Haber : Genç Girişimciler Sertifikalarını Aldılar - Haberler

Haberi Paylaş

Genç Girişimciler Sertifikalarını Aldılar

Genç Girişimciler Sertifikalarını Aldılar

"Kahramanmaraş Girişimcilik Destek ve Eşleştirme Merkezi" projesi kapsamında düzenlenen girişimcilik kursunu tamamlayan 8'i kadın olmak üzere 42 kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

Genç İstihdamın Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında Kahramanmaraş İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan "Kahramanmaraş Girişimcilik Destek ve Eşleştirme Merkezi" projesi kapsamında düzenlenen girişimcilik kursunu tamamlayan 8'i kadın olmak üzere 42 kursiyere sertifikaları Göksun Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen törenle verildi.

Sertifika töreni nedeni ile Göksun'a gelen Kahramanmaraş Vali yardımcısı Servet Güngör, bu girişimcilik ve destek programı kapsamında genç kitlenin özellikle de bayanlar olmak üzere çevresine değer yaratabilecek şeylerin farkına varmasını arzu ettiklerini söyledi.

Proje bedelinin 252 bin 882 Avro olduğunu belirten Güngör, "Bu proje, Kahramanmaraş İl Özel İdaresinin Avrupa Birliğinin Kaynaklarını kullanan ilk projesidir. Dolayısıyla hem deneyim elde etmek, hem de İl Özel İdaresi olarak görev ve sorumluluk alanımızda olan kitlelere girişimcilik anlamında, ekonomiye katkı anlamında, kendilerine ekonomik imkânların düzeltilmesi anlamında neler yapabiliriz diye böyle bir çalışma yaptık" dedi.

Projenin hedef kitlesinin 15-29 yaş arası, en az lise ve dengi okullardan mezun tüm gençler olduğunu ifade eden Güngör, şöyle devam etti:

"Projemizde Toplam 300 kişinin girişimcilik eğitim alması öngörülmüştür. Yine kriterlerimizden bir tanesi de özellikle bayan kursiyerlerimize yönelik eğitimin verilmesiydi. Seçim yapılırken bu kriterler göz önünde tutulmuş, başvuruda bulunan herkes eğitime dâhil edilmeye çalışılmıştır. Biz bu girişimcilik ve destek programı kapsamında genç kitlemizin özellikle bayanlar olmak üzere çevresine değer yaratabilecek şeylerin farkına varmasını arzu ediyoruz. Projemiz şuan itibariyle 100'ün üzerinde kursiyere eğitim verildi. "

Kişisel gelişim uzmanı ve Gazeteci-Yazar Melih Arat da, bir ülkeyi kalkındıran temel sebebin insanlar olduğunu, fakat insanları tek başına eğitmenin yeterli olmadığını söyledi.

Göksun'da düzenlenen kursta eğitimleri veren Melih Arat, "Ülkelerin kalkınması neye bağlıdır?" sorusunun cevabı herkese göre farklı olabilir. Ama bir ülkeyi kalkındıran temel sebep insanlardır. Ama insanları tek başına eğitmeniz yeterli gelmiyor, dünyanın dört bir köşesinde fevkalade eğitimli insanlar olabilir. İnsanların organize olup bir araya gelmesi, bir iş yapmaları gerekiyor. Dolayısıyla insanlara ne kadar diploma verirseniz verin, ne kadar kurs verirseniz verin, onlara bir şirket kurmadıkça, bir şirket çatısı altında toplamadıkça üretim sisteminin bir parçası olmayacaklardır" dedi.

Kursiyerlerin, birer girişimci olma potansiyeliyle, memlekete idealler taşıyabilecek organizasyonlar kurma vizyonu kazandığını belirten Arat, "Ben hepinize bu programa katıldığınız için hem teşekkür ediyorum, hem de inşallah gelecekte kuracağınız işlerle bizi gururlandıracağınızı düşünerek başarılarınızı diliyorum" dedi.

Göksun Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonunda yapılan sertifika törenine, Kahramanmaraş Vali yardımcısı Servet Güngör, Göksun Kaymakamı Mehmet Sinan Yıldız, Göksun Özel İdare Müdürü İhsan Açoğlu, Göksun Sağlık Gurup Başkanı Dr. Bilal Güngör ve kursiyerler katıldı.

- KAHRAMANMARAŞ

AA / Yerel

Eğitim Yerel Ekonomi Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title