Haber : Rasime-Recai Şeyhoğlu Kütüphaneler Zincirinin Son Halkası Belçika'ya - Haberler

Haberi Paylaş

Rasime-Recai Şeyhoğlu Kütüphaneler Zincirinin Son Halkası Belçika'ya

Rasime-Recai Şeyhoğlu Kütüphaneler Zincirinin Son Halkası Belçika'ya

Eğitimci ve Yazar Recai Şeyhoğlu, annesi Rasime Şeyhoğlu ile birlikte Rasime-Recai Şeyhoğlu Kütüphane zinciri kurarak yurdun çeşitli il, ilçe ve köylerine kadar 34 kütüphane kazandırdı.

Eğitimci ve Yazar Recai Şeyhoğlu, annesi Rasime Şeyhoğlu ile birlikte Rasime-Recai Şeyhoğlu Kütüphane zinciri kurarak yurdun çeşitli il, ilçe ve köylerine kadar 34 kütüphane kazandırdı. Şeyhoğlu ailesinin 35.kütüphanesi ise ilk kez yurt dışında Belçika'da açalacak. Bu amaçla, Rasime-Recai Şeyhoğlu, kütüphaneleri için, ilk etapta 1047 adet kitabı uçakla Belçika'ya gönderdi.

1500 kitapla açılacak olan kütüphanenin 1047 kitabı Bergama Belediyesi tarafından Charleroi'ya gönderildi. Fazıl Hüsnü Dağlarca, Tevfik Fikret, Nazım Hikmet, Orhan Kemal, Aziz Nesin, Bekir Yıldız, Cemal Süreyya, M.Z.Saçlıoğlu, Nedim Gürsel, Attila İlhan,Ömer Asım Aksoy, Feyza Hepçilingirler, Füruzan, Sait Faik, Sabahattin Ali, Sevgi Soysal, Oya Baydar, Yaşar Kemal, Ferit Edgü, Tarık Dursun K., Ahmet Büke gibi ozan ve yazarların kitaplarına yer verilecek olan kütüphanede Türkçe sözlük, yazım kılavuzu ve felsefe sözlüğü de yer alacak.

Rasime-Recai Şeyhoğlu Kütüphaneler Zinciri fotoğraf sergisi ile Rasime Şeyhoğlu'na ait özel eşyaların ve Aydınlanma yolunda İmece Gazetesi arşivinin de yer alacağı kütüphanede Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Dadaloğlu ile ilgili kaynak kitapların yanı sıra Felsefeci Nermi Uygur'un kitapları da bulunacak. Charleroi ve yakın illerde oturan 200 binin üzerindeki gurbetçilerin Belçika topraklarında doğan çocuklarına Türk Edebiyatı'nı tanıtma-sevdirme amacıyla kurulacak olan kütüphane açılışında sürpriz konukların yer alacağını belirten Eğitimci ve Yazar Recai Şeyhoğlu, "Aydınlanma-aydınlatma yolunda verdiğimiz uğraşı nedeniyle çok mutluyuz. Guinness Rekorlar Kitabı'na girmemiz halinde mutluluğumuz daha da büyüyecek. İzmir Ansiklopedisi'ne zincir olarak girdiğimiz için de çok mutluyuz. Çabalarımıza omuz verenleri saygıyla selamlıyoruz. Yurt dışı kütüphanemizi ilk kez açmaktayız. Bu bana ve anneme mutluluk vermektedir. Belçika'daki, Türk ailelerinin Türk edebiyat ustalarını okumaları, kültürümüzü yaşatmak adına bizlere ayrı bir haz vermektedir." diye konuştu. - İZMİR

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Recai Şeyhoğlu Charleroi Bergama Belçika Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title