Haberi Paylaş

Saraydüzülü Öğrencilerin 'Düş Akademisi' Sergisi Ziyaretçilerini Bekliyor

Yerel Haberler

Sinop’ta Saraydüzü Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı ‘Düş Akademisi’ sergisi, Atakum Belediyesi Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sinop'ta Saraydüzü Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı 'Düş Akademisi' sergisi, Atakum Belediyesi Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Okulda kurulan 'Düş Akademisi' isimli kulüpte öğrencilerin ve öğretmenlerin çeşitli tekniklerle yaptığı 34 eserin yer aldığı sergi, 2 Ağustos'a kadar ziyaretçilerini bekliyor. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik ile Sinop'un nüfus bakımından en küçük ilçelerinden biri olan Saraydüzü'nde eğitim-öğretim faaliyetlerini yürüten Saraydüzü Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi görsel sanatlar öğretmeni Kübra Baykal ve öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı sergiye katıldı.

Merkez'de açılan sergilerin özel olduğunu belirten Başkan Deveci, şunları söyledi:

"BU SERGİ İKİ KEZ DAHA ÖZEL"

"Ama bu sergi iki kez daha özel. Sinop'un küçük bir ilçesi olan Saraydüzü'nde bir öğretmenin öğrencileriyle hatta okulun hizmetlisinin de katkısıyla oluşturulan bir sergi. Orada da sergilenmiş, sanıyorum Saraydüzü bu gibi sergilerle yeni yeni karşılaşıyor. Saraydüzü'nün çocuklarının değerleri, dünyaya ve sanata bakış açıları Samsun'da, Atakum'da; Karadeniz'in sanata en duyarlı kentinde ve Türkiye'nin ilk Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in adını taşıyan Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi'nin sergi salonunda sergileniyor. Bu yönüyle de özel. Burası önemli bir alan.

Türkiye için Hasan Ali Yücel adı önemli. Buradaki kullanım alanları sergi salonu, söyleşi salonu, meslek edindirme kurslarına ayırdığımız atölyeler önemli. Çocuklarımızın ürettiği sanat eserleri burada sergileniyor. Sevgili Samsunluların buraya gelerek bir iki saatlerini geçirmelerini, çocuklarımızın eserlerini izlemelerini değerlendirmelerini hem de yukarı çıkıp bir çayımızı içmelerini istiyorum."

Öğrencilerin eserlerini bir araya getirerek sergiyi oluşturan öğretmen Baykal ise şöyle konuştu:

"SANAT MEKAN AYRIMI YAPMAZ"

"Tamamen karma bir sergi. 33 resim bir de ağaçtan oyma gemi heykelimiz mevcut. Öğrencilerimden her zaman hayallerinden bahsetmelerini isterim. Daha sonra neleri sevdiklerini anlarım ve analizden sonra ona göre çalıştırırım. Tabii müfredattan bağımsız değil. İlk müfredat dersi verilir daha sonra hayallerini not alırım ve bu yönde çalışırım. Saraydüzü nüfus olarak küçük bir yer. Ama küçük diye de sanat anlamında büyük işler yapılmayacak diye bir şey yok. Sanat kesinlikle mekan ayrımı yapmaz.

Bu sergide özel bir eser de var. Okulumuz hizmetlisi de sergiye katılmak istediğini söyledi. Ona kaybettiği babasını hatırlatan çok değerli bir eser yaptı. Atakum Belediyesi bize bu salonun kapılarını açtı. Böyle bir mekan oluşturulması herkes için çok büyük bir şey. Çünkü Samsun'da sanatla alakalı çok fazla alan yok. Atakum Belediye Başkanımız Av. Cemil Deveci'ye de sergiye olan ilgisinden dolayı teşekkür ederim. Sergimiz 2 Ağustos'a kadar açık kalacak, bütün sanatseverlerin katılımını bekliyoruz."

Kaynak: ANKA / Yerel

Hasan Ali Yücel Saraydüzü Atakum Sinop Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title