Haberler

(Özel Haber) - Geçit Vermeyen Maden Dağları Böyle İndiriliyor

Hakkari'de yüzlerce kişiye istihdam sağlayan Meskan Ölmez Madencilik, çalışmalarını zorlu bir coğrafyada sürdürüyor.

Hakkari'de yüzlerce kişiye istihdam sağlayan Meskan Ölmez Madencilik, çalışmalarını zorlu bir coğrafyada sürdürüyor.

Hakkari- Çukurca karayolu üzerinde bulunan Ulgunlar köyünde 1999 yılında kurulan ancak faaliyetine 2005 yılında başlayan Meskan İsmet Ölmez Madencilik, Meskan Dağlarında zor şartlar altında maden yataklarına ulaşıyor. 250 kişinin istihdam edildiği, 30 iş makinesinin çalıştığı maden ocaklarında yılda 50 bin ton çinko madeni çıkarılarak Orta Doğu, Uzak Doğu ve Avrupa'ya ihracat ediliyor.

Çalışmalar Meskan Dağlarında çok dik yamaçlı ve sarp dağlarda sürdürülürken, büyük bir maden yatağının bulunduğu kayalık bir bölgede deneyimli ateşçi Necmettin Ölmez tarafından hassasiyetle gerçekleştirilen patlama ile cevhere ulaşılıyor.

"BARIŞ SÜRECİNDE DAĞLARDA RAHATÇA DOLAŞIYORUZ"

Aslen Şanlurfalı olan Meskan Ölmez Madencilik Jeoloji Mühendisi Mehmet Işık, barış sürecinin insanların gönüllerini biraz daha hayata dair ısıttığını, bu dönemde bu dağlarda rahatça dolaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Işık, "İnsanların özlemini çektiği bu barışın karşılıklı olarak hassasiyetle korunabilmesi ve toplumumuzun huzur bulabilmesi için çok gerekli bir şeydir. Biz de Hakkari'ye bu niyetle geldik ve artık buralarda kuş sesleri, sanayi için ham maddenin üretildiği güzel düzenlenmiş ocaklar, insanların refah seviyesini yükselten bir faaliyet alanı görmek isteriz" dedi.

Meskan Ölmez Madenciliğin sahip olduğu sahalarda jeolojik etütler yapmak için geldiğini ifade eden Ölmez, "Buralarda gerçekten metalik madenler açısından çok zengin rezervler var. Bu büyük rezervler ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. En zor zamanlarda üretim, araştırma ve sahaların ekonomiye kazandırılabilmesi amacıyla yapılan planlamalar neticesinde üretime başlamış olması buralardaki zor zamanların en güzel meyvesidir bence" şeklinde konuştu.

"HAKKARİ MADENLERİ DÜNYA ÇAPINDA İSMİNDEN SÖZ ETTİRECEKTİR"

Hakkari bölgesindeki rezervlerin ileride dünya çapında kendi isminden söz ettireceğini ifade eden Işık, çalıştıkları değişik maden ocaklarından çıkarılan 4 çeşit çinko ve kurşun madenini tanıttı. Işık, "Ocaklarımızda dünyada sayılı maden ocaklarının arasında tenör açısından birinci sırada yer alan çinko madeni bulunmaktadır. Ocaklarımızda Akkaya masif metalik, giper karbonatlı çinko, meskan metalik çinko cevheri, meskan oksitli çinko ve Diyarbakır metalik çinko bulunmaktadır. Ayrıca şu anda İsmet Ölmez Çinko Zenginleştirme Tesisleri montaj çalışmasının tamamlanmasının ardından yakında hizmete girecektir. Meskan Ölmez Madencilik ruhsat sahalarında yapılan jeolojik etütler neticesinde görünür çinko rezerv miktarı 5 milyon ton civarı hesaplanmış olup, ilave sondajlar ile bu rezervin 40-50 milyon tona kadar çıkabileceği tahmin edilmektedir. Meskan çinko madeninin en belirgin özelliği, sahip olduğu yüksek metalik tenördür. Dünyada bu derece yüksek tenöre sahip ve büyük miktarda üretimi yapılabilecek başka saha pek duyulmamıştır. Doğu'nun en istikrarlı büyüyen maden şirketi olarak Meskan Ölmez Madencilik Ltd. Şirketi göze çarpmaktadır" şeklinde sözlerini tamamladı. - HAKKARİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Mehmet Işık İsmet Ölmez Çukurca Hakkari Yerel Haberler

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakmadan Geçme

TRT 1 canlı maç izle! BAŞAKŞEHİR-LA FİORİTA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Başakşehir La Fiorita maçı CANLI izle! (HD) 25 Temmuz Başakşehir La Fiorita maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Ruzomberok Trabzonspor maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Ruzomberok Trabzonspor maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Ruzomberok Trabzonspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Ruzomberok Trabzonspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Ruzomberok Trabzonspor maçı ilk 11'i! Trabzonspor'un Ruzomberok maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Ruzomberok Trabzonspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Temmuz Ruzomberok Trabzonspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? A Spor CANLI izle! (RUZONBEROK-TRABZONSPOR) A Spor HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Küçükçekmece, Kağıthane, Avcılar 25-26 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Buca, Menderes, Ödemiş 25-26 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Nurdağı, Araban 25-26 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Seyhan, Yumurtalık, Feke 25-26 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Selçuklu, Sarayönü, Bozkır 25-26 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Nilüfer, İnegöl, Mustafakemalpaşa 25-26 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kepez, Serik, Döşemealtı 25-26 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Beypazarı, Sincan, Bala 25-26 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi!
4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title