Haberler

Salihli'de 111 Yıllık Tarihi Bina Restore Edilecek

Manisa'nın Salihli ilçesinde 111 yıllık geçmişe sahip olan tarihi binanın restore edileceği bildirildi.

Manisa'nın Salihli ilçesinde 111 yıllık geçmişe sahip olan tarihi binanın restore edileceği bildirildi. Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Sungur, söz konusu binanın Kurtuluş Savaşı sırasında Çerkez Ethem tarafından da karargah binası olarak kullanıldığını ifade etti.

Salihli Belediyesi İstasyon Mevkii Park Caddesi üzerinde bulunan ve Kıbrıslı Ahmet Sadık Bey'e ait olduğu tespit edilen 111 yıllık tarihi binayı restore edecek. Konu hakkında bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Sungur, binanın yapım tarihini 1901 yılı olarak tespit ettiklerini söyledi. Sungur, Kıbrıslı Ahmet Sadık Bey'e ait olduğu bilinen binayla ilgili olarak Ahmet Sadık Bey'in torunu Metin Türker'den de ev ile ilgili detaylı bilgi aldıklarını söyledi. Sungur, Türker'den edindiğimiz bilgilere göre "Özellikle Kurtuluş Savaşı sırasında Salihli'de bir çok ev harap olmuş yada yıkılmış. Ancak Ahmet Sadık Bey, İngiliz pasaportuna sahip olmasından dolayı bu yapıya zarar verilmemiş. Ayrıca Çerkez Ethem Kurtuluş Savaşı yıllarında bir yıl boyunca bu evi karargah olarak kullanmış" dedi.

Sungur ayrıca İzmir 2 Nolu Kültür Tabiat Varlıklarını koruma kurulu tarafından onaylanan ve bir yıl sürmesi planlanan restorasyon projesi dahilinde binanın; tarihi Salihli Evi olarak kullanılacağını, İstasyon cepheli olan tarafına belediye tarafından 3 dükkan yapılacağını söyledi. 400 m2 olan bahçe bölümünün de ev hanımlarının el emeklerini değerlendirebileceği bir kafeterya olarak planlandığını ifade eden Sungur, projenin 400 bin TL olan keşif ve restorasyon maliyetinin 250 bin TL'sinin Manisa Valiliği bünyesindeki Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Katkı Fonu'ndan,150 bin TL'lik kısmın da Salihli Belediyesi tarafından karşılanacağını ifade etti. - MANİSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Salihli Belediyesi Çerkez Ethem Hasan Sungur Yerel Haberler

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Kurye Ata Emre Akman'ı öldüren sanığa 24 yıl hapis cezası verildi

Kurye Ata Emre Akman'ı öldüren sanığa 24 yıl hapis cezası verildi

Bakmadan Geçme

Çember: Karanlığın Gözleri filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Çember: Karanlığın Gözleri filmi ne zaman, nerede çekildi? Allan Saint-Maximin maaşı ne kadar? Saint Maximin yıllık ne kadar kazanıyor, Fenerbahçe'de ne kadar kazanacak? Hızlı ve Öfkeli 9 filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Hızlı ve Öfkeli 9 filmi ne zaman, nerede çekildi? İzmir Konak, Alsancak, Bayraklı elektrik kesintisi! 12 Temmuz İzmir'de elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, ne kadar sürecek? Malazgirt 1071: Bizans'ın Kıyameti filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Malazgirt 1071: Bizans'ın Kıyameti filmi ne zaman, nerede çeki Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! Dangal filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Dangal filmi ne zaman, nerede çekildi? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! Cenk Tosun Fenerbahçe'de ne kadar kazanacak, maaşı ne kadar? Cenk Tosun Fenerbahçe ile ne kadara anlaştı, yıllık ne kadar maaş kazanacak? Lamine Yamal aslen nereli? Yamal'ın babası nereli, kim, Müslüman mı?
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title