıldı. Kısırlaştırılmak istenen sokak köpeklerinin yakalanması sırasında uzmanlar zor anlar yaşadı. Denge Veterinerlik Kliniği ve Gerede Belediyesi arasında imzalanan protokole göre, klinik tarafından toplanan köpekler kafeslere alınarak bekletildi. Bir süre bekletilen köpekler, anestezi ünitesine alınarak kısırlaştırma operasyonuna alındı. Operasyon bitiminde postoperatif bölüme alınan köpekler, kuduz aşıları, parazit iğneleri ve kulak küpeleri takılarak kliniğe ait barınaklara teslim edildi.

Üç gün boyunca çalışmaların sürdüğünü ve sokak köpeklerinin kısırlaştırıldığını söyleyen Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, "Bu proje ile başıboş köpekler sokaklardan alınıyor, aşılanıyor ve kısırlaştırılıyor. Parazitlere karşı tekrar ilaçlanıyor ve alındıkları yerlere bırakılıyorlar. Üç gün süren çalışmamızda 80 hayvan aşılanarak kısırlaştırılmıştır" dedi.

Sağlık açısından da köpeklerin aşılanmasının gerekli olduğunu vurgulayan Başkan Baygın, "Gerede'de 'Sokak Hayvanlarını Aşılama ve Kısırlaştırma' projesini başlattık. Sokak köpeklerini kısırlaştırıp, aşılayarak yeniden doğal ortamlarına bırakıyoruz. Özellikle köpeklerden insanlara kuduz başta olmak üzere çeşitli hastalıklar bulaşabilir. Bu hastalıklardan korunmak için bu çalışmayı yapmak gerekiyor. Bunun yanı sıra çocukların da sevmek için sıkça muhatap oldukları bu köpeklerin aşılanması sağlık açısında önemli kazanımlar sağlayacaktır" ifadelerini kullandı. - BOLU

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Gerede Bolu Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title