Haberler

Diyarbakır'da Spor Konferansı Başladı

Diyarbakır Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Spor Meclisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor’un organize ettiği Spor Konferansı başladı.

Diyarbakır Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Spor Meclisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor'un organize ettiği Spor Konferansı başladı.

Türkiye'de sportif faaliyetlerde ilk ve tek olan Spor Meclisi gelenekselleşen Spor Konferansı'nın dördüncüsü düzenlendi. 'Sporda skorlar barışa' sloganıyla yapılan konferansa kentte sportif faaliyetlere destek sunan birçok kurum temsilcisi, akademisyenler ve sporcular katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda yapılan konferansın açılış konuşmasını Yerel Gündem 21 Spor Meclisi Eşsözcüsü Metin Kılavuz yaptı. Kılavuz, 2010 yılında yola çıkan Spor Meclisi'nin Türkiye'de bir ilke imza attığını ve bir model yapılanma olduğunun altını çizdi. Spor Meclisi'nin spor adına faaliyet yürüten kurumlar ve şahıslardan oluştuğunu, kendi içerisinde bir yürütmesinin olduğu, hiyerarşik bir yapılanma değil eşsözcülükle yürütülen bir yapılanma olduğunu söyledi.

"NEDEN SPOR MERKEZİ OLMAYALIM"

Mılavuz, kentte spordaki sorunlara çözüm üretme platformu olan Spor Meclisi'nin spor algısına yeni bir bakış açısıyla yaklaştığını belirtti. Diyarbakır'ın tarihsel devinim içerisinde kültür, sanat, ticaret ve turizm merkezi olduğunu ifade eden Kılavuz, şunları söyledi:

"Kent merkezinde 0-24 yaş arası 500 binin üzerinde genç nüfus bulunmakta. Böyle ciddi bir potansiyel barındıran kentimiz neden bir spor merkezi olmasın? Bu sorunun yanıtının aranması açısından da konferansı çok önemsiyoruz. Bugün dünya ticaretinin yüzde 10'unu futbol oluşturuyor. Yani endüstriye dönüşen bir alan ve bununla birlikte birçok yanlışlığı beraberinde getiriyor. Bize göre spor dili, dini, etnik kökeni, inançları farklı kesimleri bir araya getiren etkinlikler bütünüdür."

"SPOR BARIŞA HİZMET EDER"

Başarılı toplumların tarihine bakıldığında sporun etkisinin büyük ölçüde yer aldığını ifade eden Kılavuz, sporu toplumun tüm kesimlerine yansıtmak istediklerini söyledi. Spor denince akla gelen eril bir anlayışı da ortadan kaldırmayı amaçladıklarını ifade eden Kılavuz, kadınların sportif faaliyetlere katılmasını önemsediklerini bildirdi. Özellikle engellilerin spor yapması için elverişli koşulları yarattıklarını söyleyen Kılavuz engellilerin toplumda kendilerini rahatça ifade etmeleri için spora yönelttiklerini söyledi. Dünyada, ülkede ve kentte barışa olan acil ihtiyaçtan dolayı "Sporda skorlar barışa" sloganıyla yola çıktıklarını anımsatan Kılavuz, sporun gerçek ruhunun barışa hizmet ettiğini kaydetti.

TESİSLEŞMEDE YETERSİZİZ VURGUSU

Kentteki en temel sorunun sporda tesisleşme olduğunun altını çizen Kılavuz 450 bin nüfuslu Yozgat'ta 100 spor tesisinin bulunduğunu, yarım milyon genç nüfusa sahip Diyarbakır kent merkezinde ise bu sayının bir elin parmaklarını geçmediğini belirtti. 2010 yılında yapımını başlattıkları 200 kişilik konaklamalı bir spor tesisinin bu yıl açılacağını söyleyen Kılavuz, Türkiye Futbol Federasyonu İcra Kurulu Üyesi Edip Eren'e katkılarından dolayı teşekkür etti. Kılavuz sorunlara ortak akılla çözüm üretebileceklerini söyleyerek konferansın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

SPORA HİZMET EDENLERE ÖDÜL

Daha sonra Büyükşehir Belediyespor kulübünün hazırladığı "Sporda Şiddete Hayır" başlıklı kamu spotu yayınladı. Ardından ulusal ve yerel bazda spor insanı ödülleri sahiplerini buldu. Yerel bazda Diyarbakırspor'da gösterdiği başarının ardından Gençlerbirliği'ne transfer olan ve halen Sivasspor'da futbol yaşamını sürdüren Burhan Eşer'e verildi. Büyükşehir Belediyespor Kadın Futbol takımında oynayan Zelal Barutay da yerel bazda spor insanı ödülüne layık görüldü. Barutay yaptığı konuşmada ailesinin futbol oynamasına karşı çıktığını ancak gösterdiği azimle büyük başarı elde ettiğini belirterek, ailelere çocuklarının spor yaşamını desteklemesini söyledi. Ulusal bazda ise geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren Metin Kurt'un ödülünü ablası Semiha Kurt aldı.

ŞAMPİYON TAKIMLARA PLAKET

Daha sonra yemek arası verilen konferansa öğleden sonra devam edildi. Bu bölümden önce de başarılarından dolayı Diyarbakırspor A.Ş. Başkanı Feyzi İlhanlı, Diyarbakırspor A.Ş.'yi geçen sezon 3. Lig'e çıkaran teknik direktör Faruk Türk, Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor'u 2. Lig'e taşıyan teknik direktör Turhan Özyazanlar ile bir çok branşta sporda başarılara imza atan sporculara, teknik adamlara ve yöneticilere plaket verildi. İş ziyareti nedeniyle yurtdışında olan Feyzi İlhanlı'nın plaketini Kulüp Başkanvekili Mehmethan Akan, takımın başında kampta bulunan Özyazanlar'ın plaketini de Kulüp Başkanı Metin Kılavuz verdi.

İLHANLI VE EREN'E ÖVGÜ

Kısa bir konuşma yapan Mehmethan Akan, Diyarbakırspor A.Ş. Başkanı Feyzi İlhanlı'nın hiç kimseden destek almadan kulübe tek başına maddi kaynak sağladığını ifade ederek bu durumun alkışa değer olduğunu ifade etti. Akan, yönetim olarak en büyük desteği TFF Asbaşkanı Edip Eren'den aldıklarını belirterek, "Feyzi bey bu işe hem parasını hem de emeğini veriyor. Aynı şekilde Edip bey de tam bir Diyarbakır sevdalısıdır. Bizim için de kent için de şanstır. Biz kulüp olarak her açıdan Diyarbakır'a layık ve Diyarbakırspor'un misyonuna layık olmak istiyoruz" dedi.

Konferansta TFF Asbaşkanı Edip Eren, TÜFAD Genel Başkanı İsmail Dilber, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay ile Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan gibi isimler çeşitli konularda konuşmalar yaptı. - DİYARBAKIR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Büyükşehir Belediyespor Diyarbakırspor Metin Kurt Yerel Haberler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

Bakmadan Geçme

A101 bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ A101 açık mı kapalı mı? ŞOK bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ ŞOK açık mı kapalı mı? BİM bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ BİM açık mı kapalı mı? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 16 Haziran 2024 Pazar Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? İtalya-Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İtalya-Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? Yalova Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yalova Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Uşak Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Uşak Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tunceli Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tunceli Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tokat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tokat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tekirdağ Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tekirdağ Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Yozgat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yozgat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Van Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Van Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP iade-i ziyareti hazmedemedi, kibarlıktan anlamadılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP iade-i ziyareti hazmedemedi, kibarlıktan anlamadılar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title