Nevşehir'de Aspir Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Nevşehir'de Aspir Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Nevşehir'de Aspir Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Aspir Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Aspir Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

Ticaret Borsası Toplantı salonunda düzenlenen programa ; İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Okan Yılmaz, TKDK Nevşehir İl Koordinatörü Murat Asiltürk, Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Gürol Çetin, İlçe Müdürleri, Şube Müdürleri, İl ve ilçe Müdürlüğü teknik personelleri, yağ ve tohum sektör temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Burada konuşan TKDK Nevşehir İl Koordinatörü Murat Asiltürk, Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumu olarak Nevşehir'de tıbbi ve aromatik bitkiler kapsamında da destek verdiklerini kaydederek Aspir üretimine dayalı tıbbi aromatik konusunda projeleri de kabul ettiklerini söyledi. Asiltürk: "Bu projelerden 3 tanesi proje sorunu nedeniyle geri çekildi. Elimizde 166 tane ciddi anlamda projeler var. Bunların 86 tanesi Ankara'daki PSDK dan geçerek sözleşme imzalamaya hak kazandı. Bunlardan 30 kadarını Aralık ayında traktörlerini teslim ederek, hibelerini ödedik" dedi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Okan Yılmaz ise, aspir bitkisinin Nevşehir'de son yıllarda üretimi artan yeni bir bitki olduğunu ifade etti. Aspir'in direk olarak anıza ekimini de tavsiye ettiklerini ve anıza ekimde enerji, işçilik, toprak erozyonu ve maliyetlerin azaldığını söyleyen Yılmaz: "Alternatif olarak özellikle nadasa bıraktığınız tarlalarınıza aspir ekin" dedi.

Bu yıl Nevşehir'de meteorolojik olarak kuraklığın görüldüğünü ve tarımsal kuraklık riskinin de yaşanabileceğini belirten Yılmaz, üreticilere uyarıda bulunarak aspirin bu anlamda da değer kazandığını vurguladı.

Toplantıda daha sonra Selçuk Boravalı ve Ali Hakan Doğanuz tarafından Aspir Bitkisi konulu bilgilendirme sunumu yapıldı. - NEVŞEHİR

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Murat Asiltürk, Mustafa Ekiz, Okan Yılmaz, Nevşehir, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title