Haberler

Ko-Mek'te Yöresel Tatlar Yarıştı

MEK, ‘Bizim Aşımız Bizim Mutfağımız’ yemek yarışmasını Antikkapı Restaurant’ta düzenledi.

KO-MEK, 'Bizim Aşımız Bizim Mutfağımız' yemek yarışmasını Antikkapı Restaurant'ta düzenledi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları'na (KO-MEK) devam eden kursiyerleri arasında yapılan 'Bizim Aşımız Bizim Mutfağımız' yemek yarışması Antikkapı Restaurant'ta düzenlendi. Yaptıkları yemeklerle jüri karşısına çıkan kursiyerler, hünerlerini yöresel yemekler ve tatlılarla sergiledi. Büyük bir heyecanla birbirleriyle yarışan kursiyerler tatlılar, börekler, etli ve sebzeli yemekler kategorisinde yarıştı.

Kursiyerler, hazırladıkları yemekleri jüri karşısına çıkarttı. Sunumu yapılan yemekler 3 kişilik jüri tarafından değerlendirmeye alındı. Jüri tarafından değerlendirilen yemeklerde lezzet, kıvam, görünüm yöresellik, malzeme kalitesi göz önünde bulunduruldu. Değerlendirmeler sonucunda yapılan puanlama sisteminin ardından 'Bizim Aşımız Bizim Mutfağımız" adlı yemek yarışmasında finale kalanlar açıklandı. Tatlılar, pastalar, etli ve sebzeli yemekler kategorisinde yarışan 31 yemek arasından tatlılar ve pastalar kategorisinde Nursen Durmuş yıldız çöreğiyle, Gülşen Oktay baklavasıyla, Kübra Akkuş midye tatlısıyla, Türkan Akyüz çikolata aşkı adlı yaş pastasıyla, Müjgan Yaman gül tatlısıyla, Nimet Ağca gazete baklavasıyla finale kaldı. Etli ve sebzeli yemekler kategorisinde ise Sevgi Erbaş Poyrazoğlu köfte çanağında sebzeli mantarıyla, Zehra Uslu şebit yağlamasıyla, Enise Adıyaman patlıcan kebabıyla, Selma Tümer patlıcan kebabıyla, Ayşe Nurcihan Haşıl dolmasıyla, Nesrin Pekdemir patates püreli rostosuyla finale kaldı.

Antikkapı'nın 14 yıllık aşçıbaşı Kadir Karataş, KO-MEK kursiyerlerinden övgü ile bahsederek, "Yemekleri şahsen çok beğendim. 27 yıllık bir profesyonel olarak bizlerden hiçbir farkını göremedim. Demek ki KO-MEK'in başlarındaki usta öğreticileri çok iyi eğitim veriyor. Kursiyerler de bu kadar verimli ürünler çıkartıyor. Açıkçası çok güzel, hoşuma gitti. 24 tane pasta ve tatlı var ama hepsi birbirinden güzel. Gerçekten iyi çalışmışlar. Gayet başarılı ürünler çıkartmışlar. Hepsini tek tek tebrik ediyorum" dedi.

2 aylık KO-MEK kursiyeri 54 yaşındaki Gülşen Oktay, "Çok kısa zamandır KO-MEK'te eğitim almama rağmen yarışmaya katıldım. Almış olduğumuz eğitim sonucunda bilmediğimiz yemekleri, tatlıları, hamur işlerini, börekleri, pastaları öğrendik. Kendimizi bu alanda geliştirdik. Hayatımda hiç böyle bir yarışmaya girmedim. KO-MEK sayesinde katılımcı oldum. Yarışma öncesi hocamız yapacağımız sunumları söyledi. Hocama baklava ile katılabileceğimi söyledim. Hocamın onayı ile katıldım. Finale kaldığım için çok gururluyum. Finalde de başarılı olacağımı tahmin ediyorum" ifadesini kullandı.

Bizim Aşımız Bizim Mutfağımız yemek yarışmasında finale kalan yarışmacılar finalde yemeklerini canlı performans ile sergileyecek. - KOCAELİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Yerel Haberler

İspanyol muhabirin sorusu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sinirlendirdi: Başını sallama, bak ben sallamıyorum

İspanyol muhabirin sorusu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sinirlendirdi: Başını sallama, bak ben sallamıyorum

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title