Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Açıklaması - Haberler
Haberi Paylaş

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Açıklaması

AA - Yerel
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Açıklaması

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Madra Çayı'nda inşa edilecek Ardıçtepe Barajı ile 36 bin 480 dekarlık tarım arazisinin sulanmasının hedeflendiğini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Madra Çayı'nda inşa edilecek Ardıçtepe Barajı ile 36 bin 480 dekarlık tarım arazisinin sulanmasının hedeflendiğini söyledi.

Bakan Eroğlu, İvrindi ilçesindeki Ardıçtepe Barajı ve İvrindi Büyükyenice Göleti ile taşkın koruma tesislerinin temel atma töreninde, 46 milyon 341 bin TL'ye mal olacak tesislerin yapımını başlatmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

İvrindi Ardıçtepe Barajı, İvrindi Büyükyenice Göleti ve taşkın koruma tesisleri ile ağaçlandırma projelerinin tamamlanmasıyla 38 bin 170 dekar tarım arazisinin sulanacağını dile getiren Eroğlu, şöyle konuştu:

"Madra Çayı'nda inşa edilecek Ardıçtepe Barajı ile toplam 36 bin 480 dekar tarım arazisinin sulanması hedeflenmektedir. Kozderesi'nde inşa edilecek İvrindi Büyükyenice Göleti ile de Büyükyenice beldesine ait toplam bin 690 dekarlık tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır. Arazilerin tamamının borulu sistemle sulanacağı proje tamamlandığında yörede yılda dekar başına 1 milyon 352 bin TL'lik ilave katkı elde edilmiş olacaktır. Bunların dışında Sındırgı Yaylabayır Köyiçi Deresi ile Havran Barajı Yukarı Havza Islahı Erozyon ve Rüsubat Kontrolü Tesisleri'nin temeli atılacak, Sındırgı Çaygören Barajı Yukarı Havza Ağaçlandırması ve Erozyon Kontrolü ile Manyas Barajı Yukarı Havza Ağaçlandırması ve Erozyon Kontrolü çalışması başlatılacaktır."

Eroğlu, kendilerinden önce ormana hayvan yetiştiricilerinin, arıcıların giremediğini ifade ederek, "Çok şükür arıcılık yapılıyor, faaliyette. Vatandaşın istediği balı üretmesi için onlara özel fidanlar diktik. Kestane balı üretmek isteyene, kestane fidanı, çam balı üretmek isteyene, çam fidanı dikerek destek verdik. Bu ağaçları dikerek hem vatandaşımızın ekonomisine katkıda bulunduk hem de ormanlarımız arttı" diye konuştu.

Son 9 yılda 873 bin 50 dekar alanda ağaçlandırma çalışması yaptıklarını ve 33 milyon 806 bin fidan diktiklerini belirten Eroğlu, bir kent ve 5 bal ormanı ile 22 mesire yerini de Balıkesirlilerin hizmetine sunduklarını bildirdi.

Eroğlu, bakanlık olarak Balıkesir'e 2003-2011 yıllarında 857 milyon 512 bin liralık yatırım yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Başbakanımızdan Balıkesir'in su sorununu çözmemiz için talimat aldık. İçme suyu ve sulama suyu temini maksadıyla, İkizcetepeler Barajı ve Balıkesir ana besleme isale hattını tamamladık ve şehrin 2030 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık. Ayrıca Pamukçu ve Aslıhantepecik Ovaları Sulamaları, Balıkesir Ovası Sağ Sahil Sulaması, Havran Barajı ile Gönen Ovası Sulaması olmak üzere, 4 sulama projesi ve 9 taşkın koruma tesisini tamamlayarak 230 bin 260 dekar tarım arazisini suya kavuşturduk."

- BALIKESİR

AA / Yerel

Veysel Eroğlu, Balıkesir, İvrindi, Havza, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title