Haberler

Müslüman Kardeşler İnisiyatifi'nden Ümmetle Dayanışma İftarı

Yerel Haberler

Müslüman Kardeşler İnisiyatifi Van Şubesi tarafından ‘Ümmetle Dayanışma’ adı altında bir iftar yemeği düzenlendi.

Müslüman Kardeşler İnisiyatifi Van Şubesi tarafından 'Ümmetle Dayanışma' adı altında bir iftar yemeği düzenlendi.

Hz. Ömer Cami avlusunda düzenlenen iftar yemeğinde misafirlere simit, hurma ve su ikram edildi. İftar öncesinde bir açıklamada bulunan Müslüman Kardeşler İnisiyatifi Van Şube Başkanı Mehmet Emin Akan, ikincisi düzenlenen 'Ümmetle Dayanışma' iftarını geleneksel hale dönüştürülmesini arzu ettiklerini belirtti. Bir simit, iki hurma ve su ile verilen iftar yemeğinde amaçlarının özellikle Ortadoğu'daki Müslümanların halinden biraz olsun anlamak olduğunu vurgulayan Akan, "Rabbim yeryüzündeki bütün Müslümanlara yardım etsin. Ümmeti Muhammed'e birlik ve beraberlik nasip etsin. Temennimiz budur. Biz Müslümanlar her zaman her yerde mazlumun yanında yer alıyoruz. Çünkü bu dinimizin bir gereğidir. Ümmet iftarımızın bütün insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını diliyorum" dedi.

Van Müftüsü Nimettullah Arvas ise, yeryüzündeki Müslümanların en zor dönemlerini yaşadığını vurgulayarak, "Bugün yeryüzünde akan kan, Müslüman'ın kanıdır. Akan gözyaşı Müslüman'ın gözyaşıdır. Açlıktan, ilaçsızlıktan perişan olan insan, zorla dinleri değiştirilmeye çalışılan insan Müslüman'dır. Topluca katliamlara, işkencelere maruz bırakılan insan, şu anda Müslümanlardır. Müslümanlar tarihinin en sıkıntılı dönemlerini yaşıyorlar" dedi.

Müslümanların yapmaları gereken en önemli şeyin Ramazan ayını şuurlu bir şekilde geçirmeleri olduğunun altını çizen Arvas, "Ümmet bilinciyle hareket etmek, özellikle farz ibadetlere karşı çok duyarlı olmak ve cemaate devam etmek ve bu şekilde ümmet bilincini oluşturarak, Allah'u Teala zillet bulutlarını üzerimizden rahmet rüzgarlarıyla def eder" şeklinde konuştu.

Yapılan duaların ardından vatandaşlar simit, hurma ve su ile iftarlarını açtı. - VAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Müslüman Kardeşler Emin Akan Yerel Haberler

title