Haberler

İnme İnen Hasta 48 Saatte Düzeldi

Manisa’nın ilk inme ünitesi Manisa Devlet Hastanesinde faaliyete geçti.

Manisa'nın ilk inme ünitesi Manisa Devlet Hastanesinde faaliyete geçti. Ünitenin ilk hastası olan 67 yaşındaki yaşlı adam inmenin ilk saatinde tedavi altına alınarak 48 saat içinde tamamen bütün rahatsızlıklarından kurtuldu.

Beyin damarlarındaki tıkanıklığa bağlı felç geçiren hastalara özel olarak üretilen pıhtı eritici ilaç verilerek beyin damarındaki tıkanıklığı açan İnme Ünitesi Manisa'da ilk kez Manisa Devlet Hastanesi'nde açıldı. Yoğun bakım ünitesinde 1 yatak ve serviste 1 oda olmak üzere hastaların yakın takip ve gözetim altında tutulduğu servis olan İnme ünitesinde Dr. Süleyman Çingirt, Dr. Serkan Saka, Dr. Muzaffer Balsoy ve Dr. Ali Erciyes görev yapıyor.

FELÇİ HASTALAR İÇİN UMUT

Çok yüksek oranda hastalarda hasar bırakarak geri kalan hayatını başkalarına muhtaç yaşamak zorunda kalan felçli hastaların yeniden hayata tutunması için umut olan İnme ünitesi hasta kabulüne de başladı. İnme ünitesinde tedavi gören ilk hasta 67 yaşında bir erkek oldu. Konuşma bozukluğu ve sol tarafta güçsüzlük sebebiyle inmenin ilk saatinde acil servise müracaat eden yaşlı adama yapılan ilk değerlendirmede pıhtı eritici tedaviye uygun olduğu anlaşılarak tedavisine başlandı. Tedavinin 2. saatinde hastanın konuşma bozukluğu ve sol taraf güçsüzlüğü düzelirken, 27 ve 48 saatlik kontrollerde hastanın tamamen düzeldiği ve hastalıktan hiçbir eser kalmadığı görüldü.

Manisa Devlet Hastanesi Başhekimi ve Yöneticisi Uzm. Dr. Zafer Ulusan, hastane bünyesinde vatandaşlara böyle bir hizmet vermekten dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA 3. SIRADA

Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada inmenin yer aldığını belirten Dr. Serkan Saka, "Bu hastalara pıhtı eritici dediğimiz bir tedavi uygulanıyor. Uygun hastalarda ilk 3 saat içinde, fakat son dönemlerde 4,5 saate kadar da uzatıldı. Eğer hasta 4,5 saat içinde başvurursa, laboratuvarda herhangi bir sıkıntı yoksa hastaya uygulanıyor. İlk hastaya başladık. Hastamız tamamen düzeldi. Bu tedaviyi almamış olsaydı felçli kalırdı, fizik tedaviyle uğraşırdı. Yani uzun bir yatış süresi olacaktı. Vatandaşlarımız felç durumunda yani elde kolda kuvvet kaybı, güçsüzlük, uyuşma, konuşma bozukluğu, görme bozukluğu gibi durumlarda derhal zaman kaybetmeden hastanemizin acil servisine müracaat etmelidir. Böylece tedaviye başlanmış olur. Amacımız toplumsal farkındalık oluşturmaktır." dedi.

Saka, "Filmlerinde herhangi bir sorun yoksa tedavi 1 saat sürüyor. Hastaları yoğun bakımda izliyoruz. 24. saatte bir tomografisi var. Orada lezyonunu görüyoruz. Manisa'da inme hastası çok var ama önemli olan bu hastaların en kısa zamanda bile gelmesidir. Burada süre çok önemli. Hastaya bundan sonraki yaşamında kimseye bağımlı olmadan yaşama şansı sağlıyor." diye konuştu. - MANİSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Erciyes Yerel Haberler

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Yangın felaketinde 'elektrik hattı' şüphesi! Tanrıkulu, 'Olağan şüpheliler' dedi, DEDAŞ'tan yalanlama gecikmedi

Yangın felaketinde "elektrik hattı" şüphesi! Tanrıkulu, "Olağan şüpheliler" dedi, DEDAŞ'tan yalanlama gecikmedi

Bakmadan Geçme

Polonya Avusturya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Polonya Avusturya maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Polonya Avusturya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Polonya Avusturya maçı ne oldu? Polonya Avusturya maçı CANLI izle! (EURO 2024) Polonya Avusturya EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! POLONYA AVUSTURYA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Arka Sokaklar yeni bölüm yok mu, neden yok? 21 Haziran Cuma Arka Sokaklar yeni bölüm ne zaman yayınlanacak? Çırak filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Çırak filmi ne zaman, nerede çekildi? Miras filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Miras filmi ne zaman, nerede çekildi? Öldür Beni Sevgilim filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Öldür Beni Sevgilim filmi ne zaman, nerede çekildi? Delibal filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Delibal filmi ne zaman, nerede çekildi? Vahşetin Çağrısı filmi oyuncuları kim, konusu ne, nasıl bitiyor? Vahşetin Çağrısı filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 Slovakya Ukrayna maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Slovakya Ukrayna maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? #9917 Slovakya Ukrayna maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Slovakya Ukrayna maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? #9917 Slovakya Ukrayna maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Slovakya Ukrayna maçı ne oldu? Slovakya Ukrayna maçı CANLI izle! (EURO 2024) Slovakya Ukrayna EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? #9917 TRT 1 canlı maç izle! SLOVAKYA UKRAYNA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki!
Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title